Své využití tak najde u všech, kdo potřebují vědět, zda onemocnění koronavirem prodělali, například z důvodu blízkého kontaktu s více ohroženými skupinami obyvatel, jako jsou senioři nebo chronicky nemocní lidé.

5f1584cfe3f11obrazek.pngŽena-in.cz: Testování ukáže, zda jsem nemoc prodělala, ale ne jestli jsem zrovna nemocná. Co když jsem koronavirus měla před delší dobou, třeba několik měsíců?
Ano, rozumíte tomu správně. Přítomnost IgG protilátek znamená, že jste nemoc prodělala. Tyto protilátky se tvoří v těle za 2-3 týdny po začátku onemocnění a přetrvávají v organismu delší dobu, měsíce až roky. Spolehlivě tak zjistíme, zda jste nemoc prodělala. Jinou věcí je, zda vás virus dokáže opět infikovat, i s protilátkami v těle. A to je otázka, na kterou neznáme jednoznačnou odpověď a stále se jí zabývají vědecké týmy všude po světě.

Žena-in.cz: Jakou formou probíhá odebrání vzorků?
Zájemci se nemusí bát. Nejedná se o výtěr z dýchacích test, o jehož nekomfortu se toho během pandemie napsalo hodně. Jedná se o standardní odběr žilní krve. Tyto odběry provádíme na většině našich 97 odběrových místech po celé republice. Pro zvolení konkrétního odběrového místa v blízkosti bydliště a ověření dostupnosti testu se stačí podívat na www koronavirus-testy.cz. Tam zájemci naleznou i další informace, které by je mohly zajímat. Citlivost testů je 97,4 % a výsledky pacient obdrží do 48 hodin.

Žena-in.cz: Jak by pacient měl postupovat, pokud se zjistí, že mu test vyšel pozitivní?
Není třeba panikařit. V případě pozitivního testu víme, že pacient onemocnění prodělal. S velkou pravděpodobností již nebude ani infekční. S pozitivním testem na protilátky covid-19 však doporučujeme navštívit svého praktického lékaře, který na základě celkové anamnézy a klinického stavu rozhodne o dalším postupu.

Žena-in.cz: Jak je vlastně zajištěno bezpečí pacientů, kteří se u vás nechají testovat? Nehrozí, že by se nakazili od nějakého jiného pacienta, který se přišel nechat testovat?
Bezpečnost pacientů je pro nás na prvním místě. Zajistili jsme celý proces odebírání vzorků tak, abychom minimalizovali rizika. Naši pracovníci na odběrových místech mají všichni ochranné pomůcky. Pokud jde o potenciálně akutně nemocné pacienty, ti mají zákaz návštěv našich odběrových míst a měli by se nechat vyšetřit PCR testem na doporučení lékaře nebo krajské hygienické stanice.

Žena-in.cz: Paní doktorko, kolik stojí nechat se otestovat na vašich odběrných místech?
V odběrových místech AeskuLab stojí vyšetření na přítomnost IgG protilátek 700 Kč včetně DPH. Cena zahrnuje i odběr krve. Test si musí zaplatit pacient sám, neboť není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Žena-in.cz: Myslíte, že se koronavirus na podzim vrátí a bude druhá vlna?
V otázkách kolem příchodu druhé vlny se odborníci liší. Někteří tvrdí, že nebude, jiní naopak že ano. Myslím, že to přesně neví nikdo. Nejistota pramení z toho, že ještě o tomto viru mnohé nevíme, navíc virus mutuje – mění se. Někteří odborníci tvrdí, že postupně jeho infekčnost i síla slábnou. Já osobně si myslím, že pokud druhá vlna přijde, nezaskočí nás jako ta první, protože budeme lépe připraveni a máme již zkušenosti s tím, jak šíření nákazy omezit.

Žena-in.cz: Závěrem bych se ráda zeptala, jaké další testy provádíte?
Skupina laboratoří AeskuLab nabízí ve svých laboratořích mnoho dalších vyšetření, pokrýváme celé spektrum moderní laboratorní diagnostiky v oblasti biochemie, imunologie, mikrobiologie, hematologie, patologie i genetiky. Více informací lze nalézt na našich webových stránkách www.aeskulab.cz.

MUDr. Jana Mixová má bohaté, více než dvacetileté profesní zkušenosti z mezinárodních farmaceutických firem, jako jsou ELI LILLY, Janssen-Cilag, Johnson & Johnson Company nebo MSD.

Pracovně působila v České republice i v zahraničí a zodpovídala především za uvádění nových inovativních léků na trh, vedení medicínských studií a farmakoekonomických analýz. 

V AeskuLabu odpovídá za koncepci laboratorní praxe, vede tým garantů jednotlivých odborností a sleduje odborné směřování laboratorní diagnostiky.

Podílí se i na tvorbě a struktuře nových produktů pro samoplátce. 

Reklama