Očekávání nového přírůstku do rodiny s sebou přináší nejen radost, ale také trochu obavy. Jak zvládneme dvě, případně více dětí? Jak starší sourozenec mladšího přijme? Jak rozdělím svou lásku, čas a pozornost mezi oba sourozence? Vyspím se vůbec?

Jsou to obavy, které doprovází asi všechny rodiče, kteří dosud byli zvyklí pečovat o jedno děťátko. Nesnadná je situace také pro staršího sourozence, z  opečovávaného benjamínka se ze dne na den stává velký bráška nebo sestřička.

dítě

Zapojte ho!

Pro snazší budování sourozeneckého vztahu by měli rodiče starší dítko na příchod nového člena rodiny postupně připravit a zapojit ho do příprav i následné péče o něj. Nechat ho, ať pomůže vybrat věci pro miminko, povídat si s ním, jaké to bylo, když jste čekali jeho, plánovat, co všichni společně s miminkem v budoucnu podniknou. Do porodnice je dobré si zabalit i nějakou drobnost, kterou dostane starší dítě od miminka, díky tomuto pěknému gestu ho nebude brát jako vetřelce a budou si zas o krůček blíž. Až bude miminko doma, starší sourozenec může podávat plenky nebo nosit dudlík. Nedopusťte však, aby se váš prvorozený cítil odstrčený; ve chvílích, kdy mladší spí, podnikněte nějakou aktivitu jen se starším dítětem. Najít si cestu k mladšímu bráškovi nebo sestřičce muže chvíli trvat, buďte proto trpěliví.

Vyvarujte se větě „Ty jsi ten starší a rozumnější“

Největší chybou je přidělit dítěti status staršího, tudíž rozumnějšího sourozence, který by se nyní náhle měl začít chovat jinak. Dítě se narozením sourozence rozhodně rozumnějším nestane. Pořád to bude stejné děťátko, které si plně nárokuje svoji maminku a tatínka a narozením miminka se to nezmění.

Přes všechny obavy, dát dítěti sourozence je jedna z nejlepších věcí, kterou pro něj a jeho sociální život můžete udělat. Učí se vzájemné toleranci, respektu, dělení se nejen o povinnosti, ale také o hračky. V neposlední řadě se také učí být trpěliví a prohrávat. Někdy bojují proti sobě navzájem, jindy spolu proti společným nepřátelům.

Jste nastávající maminka? Co by se vám mohlo hodit?

Naše tipy:

lehačka

  • Lehačka Swoon Up je jedinou výškově nastavitelnou lehačkou na trhu. Jejími největšími benefity je skladnost a variabilita. Dítě můžete umístit do dvou různých pozic. V pozici interakce je dítě vzhůru a může se účastnit rodinného života. Naopak v pozici relaxace se dítě uklidní a odpočívá nebo spí. Vybavena je velmi komfortní novorozeneckou výplní, takže je vhodná i pro ty nejmenší. Více informací na www.babymoov.cz
  • Manuální odsávačka mateřského mléka Natural s VIA systémem

Vaše mateřské mléko je odsáváno přímo do VIA pohárku AVENT, ze kterého po připojení dudlíku AVENT můžete rovnou nakrmit vaše dítě nebo odsáté mléko uskladnit v lednici nebo mrazáku. www.philips.cz

AVE

  • AVENT Krém na bradavky (30 ml)

AVENTZvláčňuje a zjemňuje suchou nebo citlivou pokožku. Aplikuje se jednou nebo dvakrát denně během těhotenství, aby se pokožka připravila na kojení, a po porodu mezi kojením nebo k udržení zdravé vláčné pokožky. Před kojením není nutné krém smývat.

Obsahuje MedilanTM, ultra čistý lanolin, který proniká do vrchní vrstvy pokožky, aby zlepšil hydrataci a vláčnost. Dále obsahuje přírodní ingredience kokosový olej a aloe vera, které hydratují pokožku a zjemňují bradavky.

Bez přidaných barviv, parfému a konzervačních látek

  • Bepanthen Mast

Pokud budete řešit opruzeniny, vyzkoušejte Bepanthen Mast, která neobsahuje oxid zinečnatý, konzervační přísady, barviva, dezinfekční látky ani parfémy. Její účinek potvrdily i provedené klinické studie. Používejte tuto mast při každém přebalení na čistou a suchou pokožku a vašemu dítěti se opruzeniny s velkou pravděpodobností vyhnou. A pokud už vaše dítě trápí, je nutné je začít co nejdříve léčit, protože mají tendenci se rychle šířit. Na samém začátku opruzení pomůže Bepanthen Mast také, protože jeho účinné látky potlačí zánět a rychle zahojí podrážděnou pokožku. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Bepanthen

Přípravky Bepanthen jsou léky k vnějšímu použití. Obsahují účinnou látku dexpanthenolum. Bepanthen Plus navíc obsahuje dezinfekční látku chlorhexidin. K dostání v lékárně. Bepanthol Lotio je kosmetický výrobek. Obsahuje účinnou látku dexpanthenolum. Více informací najdete na www.bepanthen.cz

Plánujete miminko?

bioPak nezapomeňte na kyselinu listovou! Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, hraje důležitou roli v procesu dělení i specializace buněk a také přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství. Ženám v plodném věku, které plánují otěhotnět, se obecně doporučuje užívat denně 400 mikrogramů kyseliny listové a to od doby, kdy začnou těhotenství plánovat, až do 12. týdne těhotenství. Ze stravy (listová zelenina, citrusy, fazole) ji však moc nezískáme, protože je to látka velmi citlivá na tepelné zpracování, způsob skladování a podobně. Pravidelný a dostatečný přísun vám zajistí kvalitní doplněk stravy, jako je Bioaktivní Folic.
Bioaktivní Folic obsahuje v každé tabletě 400 mcg vysoce vstřebatelné kyseliny listové. Dostanete v lékárně (199 Kč/60 tbl). Více na www.pharmanord.cz.

Reklama