Aktuální počasí sebou nese nachlazení, virózy a rýmy. My dospělí si s rýmou poradíme, co ale malé děti, které se teprve učí smrkat? Co dělají maminky jako prevenci, aby jejich děti nedostaly rýmu? Oslovili jsme několik maminek a zeptali jsme se jich na tyto otázky.

sterimax

Věra: U malého dítěte mám při rýmě nejlepší zkušenost s odsávačkou na vysavač. Prcek se totiž sám nevysmrká a balonkové odsávačky nebo odsávačky typu hadičkové mi nepřijdou efektivní. Je pravda, že než jsem odsávačku na vysavač měla, strašně jsem se bála, zda miminku neublížím, je to ale jen chvilkový strach. Pokud to vyzkoušíte, zjistíte, že do nosíku opravdu moc velký tlak nejde, ale i přesto „vycucnete“ hodně nehezkých nudlí. A samozřejmě, hned jak dítko povyroste, učit formou hry, třeba na slona, smrkat do kapesníku.  S mořskou vodou ve spreji mám skvělou zkušenost u většího dítěte, používáme Sterimar. Hezky mu v období rýmy zvlhčovala nos. Občas jsem ji také použila na jaře, když bylo hodně pylu na pročistění nosu. Malá mořskou vodu zatím nechce, nemůžu jí nutit, vadí ji aplikace do nosu, daří se mi jí nos vystříkat jen když má rýmu a kapky do nosu jí vnutím, aby jí bylo lépe.

Radka: Moje děti byly odmala „přebornicemi“ ve smrkání :-). A vlastně dodnes smrkají tak dobře, že je naštěstí nikdy nechytl zánět středního ucha. A to musím říct, že je výkon, protože hlavně starší dcera trpí na „těžkou hustou nudli“ a je celý rok zahleněná. V létě se vždy při pobytu u moře „vyčistí“, těží z toho do zimy a pak jede ve svém obvyklém koloběhu. 

Pokud je chytne silná rýma, používáme kapky z lékárny, užívají se týden a pak mají chvíli klid. Jinak klasika - zvýšený polštář na noc, aby rýma nezatékala a to je všechno, co používáme. Naše heslo - smrkat, smrkat a smrkat! :-)

Radka D.: Když byly děti malé a neuměly smrkat, tak jsem používala odsávačky na vysavač, teď už je nepoužívám, smrkají sami.  Mořskou vodu jim stříkám každý den i dnes večer preventivně, máme v domě dost suchý vzduch, pediatrička mi doporučila Sterimar pro vlhčení sliznic.  Samozřejmě, když mají rýmu stříkám jim do nosu vícekrát (3x za den).  Nejvíce ale nám pomáhají inhalace, dělám to klasicky dám do misky horkou vodu trošku mořské soli nebo tee tree oilu, ručník na hlavu a deset minut inhalují :-). Naštěstí to nedmítají a těch 10 minut vydrží, je to dobrá metoda pro uvolnění rýmy.


Gábina: První rýmu měl František loni ke konci června, kdy mu bylo pět měsíců. Teploty neměl, tak jsem se spolehla na to, co obvykle pomáhá mně – mořská voda ve spreji (v dětské variantě) a eukalyptový éterický olej a borovicový éterický olej. Kupovala jsem éterické oleje i eukalyptový balzám zásadně přírodní bez syntetických látek – mají vyšší účinek, takže stačí daleko menší množství (opravdu kapka či dvě). A samozřejmě odsávačka, ten typ, který se připojuje na vysavač. Mořskou vodu jsem mu stříkala během odsávání, éterický olej jsem dávala do aromalampy během dne a na noc jsem používala eukalyptový osvěžovač vzduchu. A Františkovi jsem mazala během dne i na noc na hrudníček a zádíčka eukalyptový balzám pro děti. Pomohl i zvlhčovač vzduchu, který běžel snad non stop.

Když nás přepadla další rýma, byl už František větší, bylo to v říjnu. Postup byl stejný jako v červnu, jen jsem mu přidávala pár kapek eukalyptu a borovice (stačí dvě) i večer do koupele. A nově jsme vyzkoušeli i jemný nosní olej, podporuje uvolňování dutin. V obou případech jsme se rýmy zbavili asi do týdne, František neměl naštěstí ani teploty. Na podzim nám taky prospělo vypadnout z Prahy na venkov, kde jsme dvakrát denně chodili ven do lesa. Jedinou komplikací na podzim byla odsávačka – oproti červnu se František začal zvuků, které při zapojení do vysavače vydává, bát, a bránil se odsávání. Takže odsávání hlenů z nosu se většinou zvrhlo ve rvačku. Naštěstí je František hodný a klidný, takže jakmile jsem vypnula vysavač, zklidnil se a snad mi i odpustil to příkoří

Milada: Moje děti už konečně smrkají, ale dokud to neuměly, byl to boj. Zahleněný nos, řev, odsávání, spousta slz. Naštěstí jsem se na radu lékařky naučila používat „mořskou vodu“ na zvlhčení nosní sliznice a je pravda, že když jsme ji začali preventivně používat, děti neměly rýmu tak často. Máme doma v sezóně topení dost suchý vzduch, takže tento sprej používáme pravidelně. Je to Sterimar, děti ho dobře snáší a už jsou naučené na sprejík s delfínkem. Můžu ho doporučit ostatním maminkám.

Náš tip:

STÉRIMAR® bébé - Specialista na péči o nos nejmenších dětí

STÉRIMAR® je zdravotnický prostředek

SterimaxSTÉRIMAR® bébé je přírodní fyziologický roztok mořské vody určený pro oplachování a čištění nosu nejmenších dětí, v nose neštípe a nepálí. Díky jemnému rozptylu je vstříknutí roztoku šetrné, mikrokapičky lépe přilnou ke sliznici. Jeho aplikátor je osazen tryskou s bezpečnostní zarážkou přizpůsobenou malým rozměrům dětského nosu. Díky ní se tryska dostane jen tak hluboko, aby to bylo pro dítě bezpečné a příjemné.

Pokud se miminku špatně dýchá, vede to k obtížím při spánku a při kojení. Ty zase způsobují, že je děťátko oslabené a hůře se brání infekcím. Účinná je v tomto případě prevence infekcí horních cest dýchacích. Její součástí je péče o nosní sliznici, která není v povědomí rodičů tak pevně zakotvená jako třeba péče o dutinu ústní. Přitom nos představuje důležitou bariéru vůči průniku infekce do dýchacích cest. Nosní sliznici je proto třeba ochraňovat a posilovat.

Více na http://www.sterimar.cz/

Reklama