Některé děti zvládají jízdu autem bez větších problémů, pro jiné je přímo utrpením. Trápí je totiž kinetóza – nemoc z pohybu, která se projevuje zvracením. Pokud i vy řešíte stejný problém, oceníte naše rady.

Místo knížky písnička nebo hra

Kinetóza je laicky řečeno stav, kdy je mozek zmatený ze signálů, které k němu přicházejí. Naše tělo „nechápe“, že se pohybuje, i když pro to nic nedělá. A nejhorší je to při čtení. Oko sleduje statická písmena, ale tělo zaznamenává změnu polohy. Při cestování autem se raději vyvarujte prohlížení a čtení knížek, které může spustit kinetózu. Určitě je lepší dětem v autě pustit písničky nebo pohádku, kterou mohou při jízdě poslouchat. Nejlepší zabavení dětí jsou slovní hry, kdy se dítě rozptýlí, musí přemýšlet a zaměstná se hrou.

Dobře načasovaná jízda

kid

Jestliže je to možné, vydejte se na cestu raději večer nebo po obědě, kdy menší děti spolehlivě usnou. Pokud to jde, dejte přednost dálnicím a rovným úsekům. Na vznik kinetózy má silnice se zatáčkami, čím více zatáček, tím rychleji se může dítěti nebo dospělému udělat špatně. Je dobré si během jízdy udělat přestávky, jít se „prodýchat“ na vzduch. Chvíle, během nichž se protáhnete, dáte si s dětmi malou svačinu, vás osvěží. Také je dobré s dětmi během jízdy komunikovat, aby vám dítě samo řeklo, že mu není dobře a vy tak můžete rychleji reagovat. Pokud víte, že se dítěti dělá často špatně, upravte jízdu tak, aby nebyla utrpením.

Pomáhá i správný výběr jídelníčku

Aby byl průběh cesty v pohodě a klidu, může mít vliv i složení potravy, kterou dítě jedlo před nástupem do auta. Doporučují se jen netučné, nekořeněné pokrmy. Důležitý je pravidelný pitný režim.

REKLAMA

banner

Několik rad na cestu – co může také pomoci?

  • Pozitivní nálada – vyvarujte se vět typu „Tak snad to dneska Petříčku, zvládneš, a nebudeš zas blinkat…“ anebo „Musím vzít sáčky na zvracení, kdyby ti bylo zle jako posledně…“
  • Placebo efekt – rozdělte si hroznový cukr na čtvrtky a před cestou jej dítěti dopřejte jako „kouzelnou tabletku pro klidné bříško“.
  • Najedené, nebo hladové? - Vysledujte, co je pro vaše dítě lepší. Obecně platí, že prázdný žaludek je horší varianta, ale každé dítě reaguje jinak. Určitě ale nedávejte dítěti najíst bezprostředně před jízdou.
  • Hra na doktora – přikládejte chladný obklad na čelo a zapojte hluboké dýchání.
  • Pohodlné oblečení – pokud má dítě těsné oblečení, tlačící pásek případně je příliš oblečené a je mu horko, to vše může mít vliv na zhoršení stavu a urychlení kinetózy.
  • Pozor na nepříjemné pachy – ty bývají častým spouštěčem negativních pocitů. Dětem můžou zvednout žaludek exhalace z výfukových plynů, cigaretový dým, ale i silné parfémy.
  • Sledování filmu na DVD – vždy je lepší větší obrazovka než třeba jen video na mobilním telefonu.

Lékárnička první pomoci při kinetóze

Pokud víte, že hrozí riziko nevolnosti při jízdě, je dobré mít u sebe, případně i v autě volně prodejné přípravky, které zajistí, že se dítěti nebo dospělému neudělá špatně. Vždy si pozorně přečtěte příbalový leták. Většina léků má tlumivé účinky, s nimiž je třeba počítat.

 

Náš tip:

Pro všechny, kteří trpí cestovní nevolností (kinetózou), může být cesta autem nepříjemná. Cestovní nevolnost je stav, který se nejčastěji projevuje závratí, nechutenstvím a nevolností, doprovodné příznaky mohou zahrnovat pokles krevního tlaku, pocit únavy, bledost a pocení. Aby pro Vás cestování nebylo nepříjemné, máme pro Vás tipy, jak si cestování užít bez cestovních nevolností.

 

Reklama