Také se těšíte, až si na jaře sednete na zahradě do křesla a budete si užívat třeba grilování s přáteli? A máte přehled o tom, jak před sezónou váš zahradní nábytek vypadá? Pečovat o něj je totiž třeba nejen přes léto. A o dřevěném nábytku to platí dvojnásob.

Impregnace z výroby nevyřeší vše

O nábytek určený pro venkovní užití je třeba se starat i přes to, že ho výrobce obvykle vybaví určitou povrchovou úpravou. Ta většinou zahrnuje impregnaci proti plísním, houbám a řasám. Samozřejmostí by měl být také voděodolný povrchový nátěr. Pokud váš nábytek pamatuje více než jednu sezónu, může být povrchová úprava poškozená. Proto je dobré tuto vrstvu obnovit a zpomalit tak stárnutí vašeho nábytku.

Poškozená místa? Opravíte během chvilky

Pokud tedy narazíte na místo, kde je povrchový lak poškozený, zlehka jej přebruste brusnou houbičkou o zrnitosti 180–220. Takto připravenou plochu poté natřete mořidlem s vhodným odstínem a nakonec aplikujte regenerační olej. Pokud na sobě zahradní nábytek nemá žádná poškozená místa, bohatě stačí použít pouze regenerační olej.

teak

TIP: Ať už je váš nábytek vyroben z jakéhokoli materiálu, kontrolujte pravidelně také dotažení všech šroubků, které spojují jeho jednotlivé části. Pokud spoje pořádně nezafixujete, může dojít nejen k nadměrnému namáhání nábytku, ale i k jeho poškození.

Odolná dřeva? Švédská borovice a mahagon

Jestli je váš nábytek vyrobený z tvrdšího dřeva, které výborně odolává povětrnostním vlivům, bude péče o něj daleko jednodušší. Stůl a židle stačí pouze ošetřit regeneračním olejem. Před tím je ale omyjte vodou se saponátem, opláchněte a nakonec je otřete ho dosucha. Máte hotovo? Nyní je nechte přibližně 12 hodin schnout. Teď přichází řada na olej. Pokud návod neurčí jinak, rovnoměrně jej aplikujte a počkejte 24 hodin. Nábytek bude opět jako nový!

Teak: Medová barva vyžaduje údržbu

V případě, že chcete udržet medově hnědou barvu vašeho teakového nábytku, je nutné se o něj pravidelně starat. V opačném případě totiž získá stříbrnošedou až tmavě šedou patinu. Jestli stojíte o zachování původní medové barvy, čistěte tento typ dřeva mýdlovou vodou a kartáčem. Na závěr vše zafixujte teakovým olejem. Před aplikací nové vrstvy oleje je ovšem vždy třeba zbytek té staré zbrousit houbičkou.

TIP: Jestli preferujete výrobky určené přímo pro váš nábytek, vyzkoušejte TEAK CLEANER k čištění, místo oleje pak výborně poslouží například TEAK PROTECTOR. V žádném případě tyto výrobky nekombinujte právě s teakovým olejem, aby nedošlo k poškození povrchu.

Péče o exotické dřevo nemusí být složitá

Oblíbený je také zahradní nábytek vyrobený z exotického dřeva. K jeho vyčištění použijete vlažný mýdlový roztok nebo čisticí prostředky speciálně určené pro tento typ materiálu. Nábytku také prospěje, když ho budete pravidelně ošetřovat teakovým olejem. Jak poznat, kdy nátěr provést? Rozpoznat ten správný okamžik je jednoduché.  Nábytek ošetřete ve chvíli, kdy se voda přestane na povrchu srážet do drobných kapek a začne se vsakovat do dřeva.

Máte hotovo? Tak teď zbývá už jen užít si příjemné posezení!

Reklama