OBI-životnost kovůAť již natíráte kovy v interiéru, či exteriéru, jde vždy o to stejné - obnovit krásný vzhled a prodloužit jejich životnost. Nátěry kovových povrchů zastávají totiž zejména funkci ochranou. Je však třeba se o povrchy pravidelně starat a ošetřovat je kvalitními nátěry, jenom tak neztratí nic ze své estetické a užité hodnoty.

OBI-životnost kovůKov, stejně jako například dřevo, patří mezi materiály, které nás bezprostředně obklopují. Ať už v podobě železa, zinku nebo třeba pozinkovaného plechu. Všechny kovy však postupně mění svůj původní vzhled. Následkem vnějších podmínek korodují. Životnost kovových materiálů však můžete za pomoci pravidelných ochranných nátěrů prodloužit.

Kvalitní příprava je základ

OBI-životnost kovůAť už jde o první, nebo opakovaný nátěr, je zapotřebí věnovat pozornost důkladné přípravě natírané plochy. Může se zdát, že zabývat se starým oprýskaným nátěrem je ztráta času, a je lepší rovnou celý díl, nebo předmět, který natíráme vyměnit, ale opak je pravdou. Čím více času strávíte nad důkladnou přípravou kovu, tím preciznější a dlouhotrvající bude nátěr. Nejprve se musí povrch důkladně očistit- zbavit koroze, prachu a mastnoty. Jen tak bude zaručena dokonalá přilnavost nové barvy. Volné částice zlikvidujte ometením nebo vysátím. Na malé plochy postačí ocelový kartáč nebo brusný papír. Pro odstranění starého nátěru u větších ploch lze použít vibrační brusku nebo vrtačku s drátěným kotoučem. Nežádoucí rzi se jednoduše zbavíte odrezovačem nebo otryskáním povrchu. Veškeré potřebné nástroje můžete zakoupit například v OBI.

Jak vybrat správný nátěr?

OBI-životnost kovůV současnosti lze vybírat ze široké nabídky různých druhů barev, které se odlišují výslednými vlastnostmi nátěru. Obecně se barvy rozdělují do dvou skupin - barvy ředitelné vodou a syntetické barvy s obsahem organických rozpouštědel. Rozdílné požadavky jsou kladeny na předměty v interiéru a exteriéru, proto je barvu vhodné vybírat s ohledem na to, jakého cíle chcete dosáhnout. Zatímco uvnitř většinou požadujeme dokonalý povrch a vzhled, venku očekáváme dlouhodobou a spolehlivou antikorozní ochranu. Pokud například od nátěru požadujete zvýšenou odolnost vůči vysokým teplotám, použijte žáruvzdornou nátěrovou hmotu. Širokou nabídku barev lze nalézt například v hobbymarketech OBI.

OBI-životnost kovůNový, nenatřený povrch stačí odmastit, nechat uschnout a rovnou natírat. Ale pozor, na pozinkované povrchy a povrchy lehkých kovů je třeba si pořídit speciální barvu. Obyčejná barva by se na povrchu dlouho neudržela. I z tohoto důvodu se například nově namontované pozinkované okapy nechávají i několik let nenatřené. Pokud je povrch kovu naopak zrezivělý, nezoufejte, stačí jej pomocí drátěného kartáče očistit od drolivé rzi a následně postupovat jako v případě nového materiálu.

Ladislav BudínTIP ODBORNÍKA: „Na nové i zrezivělé kovové předměty lze zvolit variantu nátěrových hmot 2v1, kde není třeba základní nátěr - mají totiž funkci barvy základní i vrchní. Ušetříte tak spoustu času, a v neposlední řadě i peněz,“ radí Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha - Štěrboholy.

Jak na to? Je to snadné!

OBI-životnost kovůVelmi důležité je správné provedení prvního nátěru. Ten provádíme ihned po odmaštění materiálu antikorozní vrstvou. Barva proti korozi (tzv. základová barva) chrání, a brání pronikání vody k podkladu. Navíc funguje jako spolehlivý spojovací článek mezi kovem a vrchní vrstvou barvy. Barva se OBI-životnost kovůnanáší pomocí plochých či kulatých štětců nebo s využitím válečku. Moderním způsobem je nanášení barvy pomocí stříkací pistole, díky které dosáhnete hladšího povrchu beze stop po štětci. Výhodný je tento postup především pro rozměrnější plochy. Vždy je dobré se řídit konkrétními návody k jednotlivým produktům.

Vyčkejte na ideální počasí

Pro nátěry ploch ve venkovním prostředí, jako jsou např. vrata nebo plot, se důrazně doporučuje pracovat za vhodných povětrnostních podmínek. Vítr může kapičky barvy odnášet nežádoucím směrem. Nevhodné jsou i vysoké teploty, které mohou způsobit přeschnutí barvy a snížit tak kvalitu nátěru. Jako optimální teplota pro natěračské práce se uvádí 10 - 25 °C. Vlhkost vzduchu by přitom neměla přesáhnout 75 %. Proto se nedoporučuje natírat bezprostředně po dešti, i když se zdá, že vše v okolí již uschlo.
Vidíte, jak snadno lze vdechnout kovovým povrchům nový život moderní barvou? Nejen, že tak můžete měnit jejich vzhled, ale odměnou za vaši péči vám bude především delší životnost předmětů. Sami si tak můžete během chvíle obnovit například starou konev na zalévání - místo toho, aby skončila nevyužitá v garáži, vám tak může ještě několik sezón dobře sloužit.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama