Výcvik trvá i dva roky. Po prvním roce kvůli zdravotním nebo povahovým testům pokračuje ve výcviku jen jeden adept ze tří. Ptáte se na cenu výcviku? Ta se pohybuje kolem 250 tisíc. Penězi ale nejde vyčíslit hodnota, kterou má pes pro svého pána. Není to jen o samostatnosti pro hendikepovaného, ale hlavně o přátelství.

35549-vycvik-asistencniho-psa.jpg

Výchova každého asistenčního psa je přizpůsobena potřebám jeho budoucího majitele. Psi jsou schopni odvést nevidomého na poštu, pomoci s oblékáním, rozsvítit světlo, vyndat prádlo z pračky nebo vycítit přicházející záchvat a svému pánovi přivolat pomoc.

Z rozverného štěněte hrdina

Asistenční psy pro hendikepované lze rozdělit do několika skupin. Základní vlastnosti ale mají všichni stejné. Pes musí svého pána naprosto milovat a být vyrovnaný. Nesmí vykazovat známky agrese ani bázlivosti. Tyto vlastnosti se poznají už při štěněčích hrátkách.

Před samotným výcvikem asistenčního psa je nutné u dočasného pána psa socializovat, naučit hygienickým návykům a také základním povelům. Štěňata jsou u dočasných pánů od 2 měsíců až do prvního roku. Během této doby se seznámí s různými dopravními prostředky a podívají se do kina, restaurace i na úřad. I psi ve výcviku mohou nosit žlutou asistenční vestu. Jsou tak viditelně označeni a mohou se svým pánem i na místa, která mají ostatní psi zakázaná. Nejčastěji se asistenčními psy stávají border kolie, labradorský retrívr a zlatý retrívr. Vhodný ale je i královský pudl.

Odrostlá štěňata absolvují zkoušky a zdravotní testy a poté se mohou začít učit ty složitější povely. Asistenční psi se jich během další fáze výcviku naučí až 50. Tato fáze trvá od 8 do 12 měsíců. Pak je pes připraven pomáhat svému pánovi.

Na co se psi zaměřují?

Vodící psi jsou průvodci svých nevidomých pánů 24 hodin každý den. Pomáhají při cestě městem. Dávají pozor i na překážky v úrovni očí jejich pána. Dokáží také samostatně rozhodovat. V případě, že jim jejich pán dá povel, který by ho mohl ohrozit, jej nevyplní a sami ho odvedou na bezpečné místo.

O asistenční balanční psy se může jejich pán doslova opřít. Přinesou hůl, pomohou při přesunu na invalidní vozík, nebo když spadne pánovi ruka z joysticku. Dokážou přitáhnout vozík na místo nebo donést nákup z obchodu.
Signální psi mají vrozenou schopnost cítit, když na jejich pána jde záchvat. Může jít o jakýkoliv záchvat, při kterém hrozí stav bezvědomí. Pes podá inzulínové pero, deku, dokáže svého pána otočit do bezpečné polohy a ještě svým štěkotem přivolá pomoc.

Radosti i povinnosti

Samozřejmě, že i asistenční pes má své potřeby. Myslet musíte na každodenní venčení, nutnost dostatečného pohybu a kontaktu s ostatními psy, péči o srst a pravidelné návštěvy veterináře.
S financemi na pořízení asistenčního psa vám mohou pomoci úřady nebo samotné organizace, které se výcvikem zabývají.
 

Reklama