Potřeby květin se tolik neliší od těch našich. S přibývajícím světlem a oteplováním vzduchu se začátkem jara vydáváme na procházky, nadýchat se čerstvého vzduchu a nastavit tvář prvním teplejším paprskům sluníčka. Stejně tak naše pokojovky, celou zimu zavřené v přítmí domova a dýchající suchý vzduch z radiátorů, touží po slunci, čerstvém vzduchu a hojnější zálivce. Některým je dokonce malý i jejich květináč.
Průzkumná mise
Květiny ze všeho nejdříve zkontrolujeme. Omyjeme jim listy a zjistíme, zda nepotřebují přesadit. Jak to poznáme?
Když se kořeny květiny snaží dostat mimo květináč a derou se ven spodními odtokovými otvory nebo jsou patrné naopak nahoře nad povrchem půdy, je jasné, že květina potřebuje více prostoru. Dalšími signály pro přesazení jsou světlá a vyschlá půda, přestože květinu dostatečně zaléváte, nebo příliš pomalý růst, ztráta listů a svěží barvy. Na povrchu půdy se dokonce může vytvořit bílá krusta vykrystalizovaných solí. Každopádně platí pravidlo: Čím déle zůstává květina ve stejném květináči, tím méně má půda důležitých živin.
Pokud je květina na pohled v pořádku a přesazení nepotřebuje, uděláme ji určitě dobře alespoň zkypřením půdy a přídavkem půdy čerstvé.
Základem je výběr substrátu
Nároky na živiny se liší druh od druhu, a proto rozlišujeme hned několik typů substrátů. Směs přímo nazvaná pro pokojové rostliny se hodí jako substrát pro kvetoucí květiny, pro rostliny pouze se zeleným listem pak volíme substrát pro palmy a zelené rostliny. Pustíte-li se do přesazování kaktusů, k tomuto účelu existuje vysoce propustný substrát pro kaktusy a sukulenty. Rozdíl je také v tom, zda je substrát tvořen z větší části rašelinou nebo zeminou. Rašelinové substráty absorbují velká množství vody, ale obsahují jen málo důležitých živin, oproti tomu substráty se zeminou mají hrubou strukturu, skvěle propouští a jsou bohaté na živiny.
Tip odborníka:
„Substrátů vhodných pro pokojové rostliny je nepřeberné množství. Kromě základních variant pro kvetoucí a zelené rostliny existují i směsi s nejrůznějšími přídavky, jako jsou perlit, říční písek nebo štěrk. Správný výběr se musí řídit podle individuálních potřeb daného druhu rostliny, proto se rozhodně nezdráhejte zeptat odborníka přímo při koupi,“ doporučuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Litoměřicích.
Druhy květináčů
Plastové, nebo hliněné květináče? Má materiál nějaký vliv na péči o pokojové rostliny? Nijak zásadní, alespoň tedy pro jednotlivé druhy, protože každou rostlinu můžete pěstovat v obou. Svůj význam má materiál spíše z hlediska manipulace a zalévání. Plastové květináče jsou lehčí a hůře rozbitelné, hliněné jsou těžší, ale po vysazení rostliny stabilnější. Hliněný květináč má ve své struktuře póry a může tak propouštět část vody ze substrátu, na druhou stranu se ke kořenům dostává více kyslíku. Rostliny pěstované v plastikových nádobách se díky své nepropustnosti nemusí zalévat tak často, ale někteří odborníci si stěžují, že včas nepostřehnou, co přesně rostlina potřebuje, jako v květináčích hliněných.
!Tip! Číslo, kterým se označuje květináč, zároveň vypovídá o tom, jaký průměr květináč má. Číslo 12 tedy znamená průměr 12 cm. U hliněných květináčů pak mají speciální význam sudá a lichá čísla. Květináče se sudým číslem mají hladké dno a ty s lichým číslem mají na spodní straně dna vystouplou kružnici.
Přesazování krok za krokem
2) Navlhčíme zeminu, překlopíme květináč a květinu opatrně vyjmeme. Z kořenů odstraníme uhnilé kousky a oklepeme zeminu, přičemž postupujeme obezřetně, abychom je nepoškodili.
3) Substrátem zasypeme dno, vložíme rostlinu, dosypeme zbytek po stranách (ne až po okraj) a opatrně stlačíme shora blízko stonku.
4) Pořádně zalijeme. Hnojit začneme nejdříve za 14 dní.
Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Nový komentář
Komentáře
mno poučné, že bych konečně ty moje rostlinky trošku rozmazlila