Potřebuje vaše kuchyně prosvětlit? Mnohdy stačí sáhnout po správném osvětlení nebo vymalovat, aby se stal zázrak. Ukážeme vám, jak na to.

Místnost, předsíň nebo pokojíček, které do vínku dostaly tmavší nádech či ponurost, se mohou jako mávnutím kouzelného proutku proměnit v příjemné místo ve vašem bytě. Důležité jsou tři základní věci.

  • Vhodné osvětlení
  • Správné barvy
  • Důraz na detaily

Do tmavého pokoje nástěnné osvětlení
Špeluňku, kam jde málo světla, pozvedne vhodné osvětlení. Pro menší tmavé místnosti je optimální nástěnné LED osvětlení, s nímž můžete variabilně pracovat. Protože je toto osvětlení úsporné, i když budete v místnosti svítit dnes a denně, udržíte svůj účet za elektřinu na uzdě.

Zajímavým řešením (vyvinutým právě i s ohledem na potřeby tmavých místností) jsou světla se dvěma druhy čipů, jež zajišťují přepínání mezi studeným a teplým světlem. To znamená, že s nimi můžete svítit téměř nepřetržitě.
5c5975bfbc1f6obrazek.png

 LED stropní a nástěnné svítidlo Diamant. Zdroj: eshop.ledsolution.cz

Příkladem takového řešení je LED stropní nebo nástěnné svítidlo Diamant o výkonu 25 wattů. Toto světlo pohodlně nahradí běžnou 160wattovou žárovku. Vyrobeno bylo v energetické třídě A+, takže patří k nejúspornějšímu osvětlení na trhu. Ke světlu je přiloženo i dálkové ovládaní, proto si můžete pohodlně přepnout barvu nebo nastavit intenzitu světla.
Protože nástěnná LED svítidla nevytvářejí nadměrné teplo, nehrozí požár. Hned po zapnutí naběhne světlo na 100procentní výkon. Výhodou je i dlouhá životnost a odolnost. Nástěnná LED svítidla nejsou náchylná na časté spínání, proto je můžete směle propojit s pohybovým čidlem, což oceníte třeba na chodbě nebo v předsíni.

Dobře poslouží i bodovky
V tmavé místnosti platí, že čím více svítidel, tím lépe. Zároveň je důležité vybírat osvětlení účelně, prakticky, nejen podle designu. Kromě zmíněných nástěnných svítidel můžete použít také lištu s několika světelnými zdroji, jíž připevníte na strop. Světlo se tak lépe rozptýlí do celého pokoje.

Výborným řešením jsou rovněž bodovky využívané třeba v koupelnách nebo v kuchyních. Ty se snadno instalují na strop, do podhledů, ale třeba také pod nábytek. Pokud například budete zařizovat pracovnu vybavenou policemi, můžete bodovky (případně i LED pásky) zabudovat pod police. Bodovky a LED pásky oceníte i v šatních skříních v tmavé předsíni.

Barva do tmavé místnosti
Bílá barva je stále módní. A to je dobře. Tmavým interiérům totiž sluší, protože vytváří pocit lepšího prosvětlení. Můžete si pohrát s kombinacemi odstínů (budete překvapeni, že je více bílých) nebo materiálů a povrchových úprav.

Vedle bílé zvolte do interiéru i jednu nebo dvě další barvy. Výborné jsou pastelové odstíny. Vítána je světlemodrá, světlezelená, mátová, světle šedá nebo stříbrozelená. Ze sytějších (a teplejších) barev můžete použít višňově červenou, teplou žlutou nebo oranžovou, jež budou evokovat sluneční paprsky.

Výraznější barvy jsou v tmavé místnosti vítané, zvlášť pokud je celý den osvětlena umělým světlem. V takové chvíli totiž mohou vznikat nežádoucí stíny. Sytější barvy je umí absorbovat, a tak pomáhají navodit pocit příjemného osvětlení.

Minimalismus v interiéru
Tmavé místnosti jednoznačně prospěje minimalismus. Není náhodou, že k nám pronikl ze severských zemí, kde se lidé musí smířit se skromným přídělem slunečních paprsků. Kolikrát platí, že to, co nepoužijete, prospěje interiéru vůbec nejvíc. Proto promyslete, co v místnosti být musí a co už je na škodu.

5c597659e64d5obrazek.png
Malé místnosti vyžadují minimalismus. Zdroj: zena-in.cz

Obecně platí, že pomůže jak dobře zvolené osvětlení, tak lesklé materiály, sklo a zrcadla. Pokud už potřebujete místnost opticky předělit, nikdy nepoužívejte příčky nebo paravány – pouze sklo. Jestli má pokoj okna, nezakrývejte je záclonami či závěsy. Když je vám holé okno proti srsti, použijte jen transparentní látky v bílé barvě, případně v pastelových odstínech.

Tipy od bloggerky na závěr
Tmavou místnost v příjemnou pracovnu přetvořila bloggerka tamarki.cz, jíž se podařilo opticky zvětšit a zútulnit malý studený prostor. Kromě bílé barvy a důmyslně vybraného osvětlení vsadila na detaily. Jaké jsou její tipy?

  • Na volnou stěnu pověste velké zrcadlo, které ale nebude odrážet tmavý kout.
  • Pokud potřebujete více úložných prostor, zvolte subtilnější nábytek ve světlé barvě.
  • Útulnost navodí celoplošný (nikoli kusový) koberec. Měl by být bez vzorů.
    5c5976764560eobrazek.png
    Osvětlení v tmavé místnosti. Zdroj: tamarki.cz

Který z tipů, jak prosvětlit tmavou místnost, vyzkoušíte vy?
 
 
 
 

Reklama