Jestli občas trpíte úzkostnými stavy, například z cesty letadlem, nepříjemného setkání či strachu z šéfa, máme pro vás pár účinných způsobů, jak je překonat.

Úzkostí lze nazvat i trému z veřejného vystoupení či zkoušky, takže se asi jen málo z nás může pochlubit, že neví, o čem je řeč. Svůj nepříjemný stav však dokážete zlepšit i bez léků, stračí vědět, jak na to.

Ovládněte úzkost dechem

Položte si jednu ruku na hruď a druhou na břicho. Pomalu a plynule vydechujte nosem. Měli byste cítit, že se vám pohybuje břicho. Snažte se zachovávat pomalý rytmus dýchání. Jak se vaše schopnost správně dýchat zlepší, bude pro vás snadnější začít tímto způsobem dýchat pokaždé, když začnete cítit úzkost.

Jednoduše relaxujte

Představujte si něco uklidňujícího a příjemného, například moře, zelenou louku, hory…

Odvraťte pozornost jinam

Vzpomeňte si, kolik těžkých situací jste už v životě překonali, orientujte se na to, kolik lidí vás má rádo a v daný okamžik na vás myslí.

Měřte čas

Stejně jako velká radost je i intenzívní úzkost chvíle nepříliš dlouhá. Změřte si tento čas, získáte důležitou zkušenost a nepřímo odvedete pozornost jinam.

Sdílejte své obavy s blízkými

Stisk ruky a slovní povzbuzení vám určitě uleví.

Pijte byliny

Favoritkou mezi bylinkami na odstranění nepříjemných pocitů úzkosti je třezalka, ale zklidňuje i kozlík, meduňka, chmel, hloh či mučenka. Vyzkoušejte je. Nejenže odstraní napětí, ale zklidní celkově celý váš organismus a přispějí ke kvalitnímu spánku.

Humor

Slavný spisovatel Jonathan Swift říkal, že nejlepšími lékaři na světě jsou dr. Střídmý, dr. Klidný a dr. Veselý. Co vy na to?

Co ve vás vyvolává největší úzkost?

Reklama