Ráno vstávat do tmy a stejně tak se vracet z práce není pro nikoho nic moc potěšitelného. K tomu teploty kolem nuly, které nahrávají všem bacilům, a častá absence bílé pokrývky, jež dává za normálních okolností středoevropské zimě aspoň trochu radostný a prosvětlený nádech…

Zatímco podobné věci si v předvánočním čase moc k tělu nepouštíme, neboť mysl je zaneprázdněna přípravami a těšením na velké rodinné svátky, v lednu jako když většina z nás dostane palicí do hlavy. Jak přežít do jara?

Poptali jsme se zkušených žen a tady jsou jejich rady. Chce to prostě jen....

Více pohybu venku

I když zimní období přímo láká k tomu, aby člověk zalezl co nejdřív do svého bytu (brlohu) a prospal tam jako medvěd většinu tohoto času, udělá vaší psychice nejlépe pravý opak. Svižná procházka zimní krajinou (i když není sníh) rozproudí krev a zažene splíny.

winter

„Naučila jsem se chodit každý den v poledne místo oběda do parku. Samozřejmě každý tuto možnost nemá, ale je to báječné a věřím, že když někdo chce, tak si takové místo najde. I chodit po ulici je lepší než sedět za oknem a vzdychat, jak ve venku hnusně. Někdy na mě padne trochu depresivní nálada, když nesvítí slunce a vidím tam jen poskakovat havrany, ale naučila jsem se to mít ráda. Udělám si několik koleček, pozdravím srdečně důchodce, kteří se vracejí z nákupu, a hned mi přijde ten den snesitelnější,“ říká Ilona (25 let), která pracuje na asistentka v jedné menší firmě na Kladně a o víkendu se pak snaží vyrážet do přírody i s manželem.

Více tepla

Tohle není žádný světoborný objev, ale neškodí si připomenout, že když je nám příjemně teplo, snášíme ostatní nepřízeň okolí o mnoho lépe a hlavně neplýtváme už tak dost oslabenou energií.

I když teď nemluvíme jen o oblečení, ale také o důležitém vnitřním teple. „V zimě jsem se naučila chránit svou energii teplem zvenku i zevnitř, vytvářet takové energetické brnění,“ říká Olga (35 let), která se kvůli svým zdravotním problémům vrhla na studium čínské tradiční medicíny a nemůže si ji vynachválit.  „Piji preventivně zázvorový čaj, vařím si teplé snídaně, používám hodně koření, zejména skořici, která krásně zahřívá,“ dodává s tím, že člověk by měl přemýšlet o všem, co vloží do úst.   

Více světla

Jak už bylo řečeno v úvodu, ranní dlouhá tma a večerní brzká tma nedělají naší psychice dobře. A i když není světlo jako světlo, bojovat s lehkou trudomyslností lze aspoň trochu tím, že si v rámci možností rozsvítíme všude, kde se dá.

„Vždycky jsem se ráno vypravovala do práce jen při rozsvícené zářivce na kuchyňské lince,“ vypráví třicetiletá Linda. „Viděla jsem sice dobře na přípravu snídaně, ale pak už jedla v pološeru a stejně tak si připravovala oblečení. A byla jsem pěkně mrzutá. Za oknem tma, v duši tma. Až po letech mi došlo, že si vlastně můžu rozsvítit v celém bytě. Těch pár minut mě na poplatcích nezabije a hned začínám den radostněji, když své smysly aspoň na chvíli ošálím  prosvětlenými místnostmi,“ říká sympatická učitelka v mateřské školce.  

Více pohody a odpočinku

V přírodě se v zimě vše zpomaluje, a tak nečekejme od sebe kdovíjaké sršení energií. Chce se vám zalehnout? Tak to udělejte. Kdy jindy odpočívat než v zimě, kdy dlouhé večery přímo lákají zachumlat se do deky a konečně přečíst nějakou dobrou oddychovou knihu?

Samozřejmě že pracovní povinnosti nemůžeme jen tak odkopnout a jít spát, ale při troše plánování a seškrtání velkých domácích úklidů si čas pro odpočinek snad najde každá rozumná a praktická žena.

Tento bod bych nepodceňovala,“ říká čtyřicetiletá lékařka Stáňa, která je ze své praxe odolná a hned tak ji nějaký bacil neohrozí. „Tak dlouho jsem jela na plný plyn, plánovala rekonstrukci bytu a tisíc věcí, které by se daly odložit na jaro, až mě nakonec složila nějaká hloupá viróza. Vzala jsem to pozitivně jako symbolické přinucení k zastavení a strávila několik dní v peřinách. Teď už vím, že možná stačilo jen zvolnit a naplánovat si odpočinkový víkend, abych nabrala sílu,“ dodává moudře.

Více kultury

Zimní měsíce jsou tím pravým časem žít aspoň chvíli trochu kulturně (pokud to během zbytku roku nestíháte, nebo je vám líto obětovat krásné letní večery).

Plesy, divadelní představení, výstavy - to vše jsou báječné příležitosti vyjít si s partnerem nebo kamarádkou a užít si trochu zábavy. A není to jen taková marnost...

„Bydlím na vesnici a většinou se mi už večer nikam nechce, ale zařídili jsme si s manželem nějaké předplatné, která nás přinutí zvednou zadek z gauče a jít mezi lidi a zatím jsem ani jednou nelitovala,“ vypráví nadšeně Alena (37 let) o nové zálibě, díky které nejen že si rozšířila všeobecný rozhled, ale poznala také spousta zajímavých lidí.“Minule jsme čekali v divadelní kavárně na začátek představení, který byl z technických důvodů posunutý, a představte si, že jsme potkali příjemný pár, který bydlí hned ve vesnici vedle. Nevěřili byste, jak udělá taková věc člověku radost a zpříjemní mu i následující dny,“ dodává maminka dvou puberťáků.

Více exotických dálek?

Stále otevřeným tématem k diskusi (proto ten otazník) zůstávají zimní dovolené v exotických (rozumějme teplých) zemích. Někdo rád utíká před typicky českým šedivým nevlídnem posledních let do prosluněných destinací, ale je to pro naše zdraví opravdu tak dobré?

Mnoho lidí tvrdí, že je taková dovolená uprostřed zimy nabije a usnadní jim „přežití“ do českého jara a léta. Na druhou stranu někteří lékaři před tímto únikem varují. Naše tělo je zvyklé na přirozené roční rytmy, v kterých žili naši předkové, i když už to moc často nevypadá tak jako na idylických obrázcích pana Lady.

Také rychlé střídání klimatu neprospívá dvakrát imunitě, o stresující cestě s tím spojené nemluvě. A tak se stává, že po nádherné dovolené plné slunce vpadneme rovnýma nohama do vlezlých plískanic a autobusů plných bacilů, kterým podlehneme raz dva.

Ale to není to nejhorší. Evropané se pak v těchto slunných destinacích ve snaze užít si slunce vystavují nepřiměřeně slunečním paprskům a neuvědomují si, že v zimních měsících je naše kůže vybledlá a nemá absolutně žádnou přirozenou mezaninovou ochranu. A protože lidé chtějí přijet opálení, podcení někdy i používání krémů s ochrannými faktory. Není divu, že se pak spálí a ohrozí své zdraví, protože takové chování je velmi rizikové pro vznik melanomu - a to i v mladém věku.

Přečtěte si také:

Reklama