Kam volat?

Pokud jde o zdravotní problém, vždy volejte raději linku 155, tedy záchrannou službu. Tísňová linka 112 poskytuje všeobecnou pomoc, takže vás při řešení zdravotních problémů stejně hned přepojí na linku záchranky. Jen tím ztrácíte cenný čas. Linka 112 se vám ale naopak hodí v případě, že váš operátor nemá v místě neštěstí pokrytí, zatímco jiný tam signál má. Lze volat z libovolného mobilního telefonu, a to i bez SIM karty.
5be191df6b9cdobrazek.png

Co se bude při telefonátu dít?

Předně si pamatujte, že:

  • Musíte zůstat ledově klidní (v rámci možností), spolupracovat s operátorkou, a hovořit srozumitelně. Jen tak u vás může být záchranná služba včas.
  • Hovor můžete ukončit až poté, co to udělá operátorka. Telefon si ale nechte zapnutý a mějte jej při sobě, kdyby vám z jakéhokoli důvodu volali záchranáři zpět.

Postup hovoru s operátorkou je následovný:

1) Popište operátorce, co přesně se stalo.

2) Oznamte jí, kolik je na místě zraněných.

3) Přesně popište stav postiženého. Hlavně zda je při vědomí, zda dýchá, jestli krvácí a tak dále.

4) Pokud znáte jeho jméno, nahlaste ho. Operátorka bude chtít znát i jeho věk, alespoň přibližný.

5) Pak už přejdete k tomu, kde se postižený nachází. Popište toto místo co nejdetailněji. Od obce, přes ulici a číslo domu, až po případné patro a označení zvonku. Pokud dojde k nehodě někde venku, pomozte si jakýmkoli zpřesňujícím bodem. Při autonehodě uveďte číslo silnice či kilometrovník (v případě dálnice, řeky, železnice), popřípadě směr na sousední obec a podobně. V terénu zase najděte nápadný orientační bod v blízkém okolí a tak dále.
5be1924be2540obrazek.png

Jděte k nejbližší lampě
Pokud se k záchraně života nachomýtnete ve městě, které neznáte, takže nedokážete popsat, kde se přesně nacházíte, pomozte záchranné službě s identifikací místa nahlášením čísla ze sloupu nejbližší lampy veřejného osvětlení. To se nachází většinou v úrovni očí, někdy o něco výše. Lampy má označené například Praha, Most, Liberec nebo Hradec Králové, ale také mnohá další města.

6) Operátorka bude chtít znát i vaše jméno.

7) V závažnějších případech, kdy bude zapotřebí zásah vrtulníku, vás operátorka požádá o vyhledání nejbližšího možného prostoru k jeho přistání. Musí jít o rovnou plochu bez stromů a drátů elektrického vedení, a to o rozloze minimálně 30 x 30 metrů. Následně po vás bude chtít, abyste na okraji tohoto prostoru při příletu záchranky mávali dobře viditelným předmětem.

8) V případě, že bude třeba poskytnout postiženému okamžitou resuscitaci, požádá vás operátorka o přepnutí hovoru na hlasitý odposlech „handsfree“, abyste měli obě ruce volné a mohli poslouchat a plnit její instrukce. Neděste se, pokud první pomoc neovládáte. Operátorka dokáže navést i naprostého laika.

Kdy s přivoláním záchranné služby rozhodně neváhat?

  • Při bolesti na prsou a tlaku na hrudníku.
  • Když dojde k vážnějšímu úrazu.
  • V případě poruchy vědomí, bezvědomí a křečí.
  • Pokud se objeví potíže s dýcháním.
  • Ve chvíli, kdy dochází k velkým krevním ztrátám a poruchám krevního oběhu.
  • Jestliže dojde k otravě či náhodnému požití léků nebo chemikálií.

Čtěte také:

Reklama