I když venku třeba ještě není nejtepleji, je nejlepší čas začít připravovat zahradu na sezónu. Únor je především doba prořezávání, výsadby a odzimovávání. 

Zahradu si pečlivě naplánujte
Začněte plánem. Představte si, kde chcete letos pěstovat a kde chcete jen relaxovat a užívat si. Rozvrhněte si půdu pro zeleninu a pro okrasné rostliny. Každá bude potřebovat jinou péči.

Relaxace řešte až na prvním místě
Pokud máte zazimovanou pergolu, můžete ji pomalu připravit na jaro. Místo pro posezení ukliďte. Zkontrolujte, zda někam do pergoly nezatékalo a pergola nepotřebuje renovaci.

5c48536419ebaobrazek.png
 V únoru začněte pomalu pergolu využívat. Zdroj: sunsystem.sk

Zamyslete se i nad dekoracemi, které si budete pod pergolu chtít letos užívat. Projděte si nějakou inspiraci a vymyslete, co letos zasadíte do květináčů pod pergolou, nebo jaké ozdoby na ni zavěsíte. Můžete pak začít nakupovat vše potřebné. Brzy budou Velikonoce, pořiďte třeba různé barevné zápichy nebo veselé stužky, kterými jarní pergolu ozdobíte.

Ptáčci ocení, když jim postavíte parádní ptačí pergolu alias budku a nasypete slunečnice a drcené vlašské ořechy. Můžete ji zavěsit na terasu, pergolu či balkon a pozorovat je při krmení. Uvidíte, že sledování ptáků může být mnohem zábavnější než televize. Jen si pod pergolu vezměte horký čaj a nezapomeňte se pořádně obléct.

5c485382e2aabobrazek.png
Krmte ptáčky a pozorujte je

Pokud pergolu ještě nemáte ale plánujete ji postavit, neleňte s kontaktováním odborníka. Když začnou první teplé dny, stavební firmy už mají plné diáře:

“Přetlak poptávek začíná být již v průběhu března. Když si včas nevyberete firmu, která vám s pergolou pomůže, může být výstavba vašeho místa pro relax odsunuta třeba až na podzim, místo plánovaného léta. Takže jakmile se rozhodnete pro výstavbu, kontaktujte raději vámi vybranou firmu bez zbytečného odkladu,” říká jednatel společnosti SUN SYSTEM s.r.o., pan Lukáš Mičo. Společnost dodává velmi pěkné a moderní hliníkové pergoly po celé České republice.

Ošetřete zahradní nábytek a nářadí
Zima je náročné období i pro zahradní nábytek. Až zmizí sníh, vyndejte jej z garáže nebo pergoly, kam jste jej na zimu uložili a začněte tím, že ho očistíte. Zbavte židle i stolky prachu a pavučin a prohlédněte je. Pokud najdete škrábance nebo praskliny, opravte je. Dřevěný nábytek obruste od staré barvy a natřete nanovo. Můžete použít barevnou lazuru nebo jen impregnační olej. Pokud se na kovovém nábytku objeví koroze, obruste toto místo a nanovo jej natřete barvou na kov.

Stejně prohlédněte i nářadí a zkontrolujte, jestli bude dál sloužit. Kovové a dřevěné části můžete také brousit a natírat. Ať už jde o nábytek pod pergolu nebo ven na zahradu, lopatu nebo motyčku, pravidelná péče prodlužuje jejich životnost. I na nábytek ve stínu pergoly se dostane vlhkost nebo silný vítr.

Omlaďte stromy i keře

Začátkem jara myslete na prořezávání a prostříhání.

 •  Je to ideální čas pro řezání živého plotu i jiných okrasných dřevin. Pomocí nůžek a křovinořezu je upravte do požadovaného tvaru.
 • I ovocné stromy vyžadují po zimě řez. Prohlédněte koruny a seřízněte větve, které jsou seschlé nebo odumřelé. Peckoviny nechte ještě v klidu, čas na jejich řez přijde později na jaře. 
 • Rybíz, ostružiník a maliník, to jsou keře, které byste měli v únoru také zkrátit. Suché nebo nadbytečné výhony odstraňte.
 • Speciální péči si žádá také vinná réva. Pokud se těšíte na její letošní plody ať už ve šťavnaté nebo tekuté podobě, prořezejte révu v polovině února.

Stromům řezem odlehčíte a budou moci začít nový rok v plné síle.
5c48539e3f321obrazek.png
Na jaře ošetřete staré ovocné stromy

Půdu pohnojte a prokypřete

Půda skrývá životodárnou sílu pro vaši zahradu, únor je doba, kdy byste jí měli dát péči, aby se zotavila z mrazů.

 • Záhony, kde budete pěstovat zeleninu urovnejte a připravte je pro nové sazenice. Vrhněte se na ně ihned, jak sníh roztaje. Tam, kde budou přes rok růst brambory, košťálová a plodová zelenina, tam můžete i hnojit. Není vyloučeno ani vápnění, které půdu připraví na novou sezónu.
 • Kompostu prospěje, pokud jej přeházíte.
 • Vyzrálým kompostem poté pohnojte i ovocné stromy.
 • Pokud venku neřádí mrazíky, vyhrabejte z trávníku odumřelou trávu a mech. 

Shromážděte semínka a zasejte do tepla

Ty silnější rostliny už zvládnou, když je v únoru vysadíte ven nebo do pařenišť. Ostatní začněte předpěstovávat doma nebo ve vytápěném skleníku.

 • Ovocné stromy sázejte hned ze začátku jara. Když plánujete zasadit meruňky, nektarinky nebo broskvoně, naplánujte si si výsadbu na březen, kdy už je tepleji
 • Rané odrůdy ředkviček vysejte do pohnojeného pařeniště. Pokud nepřijdou silné mrazy, budete je moci v polovině března sklízet.
 • Ostatní květiny a zeleninu si v únoru vysejte do tepla za okno. Takto si předpěstujte sazeničky salátu, brokolice, paprik a celeru. Můžete vyzkoušet také rajčata, petržel nebo cibuli. Z okrasných květin je čas na petúnie, dosny, hledík nebo plamenku. A víte, že celoročně můžete za oknem pěstovat řeřichu?

5c4853c8a405aobrazek.png
 Vysejte semínka petúnií v teple domova

A těšte se. S každým dnem už je blíž doba zeleného trávníku, voňavých květin i šťavnatého ovoce. Blíží se i dlouhé teplé večery pod pergolou s nejbližšími a letní radovánky. Za to těch pár hodin strávených nyní na zahradě v kulichu stojí.

Reklama