Tmavých odstínů se vzdát nemusíte

Zatímco teplé a tmavé barvy působí útulným a uklidňujícím dojmem, ty světlé a chladné zase prostor provzdušní tím, že opticky oddálí stěny. Studená bílá barva však není zdaleka jediné možné řešení, které můžete zvolit při optickém zvětšování místnosti. Optimální efekt zajistí například jemné tóny modré nebo zelené. Záleží také na konkrétní místnosti, kterou „zvětšujete“. Zatímco v ložnici jsou teplé barvy žádoucí, v koupelně uděláte větší parádu s barvou studenou.

Prosekejte si cestu

Místnost vypadá stísněně, když kusy nábytku stojí v cestě a překáží také ve výhledu. Nejlépe uděláte, když velké kusy nábytku umístíte ke krajům a v prostoru ponecháte pouze ty nízké a designově jednoduché. Svou službu zde vykoná otoman, motýlí křeslo, židle bez područek neb nízký stolek. Pokud toužíte mít v místnosti jeden výrazný kousek, zvolte obraz nebo zrcadlo, které pověsíte na zeď. Čím více podlahy bude vidět, tím větší bude místnost působit.

maly-pokoj.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Klam v podobě reflexních ploch

Pokud chcete místnost opticky zvětšit, není nic jednoduššího než sáhnout po zrcadle. Zrcadlo nejen, že odráží světlo, ale také pohled, čímž klamou oko, aby vnímalo více prostoru. Pro umocnění tohoto efektu můžete místnost doplnit konferenčním stolkem se skleněnou deskou, nebo zrcadlovou skříní.

Vpusťte dovnitř světlo

Každá místnost vypadá větší, když je dobře osvětlena. Pro začátek se zbavte těžkých závěsů. Pokud se nechcete vzdát soukromí, zvažte například žaluzie, látkové rolety nebo jemné záclony. Můžete také přidat další osvětlení v podobě zabudovaných světel nebo lamp.

Nejen sklo, ale i dřevo udělá svou práci

Dřevo sice na rozdíl od zrcadel neodráží světlo, ale za to se dá perfektně doplnit se stěnami. Pokud v malých místnostech využijete stejnou barvu u dřevěných prvků a stěny, jen v případě dřeva trošku tmavší, zdůrazníte architektonické proporce místnosti, oddálíte od sebe stěny a místnost tak opět opticky zvětšíte. Bytová architektka Henrietta von Stockhausen ze studia VSP Interiors například radí použití tmavě šedých dřevěných prvků a stěn ve světlejším odstínu šedé.

Zdroj info: remodelistathespruce, Henrietta von Stockhausen, abcbarvy, pinterest/idealhome.co.uk

Reklama