Chystáte svatební či narozeninovou oslavu? Aby byla oslava perfektní, je zapotřebí vybrat ty správné dekorace na váš jídelní stůl. Jaká platí pravidla při přípravě sváteční tabule, na co nesmíte zapomenout a co je naopak zapovězené? Dnešním trendem je jednoduchost a vzdušnost, zapomeňte na těžké ubrusy a raději sáhněte po netkaných textiliích.

sváteční tabule

Pěkně nazdobit sváteční tabuli není žádná věda, avšak i zde najdete některé zákonitosti, které vám pomohou k tomu, abyste všechny oslnili. Základem je zajistit příjemné prostředí, podle něhož sladíte i výzdobu jídelních stolů. Samozřejmě by místo mělo být čisté a pokud možno i vzdušné, aby se nikdo z hostů necítil nepříjemně. Berte v úvahu počet účastníků. Věděli jste, že na jednu osobu je potřeba počítat u stolu s cca 60 centimetry šířky? Přizpůsobte tomu tedy rozmístění židlí, aby měl každý kolem sebe dostatek prostoru.

sváteční tabule

Jděte s barvou ven

Při výzdobě svatební hostiny obecně platí, že barevnou kombinaci tabule volíme podle šatů nevěsty a svatební květiny. Většinou je tedy základem bílá či béžová barva doplněna o nějaké výraznější tóny podle přání snoubenců. Letos jsou trendy studené odstíny, zejména jemná růžová či starorůžová v kombinaci s tyrkysovou a mentolovou. U narozeninových oslav se naopak můžete více odvázat a zvolit i veselé pastelové barvy, dáváme přednost těm, které má rád oslavenec. Ubrus, popřípadě šerpa, a ubrousky by měly být stejné barvy, květinová výzdoba vychází ze svatební květiny. Vybraný porcelán by měl také zapadat do zvolené barevné kombinace.

sváteční tabule

Odlehčete ubrus a prostírání

V současnosti letí ubrusy a ubrousky z netkaných textilií, takzvané airlaidové látky. Lépe se totiž udržují, nezadržují vodu, snadno se skládají do různých tvarů a působí velmi lehce. U ubrusu platí, že přesahuje po stranách 25-30 cm přes desku stolu a neměl by se dotýkat plochy židlí. Ubrusy skládáme přes seřazené stoly směrem ke dveřím, odkud budou vcházet hosté, takže poslední pokládáme ubrus nejblíže vchodu. Používáme-li netkanou textilii jako metráž, lze si přesně změřit, jakou délku budeme potřebovat, a koupit ubrus vcelku. Přes ubrus můžeme položit i šerpu, která se umisťuje do středu stolu a měla by být o šíři jedné třetiny stolu. Barevně by měla korespondovat s ubrousky a šerpu lze použít i tehdy, pokud nechceme mít ubrus. Ubrousky nevolíme papírové, nýbrž látkové či airlaidové, aby se daly komfortně rozložit na klín. Je vhodné ubrousky složit do nějakého tvaru, držíme se však pravidla „v jednoduchosti je krása“.

Jaký vybrat porcelán?

sváteční tabule

Pro slavnostní chvíle jako je svatba či výročí narozenin se bezesporu hodí elegantní porcelán, který dodá vašemu stolu nádech střídmého luxusu. Na svatební tabuli vybíráme porcelánové sady čistých linií bez výraznějších dekorů, aby se nádobí nebilo s jinými využitými tvary dekorací. Sáhnout můžete například po sadách tradiční české porcelánky Rudolf Kämpf, která nabízí kolekce jak pro svatební hostiny, tak i pro narozeninové oslavy, kde můžete sáhnout i po složitějším dekoru v různých barevných kombinacích.

Všeho moc škodí – s květinami šetřete

Květiny jsou krásným doplňkem svátečního stolu, nicméně nic se nemá přehánět. Vězte, že decentní květinová výzdoba působí stokrát lepším dojmem, než když je máte na každém rohu. Mějte na paměti, že přes květiny na stole musí být vidět, proto by jejich výška neměla být větší než 25 cm, zároveň ale můžeme použít vyšší vázy s květinami, které začínají nad 50 cm od desky stolu. Myslíme také na to, že květinové dekorace nesmí v žádném případě ušpinit ubrus.

TIPY NA PORCELÁNOVÉ SOUPRAVY

svatba

Národní tradice je věčná

Udělejte z narozeninových oslav rodinnou tradici, na kterou se každý rok budou těšit i ti nejmenší. Skvělou volbou pro sváteční tabuli bude tradiční porcelánová sada Rudolf Kämpf s názvem Národní tradice. Porcelánové nádobí z této série je skutečně autentické, jelikož se jedná o kopii kolekce, která byla vyrobena již v roce 1920. Zdobí ji bohaté postříbřené ornamenty typické pro rokoko, základním dekorem je tvar střepu na příjemném bleděmodrém pozadí. V některých místech je ponechán čistě bílý porcelán, což podtrhává čistotu a nevinnost této noblesní sady. Kromě jídelní sady pro šest lidí si můžete pořídit i čajovou soupravu obsahující čajovou konvici, šest šálků s podšálkem, mlékovku a cukřenku.

Maloobchodní cena čajové soupravy: 20 870 Kč

Maloobchodní cena jídelní soupravy: 38 312 Kč

(Tovární obchod Rudolf Kämpf v Loučkách u Karlových Varů nebo objednání na rudolfkampf.cz)

Prostřete svůj svatební stůl jemnou elegancí

svatba

Pro svatby je přímo stvořená jídelní sada značky Rudolf Kämpf, vydaná při příležitosti 105. výročí stejnojmenné porcelánky. Kolekce ve sněhobílé barvě s jemnou platinovou linkou ozdobí každou svatební tabuli a dodá jí decentní nádech luxusu. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších porcelánových sad dvacátého století, jejíž dekor nese tradici Rakousko-Uherska. Na svůj stůl tedy dostanete i kousek říšské velkoleposti, která umocní důležitost svatebního aktu. S jídelní sadou prostřete až pro šest lidí.

Maloobchodní cena jídelní soupravy: 16 558 Kč

(Tovární obchod Rudolf Kämpf v Loučkách u Karlových Varů nebo objednání na rudolfkampf.cz)

Reklama