Z dlouhého sezení nám natékají nohy, tuhnou kolena a berou nás křeče do šíje. Není pak divu, že nálada klesá na minimum a začátek dovolené tak může být poněkud mrazivý. Při pomyšlení na podobnou cestu zpátky se dušujete, že příští rok zůstanete doma v křesle s nohama na stole a chladivým nápojem v ruce. Jenže napřesrok to stejně absolvujte znova. Jsme prostě nepoučitelní.

 

Zpropadená cestovní nevolnost

Některé jedince navíc trápí tzv. kinetóza. Během cesty několikrát zvracejí, časté jsou také bolesti hlavy, ospalost, potíže s dýcháním, bledost a zívání. Příčinou jsou rozporuplné informace, jež mozek dostává ze smyslových orgánů, kterými vnímá pohyb a polohu těla. Vaše tělo je prostě zmatené: vzhledem k autu se nehýbe, ale vzhledem k okolní krajině ano. Poslední kapkou bývá otevření knížky.

Zajímavé je, že kinetózou netrpívají řidiči, protože jejich mozek je zcela soustředěn na řízení.

 

 Tyto a ještě mnohé další záporné stránky cestování bychom se měli snažit co nejvíce minimalizovat. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

 

V kolech mám už tisíc mil…

Při delší jízdě autem se každé dvě až tři hodiny řádně protáhněte. Můžete se třeba přidržet auta nebo lavičky a uklánět se do obou stran, dopředu a dozadu. Zakružte pánví, zvedejte kolena, můžete i poskakovat. Nezapomeňte vytřepat ruce a napít se.

Kdo trpí nevolností, neměl by v autě číst. Proti cestovní nevolnosti jsou k dispozici volně prodejné léky a homeopatika. Doporučujeme upřít při jízdě zrak na vzdálené objekty, mít kvůli čerstvému vzduchu pootevřené okénko a občas se napít.

 

S hlavou v oblacích

V letadle si bohužel jen tak přestávku udělat nemůžete a malý prostor omezuje možnost pohybu a změnu polohy, což vede rychle k únavě, přesezení a zatuhnutí. Kdykoli můžete, alespoň drobně procvičte svaly:

Každých patnáct až třicet minut zahýbejte hlavou, každou čtvrthodinku změňte polohu sedu. Co nejčastěji (pokud nehrozí turbulence) choďte na záchod, a to co nejdelší cestou. I v kabince se pokuste řádně se protáhnout: stoupejte si na špičky, kružte pánví apod.

 

Nepodceňujte rizika

Citlivější jedinci mohou trpět v letadle bolestmi uší díky vyrovnávání tlaku v Eustachově trubici. Pomůže žvýkačka nebo bonbon.

Největším rizikem je však zhoršení krevního oběhu a vznik krevních sraženin v cévách po dlouhém sezení bez pohybu. Mohou se pak dát do pohybu a ucpat cévy v plicích. Ohroženi jsou především lidé s křečovými žilami, záněty žil, nadváhou a cukrovkou. Patříte-li k nim, poraďte se před cestou s lékařem. Vhodné jsou také elastické bandáže dolních končetin nebo kompresní punčocháče.

 


 

Tip Ženy-in na lehké protažení na sedadle: Ze sedu přecházíme do pololehu, předkloníme se, vyhrbíme páteř. Zakroužíme rameny dopředu a dozadu. Pokud je to možné, natahujeme nohy v kolenou a kyčlích, kroužíme nohama v kotnících – to pomůže zmírnit otoky a tlak v chodidlech.

           
Reklama