Bylo to neuvěřitelné, když se kvůli této nikterak krásné, navíc dvakrát rozvedené ženě dokázal vzdát svobodný anglický král říše i trůnu, opustit rodinu i svou zemi. To bylo v prosinci 1936 a byl to ohromný skandál! Něco takového se přece nestává každý den! Nebýt Wallis Simpsonové, nejspíš by na trůn nikdy neusedla současná královna Alžběta II. Čím si tato výstřední žena získala budoucího krále, který byl svého času nejžádanější partií v Evropě?

Když se seznámili, nebyla to už žádná mladice a byla navíc vdaná – už podruhé. On byl svobodným následníkem trůnu a pověstným playboyem. Američanka Bessie Wallis Warfieldová se narodila v Baltimore v roce 1896 a byla jedináčkem. Otec jí zemřel, když jí bylo pět měsíců. Dostalo se jí na svou dobu slušného vzdělání. Matka se znovu provdala, a tak se dcera snažila co nejdříve vypadnut z domu. Měla jeden jediný cíl: Musím se vyšvihnout, musím něco znamenat. Brzy začala používat jen své druhé jméno – Wallis. A brzy se také vdala. První manžel byl pilot amerického námořnictva Winnfried Spencer. Byl to prý velký fešák, ale jinak cholerik, alkoholik a násilník. Mlátil ji a dokonce i doma zamykal. Takhle si život nepředstavovala, a tak se s ním Wallis rozchází a později rozvádí. Tím ovšem pobouřila svou konzervativní rodinu, především bohatého bezdětného strýčka. Ten veškeré peníze, které měl v plánu jí odkázat, až na nepatrnou částku raději rozfofroval.

WallisOd roku 1928 tato emancipovaná Američanka, která neuznávala žádné tradiční hodnoty, žila v Anglii. Zde se podruhé provdala. Makléř Ernest Simpson, ředitel společnosti British Shipping, se z lásky k ní rozvedl se svou první ženou a opustil i své dítě. Wallis si uvědomuje svůj věk, je jí dvaatřicet a doufá, že se sňatkem zajistí do budoucna. To se ale těžce zmýlila. Obchody šly po krachu na newyorské burze v říjnu 1929 velmi špatně. Wallis se ovšem nemínila ani v Londýně vzdát nákladného životního stylu, kterému uvykla už v Americe. Pořádala večírky, při nichž všichni obdivovali její garderobu a vytříbenou eleganci, vešla ve známost jako vynikající hostitelka, výborná tanečnice, rychle si získávala přátele mezi londýnskou smetánkou. Nikoho nenapadlo, že si manželé Simpsonovi nemohou dovolit to, co předstírají. Když totiž bylo nejhůř, drobným šekem vypomohla Wallisina tetička Bessie.

A pak došlo v lednu 1931 k osudovému setkání s anglickým korunním princem Edwardem. Manželé Simpsonovi byli pozváni do luxusního venkovského sídla lady Furnesové, která pocházela ze španělské královské rodiny. Už tam to začalo mezi Wallis a Edwardem jiskřit. A tehdy Wallis sebrala veškerou odvahu a pozvala prince z Windsoru k malé večeři pro úzký okruh přátel. Princ neodmítl. A večer se opravdu vydařil. Wallis vytvořila skvělé menu, kde nechyběli grilovaní humři, Edwardova oblíbená pochoutka, nebo pečená kuřátka Marylad podle amerického receptu. Wallis byla jako hostitelka dokonalá. Edward byl uchvácen atmosférou domu a pojal sympatie i k Ernestu Simpsonovi. A revanšoval se pozváním Simpsonových do svého venkovského sídla. Tam nebyl sledovaným následníkem trůnu, ale mohl si dovolit být sám sebou. Jeho vášní byla tamější zahrada.

Londýnské hight society brzy neušlo, že bývají Simpsonovi stále častěji viděni v Edwardově společnosti. To už byli Edward a Wallis milenci. Zpočátku to sice vehementně popírali, ale nakonec se s tím smířil i Ernest Simpson. Jednou se Edward rozhodl, že svou milou představí svým rodičům. To neměl dělat. Cholerický královský otec se rozzuřil a matka zůstala chladná. Princ porušil veškerou etiketu Buckinghamského paláce, kam rozvedení neměli přístup. Výhrady královských rodičů však nepadly na úrodnou půdu. Edward své lásce naprosto propadal a nedovedl si už život bez ní představit. A důvod této závislosti? Spekuluje se, že tkví v dětství bez lásky. Prince nevychovávala královna Marie, ale velmi přísná chůva. A navíc spolu se svým bratrem Bertiem, pozdějším králem Jiřím VI., otcem současné královny, měli doslova panickou hrůzu ze svého panovačného a vzteklého otce. Bratr díky tomu dokonce koktal, jak jistě víte z filmu Králova řeč. Jenže Bertie měl štěstí. Oženil se s chápavou a milující ženou, později známou královnou-matkou. To Edward zas takové štěstí neměl. Ačkoli to byl vyhlášený krasavec s dokonalou sportovní postavou, celebrita určující trendy pánské módy, k ženám se choval zdrženlivě. A vybíral si ženy starší a většinou vdané.

A jak to bylo dál? V lednu 1936 zemřel král Jiří V. a někdejší miláček národa Edward, do něhož vkládali Britové velké naděje, nastupuje na trůn. Už ho ale nezajímají problémy jeho země. Má svůj osobní problém – Wallis. Ačkoli není stále ještě rozvedená, chce se s ní oženit. V létě s ní odjíždí na dovolenou po Středozemním moři. A senzaci vyvolává na podzim rozvodové řízení. Důvodem není vztah Wallis a Edwarda, ale vinen je Ernest Simpson! Ernest podváděl Wallis údajně s její přítelkyní, musel dokonce zaplatit i soudní výlohy. Wallis je tedy „opuštěnou manželkou“. To už bylo příliš. Britský tisk nehodlal mlčet. Palcové titulky informovaly o vztahu krále a jeho milenky. Edward ovšem stále doufal v morganatické manželství s tím, že by Wallis neměla titul královny, pouze vévodkyně či hraběnky, a také případné děti by byly vyloučeny z nástupnictví. Jenže vláda s tím absolutně nesouhlasí. Díky kampani v tisku se situace stává pro Edwarda neudržitelná. Má jen dvě možnosti: buď se co nejrychleji rozejde s Wallis, nebo se vzdá trůnu.

Jeho rozhodnutí je jednoznačné: 10. prosince 1936 abdikoval a pronesl k národu projev, v němž své rozhodnutí vysvětluje. Edward se tak stal prvním anglickým panovníkem za 800 let, který se dobrovolně vzdal královského titulu.

Wallis

Svatba se konala 3. června 1937 v úzkém kruhu na francouzském na zámku Candé u Tours. Třiačtyřicetiletý bývalý král přísahal věčnou lásku a věrnost o dva roky mladší královně svého srdce. Ta se zase snažila, aby věrohodně vyzněl její slib, že ho bude milovat a ctít, dokud je smrt nerozdělí.

Zbytek života prožili mimo Anglii, na nějaký čas se stal Edward guvernérem na Bahamách. Po válce se jim stálým domovem stala Francie. Hodně ale cestovali a všude budili pozornost. Skutečně spolu žili až do smrti, do Edwardovy smrti. Ten byl v závěru života dost nemocný, ztrácel zrak, měl rakovinu plic. V roce 1972 pak následoval infarkt.

Po jeho smrti se i zdraví Wallis rychle zhoršovalo. Žila osaměle, byla bez Edwarda naprosto ztracená. Přežila ho o čtrnáct let …

V seriálu o zajímavých ženách jste si také mohli přečíst:

Reklama