63d7bd015460fobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jak rozeznáme chřipku od nachlazení?
Chřipku od běžného nachlazení rozeznáte velmi jednoduše. Nachlazení začíná postupně jako rýma, kašel, bolest v krku, může se přidat teplota. Chřipka je oproti tomu typická svým rychlým začátkem, kdy mezi hlavní příznaky patří vysoká teplota, s jejím nástupem může přijít zimnice či třesavka, dále bolesti hlavy, nevolnost, extrémní únava či malátnost, bolesti svalů či kloubů. Chřipku přitom není radno podceňovat, protože především u velmi malých dětí, těhotných žen, seniorů a chronicky nemocných lidí může vyvolat nežádoucí komplikace, nejčastěji zápal plic. U chronicky nemocných pacientů se obáváme zhoršení základního onemocnění, například u pacientů s chronickými onemocněními dýchacího systému jsou častější tzv. nasedající infekce neboli bakteriální superinfekce. Chroničtí kardiaci nezvládají horečky, malým dětem zase hrozí rychleji dehydratace. Doporučuje se také průběh nemoci pečlivě sledovat, a pokud se stav během tří dnů nezlepší, vyhledejte lékaře.

Nejčastějším příznakem při chřipce je i kašel. Je-li suchý, pak kromě dostatečné hydratace si můžeme pomoci léky z řad antitusik, při vlhkém kašli mukolytik. Pokud se s kašlem objevují i potíže s dýcháním, dušnost či bolesti na hrudi, je nezbytné vyšetření u lékaře. Běžné úlevové léky na kašel nezkracují dobu trvání kašle, mohou však zmírnit dráždění dýchacích cest a ztlumit kašel během noci. A pokud vás při chřipce bolí klouby, uleví vám běžně dostupná nesteroidní antirevmatika, jako je například ibuprofen. S chřipkou bychom měli zcela jistě zůstat doma po dobu akutních příznaků. Bezprostředně po chřipce bývá navíc imunitní systém oslaben, a člověk je tak náchylný znovu onemocnět. Proto je i po návratu do práce či do školy třeba dodržet režim rekonvalescence a neskočit rovnýma nohama do plné zátěže. A pokud chřipka neustupuje a váš stav se zhoršuje, případně se přidávají nové příznaky, například bolesti na hrudi, ztížené dýchání či vytrvalý kašel, vyhledejte ihned lékaře.

Nachlazení nemá zdaleka tak dramatický průběh, přichází pozvolna, typicky je spojené s bolestí v krku, rýmou, uspaným nosem. Teplota bývá zvýšená (zpravidla nepřekračuje hranici 38stC), kašel nastupuje s opožděním od prvních příznaků a pacienti mají tendenci vykašlávat, hovoříme o vlhkém, produktivním kašli. 

Pokud se k potížím přidá ještě bolest v krku, na co si musíme dát pozor?
Bolest v krku se objevuje typicky u nachlazení, nicméně může být prvním příznakem počínající akutní tonzilitidy, tedy angíny. U angíny je bolest výraznější, pacienti si stěžují i na bolest při polykání, bývají zduřelé a na pohmat citlivé spádové uzliny. U rozvinuté angíny má pacient horečku, mandle jsou povleklé, zduřelé. 

Na co si dát pozor, když onemocníte?
Pravda je, že většina lidí s chřipkou neběží hned k lékaři a ani to není většinou nutné. Léčbu příznaků lze zvládnout i s přípravky z lékárny. Jen při jejich nákupu nezapomeňte lékárníkovi říct o všech lécích, které pravidelně užíváte, aby vám doporučil nejvhodnější lék a správné dávkování.

Jak se chřipky nejrychleji zbavit?
Základem léčby chřipky je klidový režim, dostatek tekutin, lehčí strava a jak už jsme zmínili, i léčba konkrétních příznaků. Nejdůležitější a věčnou lékařskou i „babskou“ radou je: vypotit se. Bez přísného klidového režimu a dostatečné hydratace nepomůže nic. Netrpí-li člověk žádným chronickým onemocněním a dodržuje-li dostatečný pitný režim, pak mu horečka mezi 38 a 39 °C neuškodí a není vždy nutné ji úzkostlivě srážet. Na druhou stranu u lidí s chronickým onemocněním, u malých dětí a seniorů je třeba zvažovat, zda jejich organismus nezatíží přespříliš. Horečku pak lze zmírnit buď léky, či fyzikálními metodami chlazení (zábaly či sprcha vlažnou vodou). Z léků je běžně dostupný paracetamol či ibuprofen, pro dospělé se nabízejí i přípravky na bázi acylpyrinu či aspirinu a další léky. Zásadní je ale vědět, že každé zvýšení tělesné teploty s sebou nese nutně vyšší nároky organismu na příjem tekutin. Bez dostatečné hydratace budeme s horečkou bojovat marně.

Zdroj www.canadian.cz a autorský rozhovor