Pokud s tím ale zatím nemáte žádnou zkušenost, mohlo by pro vás být složité se v množství rad správně zorientovat. Přinášíme proto několik bodů, jak postupovat a na co při zazimování nezapomenout, aby váš bazén v pořádku přečkal chladné období a s prvními slunečnými dny byl rychle zase připraven na novou koupací sezónu.
6144adc8bba88image.png

Spolehněte se na profesionální pomoc
Pokud zazimování bazénu svěříte do péče našich profesionálně vyškolených techniků z ALBIXONU, zvolíte tu nejjednodušší cestu, kterou vám můžeme doporučit. Naši technici bazén nejenom zazimují, ale zodpoví vám i veškeré dotazy týkající se obsluhy technologií a řešení možných problémů s údržbou bazénové vody, případně použijí i vhodné chemické přípravky.

Jak jednoduše zazimovat bazén svépomocí
Pokud se rozhodnete zazimovat bazén svépomocí, níže naleznete naše doporučení. Tím prvním je už samotný výběr bazénu. Hlavní předností bazénů řady QBIG BENEFIT je totiž to, že je díky inovativní technologii není potřeba při zazimování téměř vypouštět. Šetří tak nejen finance a životní prostředí, ale každoroční zazimování je tak i mnohem jednodušší.

Kdy začít se zazimováním?
Zazimování bazénu doporučujeme až ve chvíli, kdy teplota vody klesne pod 10 °C. Do té doby by měla být v provozu nainstalovaná technologie.

Na co nezapomenout při zazimování bazénu?
V následujících 8 krocích jsme stručně shrnuli, na co byste rozhodně neměli zapomenout, pokud se rozhodnete pro zazimování bazénu svépomocí. Některé kroky se liší podle typu bazénu – skimmerový nebo přelivový
6144adbb27c41image.png

1.   Odstraňte nečistoty
Bazén je potřeba nejdříve důkladně vyčistit, pro což je ideálním pomocníkem bazénový vysavač. Doporučujeme vyluxovat dno i stěny. Hlavně u větších bazénů se vyplatí investovat do poloautomatických či automatických vysavačů s vyšším výkonem, jako je např. vysavač Dolphin, který lze navíc ovládat pomocí mobilní aplikace.

U přelivového bazénu sejměte ochrannou mřížku a vyčistěte přelivový žlábek. Odstraňte z něj zazimovací zátku a obsah žlábku vypusťte ven. Zátka musí být v zimním období odstraněna. Voda, která by se mohla do žlábku dostat, tak bude mít kudy odtéct. Po vyčištění nezapomeňte opět nasadit krycí mřížku. Zazimovací zátku bezpečně uschovejte.

Skimmerové bazény mají proces čištění odlišný. Ze skimmeru vyjměte filtrační košík a do otvoru ve dně umístěte nástavec se zazimovacím trnem.

2.   Pro vyčištění filtrace využijte funkci proplach
Proplach je jednou z poloh šesticestného ventilu. Během proplachu je třeba kontrolovat čistotu vypouštěné vody. Pro tento účel slouží průhledná část potrubí. Po proplachu je nutné vodu zafiltrovat. Při jakékoli změně polohy páky šesticestného ventilu musí být vypnuté oběhové čerpadlo.

3.   Odvodněte všechny části bazénové technologie

Demontujte cirkulační trysky. Do jednoho z otvorů nasaďte další zazimovací trn. Do ostatních otvorů našroubujte zazimovací zátky. Vypusťte vodu ze systému. Dbejte na to, aby v žádné části trubek (sací, cirkulační okruh, okruh tepelného čerpadla) nezůstala voda. Na jaře by na vás totiž mohlo čekat nepříjemné překvapení v podobě popraskaných trubek.

4.   Odpusťte filtrační nádobu
Poté, co je bazénová voda odpuštěna z potrubí, je důležité odpustit i filtrační nádobu. To lze provést buďto povolením vypouštěcího šroubu, nebo pomocí vysavače na vodu.
6144ad88ae0f1image.png

5.   Odpojte čerpadla
Odpojte filtrační čerpadlo a umístěte ho na teplém a suchém místě. Pokud je součástí všeho bazénu protiproud, nezapomeňte ani na zazimování protiproudu a jeho čerpadlo rovněž uskladněte na teplém a suchém místě.

6.   Zkontrolujte ventily
Přesvědčte se, že jste otevřeli všechny uzavírací ventily a že se opravdu nikde v technologii nenachází voda. Kontrolu lze provést buď pomocí vodního vysavače, nebo stlačeného vzduchu.

7.   Nainstalujte dilatační plováky
Zimní dilatační plováky zabraňují tomu, aby se na hladině bazénu vytvořila souvislá vrstva ledu, která by mohla poškodit některé jeho části. Spojením plováků by mělo dojít k vytvoření úhlopříčného řetězu na hladině bazénu.

8.   Aplikujte zazimovací roztok
Posledním úkonem je aplikace zazimovacího prostředku do bazénové vody, abyste předešli přemnožení řas a vápenatých usazenin na povrchu bazénu, ze kterých byste na jaře rozhodně neměli radost.

Jedná-li se o bazén se zařízením na úpravu vody (UV lampou, dezinfekčním ionizátorem nebo zařízením na údržbu bazénové vody pomocí mořské soli), je vhodné zazimovat i toto příslušenství podle návodu.
6144ae3ec4908image.png

Více informací najdete na:

Reklama