V minulém článku psycholožky a psychoterapeutky Terezy Baltag jsme rozebírali, proč se některé negativní pocity ve vztahu opakují a kde je jejich příčina. Dnes zkusíme návod, jak z těchto problémů ven.

vztah

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Krok 1: Zastavte se – inventura vztahů

Spousta lidí se žene z jednoho vztahu do druhého. Jiní zase po jednom nevydařeném vztahu ihned usilují o druhý. Nedají prostor důležité reflexi toho, co se právě stalo. Proto první doporučení zní: Na chvilku se zastavte.  Najděte si čas pro sebe, kdy Vás nebude rušit blikání telefonů, ani monitor počítače a zkuste si udělat inventuru dosavadních vztahů a z nich vyplývajících zkušeností.

Zamyslete se:

 • co vám předchozí vztahy přinesly
 • co vám v nich chybělo
 • z jakých důvodů většinou končily?
 • zkuste najít to, co se vám v nich opakuje 

(Zkuste si vše sepsat – nikdy není pozdě začít s psaním deníku! Kolikrát jste už chtěli začít?).

Krok 2: Zakořeněné „pravdy“

Po vztahové inventuře je dobré zkusit se podívat na to, s jakými předsudky a přesvědčeními do vztahu vstupujete. Jedná se o věty typu: „U nás v rodině, to se nikdy…!“, „Muži/ženy jsou….!“, „Stejně to nakonec dopadne...“

 • jak například ve vztahu vnímáte konflikty?
 • jak moc důvěřujete opačnému pohlaví?
 • promítají se nějak tato očekávání ve vašich současných vztazích? Pokud ano, tak jak?

To všechno jsou záležitosti, které budou nebo již ovlivňují váš partnerský vztah, a to bez ohledu na to, kdo bude vašim partnerem. Pozor tedy na ně! Aby vám tato očekávání nepřekážela, a vztah již od počátku neprovázela...

Krok 3: Jak vypadá ideální vztah?

Zkuste se zamyslet nad tím:

 • jak si představujete ideální vztah 
 • jakou roli v něm hraje žena, a jakou roli v něm hraje muž
 • jak byste se chtěli v takovém vztahu cítit, co do něho můžete přinést (své silné a slabé stránky)
 • a co naopak očekáváte od svého partnera?

Lidé, kteří ve svých původních rodinách nezažili fungující a spokojené rodiče, mívají problém si představit, jak by takový vztah vlastně měl vypadat. Často to vidí nereálně, idealisticky – případně mají pouze mlhavé vize o tom, jakou roli ve vztahu chtějí zastávat. 

Mnoho lidí má problém s vlastní hodnotou (nízké sebevědomí). Nízké sebevědomí často negativně ovlivňuje volbu partnera, i vztah jako takový. Více se můžete dočíst zde: Sebevědomí.

Krok 4: Ideál versus realita – kde se stala chyba?

Nyní se s touto perspektivou podívejte na váš poslední (nebo nynější) vztah, a zkuste si pro sebe analyzovat, jak moc vzdálený a z jakého důvodu je váš vztah od toho ideálního.

 • co se vám ve vztahu nedostává, co vám v něm chybí/chybělo
 • jaká byla vaše role v tomto vtahu v porovnání s tou ideální a z jakého důvodu
 • proč jste v takovém vztahu byl/a? Co vám to přinášelo? 

Pokud chybu vnímáte ve volbě partnera, zkuste se zamyslet nad tím, PROČ jste si vybrali právě jeho. Co vám tato volba ze začátku přinášela? Co vám tento partner přinášel do života, a zda to není to, co byste měli hledat v sobě, a ne u svých partnerů.

Jedná se o otázky, které jsou poměrně náročné, a je možné, že na jejich zodpovězení budete potřebovat více času nebo pomoc někoho jiného. Zkuste se vyvarovat příliš rychlých hodnocení a jednoduchým závěrům. Velmi často nejsou ty nejrychlejší odpovědi ty nejvíce pravdivé.

 Nezahazujte rychle svůj současný vztah! Na vztahu i sobě můžete pracovat vždy, bez ohledu na to, čím byla volba partnera motivována. Pokud problém vyřešíte tak, že ze vztahu bez rozmyslu utečete, je velmi pravděpodobné, že se obdobný problém objeví ve vztahu dalším.

Pokud byla chyba jinde než ve volbě partnera, opět se zkuste ptát, jak k tomu došlo, co nefungovalo, co by šlo příště dělat jinak.

Krok 5: Změna je dlouhá cesta. Nespěchejte a nevzdávejte to!

Zkuste si na základě předchozího zkoumání jasně a reálně definovat, co byste chtěli a potřebovali změnit. S jakými předsudky do vztahů s opačným pohlavím vstupujete, a jak mohou ovlivňovat váš vztah nebo volbu partnera.

Zkuste si také formulovat, co ke změně budete potřebovat, a kdo by vám v tom mohl pomoci.

Čím více budete rozumět vlastním motivacím i volbám, tím více budete žít ve vztahu přítomném, nezatěžkaném často těžkou životní historií. Pokud si s některými otázkami nevíte rady, či cítíte, že byste potřebovali při jejich řešení podporu, můžete se na nás obrátit.

Ale pozor!

Nezapomínejte: vztah, to jsou vždycky dva lidé! Můžete pracovat na sobě, ale není dobré zapomínat na toho druhého, který má taky svoje potřeby, zkušenosti a spoustu pozitivních i negativních vlastností. Až pochopíte sebe, zkuste taky pochopit toho druhého... Pak to může fungovat - musí ale chtít OBA! 

Tereza nase psychologieTereza Baltag je psycholožka a psychoterapeutka, která se věnuje své práci více než 5 let a má za sebou přes 1000 hodin praxe. Tereza vede online terapie a koučování pro lidi, kteří jsou v pohybu, váží si svého času a chtějí na sobě pracovat. Kontaktovat ji můžete pomocí webových stránek  www.nase-terapie.cz či Facebooku naseterapie.

 

Čtěte také:

Reklama