Většina rodičů si přeje, aby jejich děti byly zdravé a šťastné. Snaží se o ně pečovat, jak nejlépe umí. Přesto se v posledních letech u českých dětí častěji objevují zdravotní problémy dříve typické jen pro dospělé. Výrazně k tomu přispívají faktory, které rodiče mohou do značné míry ovlivnit – totiž nevhodná skladba stravy a nedostatek pohybu.

Málokoho by napadlo sledovat u dítěte hladinu cholesterolu. Přitom téměř polovina českých dětí má hladinu cholesterolu vyšší než 4,4 mmol/l, což je doporučené optimum. Zvýšená hladina cholesterolu je jedním z hlavích rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění a čím dříve se v těle objeví, tím déle působí a tím dříve se mohou objevit komplikace s tím spojené. A proč mají děti zvýšený cholesterol? Protože jedí příliš mnoho uzenin, tučného masa, sušenek, smetanových zmrzlin, brambůrek a dalších potravin s vysokým podílem živočišných tuků, které zvyšují hladinu cholesterolu.

Významným rizikovým faktorem je obezita. Asi všichni pozorujeme, že se kolem nás pohybuje stále více malých tlouštíků. Podle nejnovějších dat z reprezentativního výzkumu, který byl proveden koncem roku 2005, u nás má nadváhu nebo přímo obezitu 20 % dětí ve věku 6–12 let, u dospívajících (13–17 let) je to 11 %. Starší údaje (z roku 2000) uváděly, že je u nás dětí 13 % dětí s nadměrnou hmotností - během 5 let tedy došlo k výraznému nárůstu výskytu obezity a nadváhy u dětí. Odborníci varují, že se situace může nadále zhoršovat. Tedy pokud se nepodaří výrazným způsobem změnit současný životní styl našich dětí. Zamyslete se sami nad tím, kolik času tráví Vaše dítě u televize nebo u počítače a kolik času zaplní sportem. Kolik sní sladkostí, kolik sladkých nápojů vypije a „vyběhá to“ opravdu pokaždé? Podle citovaného výzkumu má dostatek pohybu (doporučených alespoň 7 hodin náročnější pohybové aktivity týdně) jen 2/5 školáků (6–12 let) a pouhá čtvrtina dospívajících (13–17 let). Jednou z hlavních příčin obezity je to, že děti na jedné straně získávají hodně energie ze stravy, ale na druhé straně ji nedostačně vydávají, protože mají nedostatek pohybu.

Stále více dětí má také zvýšený krevní tlak. Dříve bylo procento dětí s hypertenzí zanedbatelné – pouze 1-2 %, v poslední době ale vzrostlo na 9 %! Toto zhoršení souvisí mimo jiné s tím, že naše děti zkonzumují příliš mnoho soli. Bohužel nesmíme vynechat ani cukrovku. Dříve se u dětí vyskytoval nejčastěji typ I, který souvisí s nedostatkem hormonu inzulinu, v posledních letech se ale u dětí zdvojnásobil výskyt cukrovky typu II, dříve typický jen pro dospělé. Příčiny jsou stejné jako u hypertenze: obezita, nevyvážená strava a nezdravý životní styl dětí.

Všechny vyjmenované rizikové faktory – vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak a obezita se bohužel často kombinují (například dítě ztloustne a současně mu stoupne krevní tlak nebo hladina cholesterolu) a jejich působení se v takovém případě nesčítá, ale násobí! 

Co s tím? Jak mohou rodiče přispět k tomu, aby děti byly zdravější?

Pokud si nejste jisti, zda vaše dítě jí zdravě, trápí vás, že tloustne nebo naopak nepřiměřeně hubne nebo že mu byla zjištěna vysoká hladina cholesterolu, obraťte se na Poradenské centrum Výživa dětí (určené pro děti od 3 let). Centrum nabízí BEZPLATNÉ  KONZULTACE S ODBORNICÍ NA VÝŽIVU na www.vyzivadeti.cz nebo na info lince 800 230 000 a poraďte se o správné výživě pro vaše dítě.

Reklama