shutterstock-1674467302.jpg
Foto: Shutterstock

Randění s někým koho neznáme, je celé tak trochu stresující. Poslední dobou se před prvním rande dvojice poznává poměrně dlouhou dobu skrz sociální sítě, díky čemuž nervozita trochu opadne. Když se nám někdo líbí a jeví zájem, míváme niterný pocit, že z toho jednou bude vztah. Jenže to by na světě nesměli existovat egomaniaci, kteří jen tak trousí drobečky zájmu s úmyslem zvýšit své sebevědomí. Manipulativní radnicí taktika dostala i jméno: breadcrumbing.

Do češtiny by se dal breadcrumbing přeložit jako drobečkování nebo trousení drobečků. Podle terapeutů je breadcrumbing považovaný za negativní chování při seznamování, zahrnující opakované používání správných náznaků zájmu, aby osobu zaujal a zapojila se. Co je na tom špatného? Muž (může to být ale i žena), říkejme mu klidně Bread, ve skutečnosti o danou osobu nemá zájem. Navázaný vztah využívá pouze k zvyšování si sebevědomí. Když už chcete randění ukončit, protože máte pocit, že to nebude úplně ono, Bread opět začne trousit drobky zájmu, aby si vás udržel v záběru.

Breadcrumbing lidé praktikují ze strachu, že budou sami, ale také aby sobecky zahnali nudu. Mnohem hroší skupinou jsou však ti, kteří trousí drobečky proto, aby uplatňovali moc a kontrolu nad lidmi, jež k nim mají citové pouto. V pandemické době je častým důvodem i fakt, že někteří lidé nemají zájem o nic jiného, než o příležitostný kontakt. „Všechny tyto vyjmenované důvody jsou velmi sobecké a manipulativní, protože jsou prováděny vědomě a účelně,“ říká terapeutka Lenka Kárníková.

Odhalit breadcrumbing přitom není tak složité. Jestli jste začaly panikařit, že jste se staly jeho obětí, zkuste si přečíst par rad, jak taktiku zastavit, abyste s někým takovým zbytečně neztrácely čas.

shutterstock-1841635777.jpg

Foto: Shutterstock

Zřídka kdy to dotáhne do konce
Píšete si už nějakou dobu a rande visí ve vzduchu. Když už naléháte, začne se vymlouvat na náhlou událost, která rande překazí. Konverzaci vede roztroušeně, jeden den se zeptá, jak se máte, když odepíšete, dva dny se nic neděje. Vy se trápíte, neustále kontrolujete mobil. Když o něj hodně stojíte, napíšete mu druhou zprávu, jestli se něco nestalo. Bread ve vás nakonec vyvolá pocit, že moc tlačíte na pilu.

Stručné odpovědi
Od Breada nečekejte dlouhé slohy. Vaše pocity ho příliš nezajímají. Získá si vás tím, že vám lichotí, posílá emoji, když vám je smutno. Konverzace je z jeho strany náhodná, minimální a povrchní.

O váš život nemá zájem
Někdy se zeptá, jak se máte, ale odpověď ho vlastně příliš nezajímá. Poznáte to tak, že konverzaci o vašem nitru často stáčí na sebe. Může se vypisovat třeba z rozchodu s bývalou nebo o tom, jak trpí úzkostmi.

Zmizení nikdy nevysvětlí
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak poznat breadcrumbing, je zamyslet se nad tím, jestli dotyčný někdy vysvětlil svou nepřítomnost. Někdy nenapíše i týden, ale lajkuje všechny příspěvky, fotky, potom se z ničeho nic ozve, ale rozhodně nezačne obhajovat to, proč se týden neozval. Když se zeptáte, nějakou výmluvu nakonec sesmolí.

Pokud máte pocit, že jste opravdu obětí breadcrumbingu, zkuste s dotyčným mluvit o vašich pocitech otevřeně. Požádejte ho, aby s vámi zacházel způsobem, kterým si přejete. Dejte mu najevo, že hledáte vztah nebo opravdové přátelství, ne jen povrchní tlachání o ničem. Zaměřte svou energii na budování vztahů s lidmi, kteří jsou laskaví a nemají problém se svým egem.

Reklama