Letní dny jsou horké a také v noci se vzduch v mnoha bytech nestihne ochladit. Žádný div, že děti nemohou spát. Může nám přitom pomoci pár jednoduchých triků.

 

Děti mohou zůstat déle vzhůru, ale ne divočit. Mohou si hezky klidně hrát do té doby, než se jim únavou zavřou oči. Při extrémně horkém počasí mohou větší děti výjimečně spát na nafukovací matraci v chladnější místnosti, případně  s tatínkem stanovat na balkoně či na zahradě. Spánek, o který přijdou večer, mohou v pohodě dohnat ráno nebo během dne.

 

Prima klima

 

Ideální teplota na spaní je 16 až 18 stupňů, optimální vlhkost je 40–50 procent. V horkých dnech je nejlepší ráno vyvětrat a pak ložnici zatemnit. Kde nejsou žaluzie, můžeme použít na okno ochrannou sluneční fólii.

 

Předtím, než jde dítě spát, byste měli místnost ještě jednou vyvětrat průvanem a přes noc nechat otevřenou ventilačku. Také ventilátor osvěží vzduch v dětském pokoji. Nedávejte ho ale k dítěti příliš blízko. 

 

Jídlo a pití

 

Dávejte vašemu miminku k pití v horkých dnech a nocích zvýšené množství vlažné vody nebo čaje. Potřeba doplnění tekutin je teď mnohem větší než jindy. Vyvarujte se sladkých nápojů. Cukr totiž zbavuje tělo tekutin.

 

Krásné ochlazení

 

Dítěti prospěje, pokud ho před spaním osprchujete vlažnou vodou. Otevře to póry, a horko tak může snáze z těla ven. Pokud je extrémní teplo, dejte dítěti na bříško lehce navlhčený ručník. Jak v parních letních dnech, tak i v zimě se vám mohou hodit polštářky plněné třešňovými peckami.

 

Pokud necháte pytlík s třešňovými peckami chvíli v ledničce, bude pak krásně chladit. Naopak pokud ho nahřejete v mikrovlnné troubě, poslouží i v zimě a bude hřát. Tento starý švýcarský recept pomůže také při nadýmání a křečích v břiše, nebo při revmatických obtížích či zhmožděninách.

 

Pozor na komáry

 

Léto je období obtížného hmyzu. Kousavý a bodavý hmyz může vaše děti obtěžovat i ve spánku. Pořiďte si na dětskou postýlku moskytiéru nebo dítě natřete přípravkem na odpuzení hmyzu. Můžete zkusit starý osvědčený tip.

 

Položte na talířek citronovou nebo pomerančovou kůru, proložte ji kořením hřebíčku. Tento pach komáři nemají v lásce.

 

Když se převaluje v postýlce

 

Pokud je v noci velké horko, položte dítě na hedvábí. Je obzvlášť lehké, dostačující pro velké teploty a navíc optimálně pohlcuje vlhkost. Bude tak dětskou pokožku příjemně ochlazovat. Při pořizování nočního prádla myslete na to, aby dobře sedělo a bylo volné.

 

Vyvarujte se umělých věcí. Kupujte jen oblečení z čisté bavlny nebo z přírodního hedvábí. Když nemůže váš drobeček večer usnout, pomohou například bylinky. Dejte dítěti do postýlky malý polštářek se zašitými bylinkami. K dobrému spánku vám pomůže například levandule, kozlík lékařský, meduňka nebo majoránka. 

 

Vymyslete zajímavý program. Hrajte si ve vodě, běžte na výlet, do lesa. Pokud bude dítě za celý den příjemně unavené, plné zážitků, tak se mu bude usínat v mnohem lépe.

 

 

Reklama