Zvlášť sedavá zaměstnání mohou stát za nepříjemným zakulacováním některých partií a tvorbou pomerančové kůže. Při fyzicky náročném zaměstnání hrozí pro změnu nesprávné hospodaření senergií. Ať je vaše zaměstnání jakékoliv, naučte se dodržovat několik pravidel.

Pohyb

Pokud vaše práce patří mezi ty klidnější, nezapomínejte na dostatek pohybu. Využijte každé příležitosti ktomu, abyste si protáhla celé tělo. Pokud to čas a vaše klouby dovolí, zapomeňte na výtah. Do kanceláře si vyběhněte po schodech. Je-li to možné, zkuste se do práce nebo zpráce projít občas po svých nebo alespoň vystupte o stanici dříve.

 

Při fyzicky náročném zaměstnání není o pohyb nouze. Přesto i vy si po skončení směny trochu zacvičte. Je totiž potřeba protáhnout unavené tělo a především záda. Vyzkoušejte mírné uvolňovací cviky.

 

Pitný režim
„Nejvhodnějšími nápoji jsou nápoje na bázi vody, nesladké a neperlivé jako například ovocné čaje, zelený čaj, voda nebo ředěné méně sladké štávy,“ vysvětlil lékař poradny zdravého životního stylu Luboš Pokorný. Vhodné jsou i minerálky, ale jejich nadbytek může někdy škodit, proto by celkový příjem tekutin neměla tvořit pouze minerální voda, ale měl by být doplněn i jiným nápojem. Mléko, káva a alkohol rozhodně nepatří mezi žádané tekutiny, neboť naopak odvodňují.

 

Výhodou sedavých zaměstnání je, že si můžete na pracovní stůl postavit lahev svodou či čajem, která vám vždy připomene, že je čas se napít. Příjem být rozdělen do častých dávek o 150 ml v jedné porci. Celkem by se do těla mělo dostat nejméně 2,5 litru.

 

Při náročnějším zaměstnání pijte více. Doporučuje se vypít až 4 litry. Při fyzické námaze tělo ztrácí tekutiny pocením a ve formě vydechované vodní páry. Tělo ztrácí tekutiny rychleji vteplém a vlhkém prostředí. Občas bývá těžké si při práci vzpomenout na pitný režim a ještě těžší úkol může být najít si chvilku čas. Vpráci ale nejste 24 hodin denně a proto zkuste deficit dohnat ve volné chvilce doma.

 

Zdravá strava

Celodenní sezení vkanceláři a následná večeře vbufetu na rohu není zrovna to pravé. Stejně tak vám nepomůže, když si pro samou práci nenajdete volnou chvilku a po návratu domů začnete systematicky likvidovat obsah ledničky. Chcete-li jíst zdravě, začnete tím, že budete jíst pravidelně.

 

Začněte snídaní. Snídaně by měla hradit 20–25 % z celkového energetického příjmu. Tomu přibližně odpovídá 1500–1800 kJ. Při vyšší fyzické námaze je samozřejmě potřeba i vyšší energetický příjem. Konkrétní příklad vyvážené snídaně: dvě sušenky BeBe dobré ráno, 150 ml bílého polotučného jogurtu, 100 g ovoce nebo 1 kus celozrnného pečiva se sýrem, mandarinka. Ranní kávu zkuste nahradit kávovinou (Melta, Cikorka, Vitakáva).

 

Poté jezte menší porce jídla každé dvě až tři hodiny. Dopoledne jezte ovoce, odpoledne zeleninu. Největší dávku jídla představuje oběd, večeře by měla být lehká. Dopřejte si vlákninu, která vám poskytne energii na delší dobu.

 

Při vysoké fyzické námaze je potřeba dodávat tělu více energie. To však nejsou jen cukr a tuky, ale nejdůležitější jsou kvalitní bílkoviny (méně tučné maso, sýry, vejce apod.) a kvalitní obilniny. Ty by měly činit asi 50-60 procent zcelkové energetické spotřeby.


Pomalá a rychlá energie

Chcete-li dodat energii rychle například po těžké fyzické aktivitě nebo před ní, sáhněte po něčem sladkém. Tzv. rychlé sacharidy představují rychlý zdroj energie, která však také rychleji vymizí. A vy se poté bude cítit ještě unavenější, neboť dojde kvelkým výkyvům hladiny cukru vkrvi.

 

Chcete-li dodat energii, která vám vydrží na delší dobu, sáhněte po celozrnných cereálních výrobcích. Ty pro vysoký obsah vlákniny udržují delší dobu pocit sytosti a energii uvolňují postupně. Naším tipem jsou například sušenky BeBe Dobré ráno.

Čtěte také...

Když muž se ženou snídá... (anebo nesnídá)