Nakladatelství Computer Press vydalo zajímavou příručku pro všechny, kteří musí do školy a mají obavy, protože netuší, co je tam čeká. Po přečtení je obavy neopustí, naopak, ale aspoň budou vědět i o tom nejhorším…

Kniha Jasminky Petrovič Škola - přežití školní docházky vás vyleká na první pohled. Už sama obálka je vševypovídající. Když knihu otevřete, zjistíte, že nedostanete příležitost v klidu si přečíst rady, protože už jen sama vizuální stránka zaútočí na vaši bránici.

Autorka začíná popisem třídy a je vidět, že do školy chodila a vše si pozorně zapsala. Nezpomíná uvést tabule, na kterých není vidět křída, protože tabule je buď moc mokrá nebo moc suchá, neopomíjí ani popínavé rostliny, které musí v každé správné třídě být, no jen si sami vzpomeňte!

Pokračuje taxonomicky. Ano. Taxonomicky. Jasminka Petrovič rozdělila žáky do základních skupin, k některým přidala poddruhy, a tak vznikl jakýsi herbář školní květeny, v kterém můžete bez větších obtíží nalézt všechny svoje bývalé, současné i budoucí spolužáky. Od žalobníčka přes patolízala k „Prosím, prosím! Já to vím!“ a pak zpět například ke šprtu mladšímu.

Připraveni budete i na učitele, ti mají svou vlastní taxonomii a je pozoruhodné, že ač není autorka Češka, všechno sedí, jak má být, zdá se, že živočišný druh jménem učitel je rozšířen po celém světě zhruba ve stejných variacích a kniha je proto univerzální. Vždyť si sami vzpomeňte na svoje školní léta. Vždycky se najde učitel stařík, komplic, srandista, zkrachovalec… Zajímavým jevem je učitel „chvilku ho vidíš, chvilku ho nevidíš“, který před příchodem do třídy pořád ještě něco sděluje kolegovi na chodbě. Ano, i takového jsme měli!

Nemá cenu popisovat všechno, co v knize najdete, protože v ní najdete úplně všechno. Kompletně. Může se stát milou pomůckou pro školáky, jen zřejmě nebude vhodná pro epileptiky a holčičky s útlocitnou povahou. Jde v podstatě o veselou knihu o smutných věcech, a takové knihy jsou prý vždycky nejlepší.

Pokud se budete snažit, budete moci knihu získat v soutěži na našem magazínu, pokud se snažit nebudete, budete ji vašim ratolestem muset koupit sami, protože dneska se přece bez manuálu neobejde vůbec nikdo, vůbec nikde. Je přece důležité vědět, co všechno se dá dělat s třídní knihou!!!

Reklama