Už jste se někdy několik hodin marně snažili dítě přimět ke konzumaci alespoň jediného plátku okurky nebo si zkoušeli zahrát “na restauraci”? Světová zdravotnická organizace doporučuje denní dávku pěti porcí ovoce a zeleniny[1], ale v případě extrémních vybíravců jde téměř o nesplnitelný cíl. Naštěstí existuje mnoho cest, jak dítě ke konzumaci ovoce a zeleniny přesvědčit. Například je dobré vědět, že jedna porce může být nahrazena ovocno-zeleninovými džusy a pyré. Díky jejich skvělé chuti a formě podávání je děti milují.

vitaminySprávná výživa v dětství má vliv na správný růst a vývoj dítěte, proto by strava měla být vyvážená a pravidelná. Podle WHO bychom měli konzumovat denně minimálně 400 g ovoce a zeleniny rozdělených do pěti porcí.[2] Z výsledků uskutečněného agenturou Millward Brown ale vyplynulo[3], že pouze 8,3 % dětí konzumuje doporučenou dávku 4-5 kusů ovoce, zatímco pouhých 3,7 % na tuto dávku dosáhne konzumací zeleniny. Většina dětí – 41,9 % - konzumuje pouze 2-3 porce ovoce za den a 35,5 % pouze jednu jedinou porci.  Zeleniny děti nejčastěji konzumují jednou nebo 2-3 krát za den (43,5 % a 30,6 % dětí).

Světová zdravotnická organizace potvrzuje, že jednu z pěti porcí může spolehlivě nahradit 200ml sklenice džusu. Mezi nové novinky na trhu, které jsou další vhodnou alternativou, se zařadila ovocno-zeleninová pyré. Velká většina dětí, téměř 60%, je ale konzumuje méně než jednou. Důvodem je hlavně to, že ne každá maminka tyto plně přírodní svačinku, vyrobenou ze 100 % ovoce a zeleniny, zná.

Děti by měly konzumovat ještě větší množství vitamínů a minerálů než dospělí. Ve věku, kdy rostou a jsou velmi aktivní, si dětská strava přímo říká o rozmanitost, barevnost a zvýšený přísun ovoce a zeleniny. Je to proto, že se vyvíjí každým dnem, jsou velmi aktivní a učí se.

Kreativita je základ
Monotónnost do dětského jídelníčku nepatří.  Děti jsou od přírody zvídavé a pokrmy by je měly na první pohled upoutat. Estetické cítění a kreativita je pro dítě klíčová. Nejefektivnější cesta k formování správných jídelních návyků vede přes zábavu. Rodiče by měli děti aktivně zapojit do aktivit v kuchyni nebo si pohrát s tématem restaurace. Mezi další skvělé příležitosti, jak dítěti chytře přiblížit jídlo zase z jiné stránky je čtení a prohlížení kuchařek, příprava stolu, nakupování a hry: jmenujme například hru na číšníka a hosta, ve které rodiče vždy hraje roli obsluhujícího.

vitaminy2vitaminy4

Atmosféra při jídle je velmi důležitá. Jídla, konzumovaná před televizí nebo ještě hůř, ve skrčené poloze na gauči nejsou příkladem správných návyků. Společná jídla by se měla stát rodinným rituálem, při kterém všichni sedí u jednoho stolu.

Jednoduchá řešení jsou často ta nejefektivnější. Snadné, a přesto chytré řešení, je přidání ovoce a zeleniny do oblíbeného jídla vašeho dítěte, která často patří mezi ta, jež vitamíny a minerály neoplývají. Džus obsahuje stejné množství prospěšných látek jako ovoce.

vitaminy5Napohled atraktivní a praktický obal džusů a pyré je velkou výhodou, ale je to zejména forma a chuť, která z nich dělá dětské favority. Dítě mnohem raději sáhne po pyré v balení s animovanými postavičkami, než mrkvi nakrájené v krabičce, přičemž pozitivní účinek je stejný. Stejně jako ovoce a zelenina, ze které je vyrobeno, pyré obsahuje cennou vlákninu, vitamíny a minerály. Pyré neobsahuje žádný přidaný cukr, čímž se řadí mezi 100% přírodní produkty. Pokud dítě dává přednost jablečnému džusu nebo pyré před jablkem, můžete mu je s klidným srdcem nabídnout.

Kampaň je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny.

Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu.

Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl. Pro více informací o chytrých vitamínech, včetně tipů na to, jak pomoci dětem najít cestu k ovoci a zelenině, na FB stránce „Žijte Smart“.

[1] World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002

[2] World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002

[3] Studie zpracovaná Institutem Millward Brown v průběhu března a dubna 2015 na vzorku 300 žen.  akce

Reklama