Do přijímaček zbývá už jen pár týdnů, strach a přílišná nervozita se může podepsat na snížení soustředění a časté chybovosti. Jak s tím můžeme ještě teď pracovat?
Mírnou nervozitu před důležitým úkolem, kterým přijímačky bezpochyby jsou, prožíváme všichni. Mírná tréma má ale mobilizační charakter, tak jako nabudí sportovce před výkonem, tak „nakopne“ k co nejlepšímu výkonu i před důležitou zkouškou, vybičuje nás k nejlepším výkonům. Nesmí však být nervozity moc, nesmí nás zaplavit, jelikož potom nás ochromí a paralyzuje. Naším cílem je tedy skutečně udržet trému na tzv. mobilizační úrovni.

Co nám k tomu pomůže? Doporučila byste nějaké osvědčené metody či pomůcky? 
Pokud tréma přeroste zdravou míru a již nám nepomáhá, ba právě naopak, můžeme použít zklidňující techniky, především pak dechová cvičení.  Zrychlené dýchání je projevem toho, že je organismus ve stresu. Pokud se nám povede dýchání zpomalit, vysíláme tím organismu zprávu, že nebezpečí už pominulo. Proto je užitečné zaměřit se na zpomalení dechu, zejména se soustředit na prodloužení fáze výdechu. Můžeme si při dýchání i počítat. Snažit se nadechovat alespoň na čtyři doby, pak jednu dvě vteřiny zadržet dech, pak na čtyři doby vydechovat a zase na vteřinu dvě zadržet dech. Když si budeme všímat našeho dýchání a soustředit se na počítání délky nádechů a výdechů, nebudeme mít už prostor si všímat trémy. Potřebujeme přesměrovat myšlení jinam. Pomáhá také dýchání do břicha, aby se nám při nádechu bříško nafouklo jako balón a při výdechu se zase vyfouklo. Dýchání do břicha zmírní akutní stres. Proto je dobré nemít při přijímačkách příliš těsné oblečení, které nás třeba škrtí v pase. Dechová cvičení jsou jedním z nejzákladnějších a také nejúčinnějších zklidňovacích technik. Důležité ale je si tato dechová cvičení předem vyzkoušet a zjistit, jak se u nich dítě cítí, zda mu vyhovují a jak na ně působí.

e2d1cd8e46299-blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Co dalšího kromě dechových cvičení může zabrat?  
Další pomocnou technikou je také soustředění se na střídání napětí a uvolnění. Dobré je zkusit například tlačit spojené ruce proti sobě a potom pustit. Soustředění se na fyzické napětí a následné uvolnění může snížit projevy trémy.

Pokud jsme ve stavu akutní paniky, zkusme myslet na něco jiného, když nabídneme našemu mozku nějaké příjemné představy, nebude už si tolik všímat stresu. Zkusme si v duchu vybavit nějaké pěkné místo, šumící les, mořské vlny na pláži, louku plnou kvítí, svítící slunce a jiné příjemné momenty, přesměrujeme tím mozek na něco pozitivního, zklidňujícího. Ke zklidnění si můžete pomoci také cestou tzv. aromaterapie, vůněmi nebo zklidňujícími bylinkami. Dítěti můžete dát s sebou oblíbenou vůni, kterou si krátce před zkouškou kápne na rukáv nebo do kapesníku, který má v kapse. V případě potřeby si lze kdykoliv přičichnout. Jako osvědčené jsou například levandulový nebo grepový olejíček.

Někdy se my rodiče obáváme zkoušek a jejich výsledku mnohem víc než dítě. Máme buď velké ambice nebo strach, aby se zkrátka dítě vůbec někam dostalo. Jak si s vypjatým obdobím máme poradit my?
Bohužel svou nervozitu na ně můžeme snadno přenést, emoce v rodině se vždy zrcadlí. Platí tedy, že když se my rodiče budeme bát, jak dítě zkoušku zvládne, začne se bát i dítě. Svým stresem ho snadno můžeme také zneklidnit, až vystresovat. Zkuste tedy držet své emoce pod kontrolou a použijte na zklidnění stejné techniky, které jsem doporučila dětem. 

A jak jim konkrétně můžeme pomoci?
Projděte s nimi celou situaci a připravte je na to, co je čeká. Vymyslete spolu, na co se mohou těšit, až budou mít po přijímačkách. Řekněte jim, že je máte rádi a že věříte v jejich dovednosti. A uklidněte je, že kdyby náhodou neuspěly, jsou i jiné školy, další možnosti. Zkrátka, že i když se to nepovede, není to konec světa. Vysvětlete jim, že případný neúspěch nevypovídá o jejich inteligenci, ale nezlehčujte situaci a obavy dětí. Nestresujte je zbytečně navíc a nesrovnávejte je se sebou, ani s jejich sourozenci nebo vrstevníky.  Zeptejte se také svých dětí, jakou pomoc by od vás nejvíce potřebovaly. 

Když se přiblíží den D, jak se stresem nejlépe naložit? Doporučovala byste třeba den, dva předtím se už nijak neučit a raději se třeba někde odreagovat? 
Když do přijímaček zbývá již jen pár dní, měla by příprava spočívat již jen v lehkém opakování. Den před přijímačkami je dobré odpočívat, relaxovat, dostatečně se vyspat a tzv. hýčkat mozek, věnovat se tomu, co dítěti dělá radost. Den před přijímačkami by dítě mělo pokud možno řídit těmito radami:

·         Hýčkej mozek, dobře se vyspi, běž brzy spát
·         Namotivuj se - vzpomínej na minulé úspěchy, promysli si malou odměnu za snahu
·         Natrénuj si vnitřní sebepodporu, opakuj si mantru, že to zvládneš a že důležitá je snaha
·         Sdílej blízkost druhých, povídej si o svých pocitech
·         Relaxuj, už se neuč nic nového
·         Věnuj se tomu, co ti dělá radost
·         Večer před přijímačkami sdílej s rodiči nějaký společný program

A jak nejlépe zvládnout den zkoušky?
Jak již bylo výše popsáno, je dobré nemít při přijímačkách příliš těsné oblečení, které bude dítě škrtit v pase. Dbejte tedy na to, aby si dítě vybralo pohodlné oblečení, ve kterém se bude cítit dobře. Můžete mu dopředu rovněž připravit bylinný čaj a lehkou snídani. Udělejte si také ráno větší časovou rezervu, ať se ještě nemusíte stresovat kvůli kolonám či zpoždění autobusu. 

bdf952f00d3bc-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

A co když dítě nervozita ochromí natolik, že nebude schopno úplně pracovat a bude mít pocit, že zapomnělo i to, co normálně zvládalo? Existují nějaké rychlé a účinné triky?
Nejhorší stres obvykle přichází těsně před začátkem zkoušek, jakmile zkouška začne, tréma většinou do pár minut ustoupí. Proto je důležité vydržet pár desítek vteřin před začátkem a na úplném začátku přijímaček. Pokud ale bude mít dítě při vyplňování testů úplné okno a cítit, že se ho zmocňuje panika, je dobré na chvíli zaměřit pozornost na něco jiného, na nějakou radostnou vzpomínku, milé a bezpečné místo a zklidnit svou mysl technikami výše popsanými. Například několikrát zmáčknout ruce v pěst a povolit nebo tlačit ruce proti sobě a uvolnit. Úleva se rozšíří do celého těla.

Deváťáci mají mezi dvěma pokusy celý víkend. Má cenu se ještě něco doučovat nebo je lepší už raději vypnout a jet třeba na výlet?
Zde platí výše uvedené, že příprava by měla spočívat jen v lehkém opakování, poslední dva dny relaxovat, odpočívat, věnovat se spíše mentální hygieně. Nemyslet na situaci, která způsobuje obavy, stres, soustředit se na něco jiného.  Skvělý je například poslech oblíbené hudby, procházka, výlet, cvičení jógy nebo jiná sportovní aktivita, která vyplaví zázračné endorfiny. Důležité je ale respektovat individuální osobnostní naladění. Jinak se uklidňují introverti, jinak extroverti.
 
Máte ještě nějaký další osobní tip či radu?
Rodičům bych doporučila, aby si prošli skvělé webové stránky, kde se dozví spoustu rad a námětů na podporu svého dítěte a s těmito stránkami seznámili i své děti. Doporučuji například weby Nevypustdusi.cz nebo Nepanikar.eu. Najdete tu odbornou pomoc, kontakt na anonymní linky pomoci, rady v péči o duševní zdraví, chaty a on-line poradny.