Co žena, to jiný průběh těhotenství. A stejné to je i s jeho prvotními příznaky. Některé nastávající maminky jsou si jisté, že přišly do jiného stavu, hned po oplodnění vajíčka. Jiné si toho nevšimnou celé měsíce. Jaké jsou tedy prvotní příznaky toho, že nám v břiše roste nový život?

Rozpoznat těhotenství v prvních dnech dokáží ženy jen svými subjektivními pocity. Na těhotenský test je totiž ještě příliš brzy. Hormon hCG, který je pro potvrzení či vyvrácení gravidity nezbytný, se začne v krvi a moči objevovat až po zahnízdění oplodněného vajíčka v děloze, což trvá obvykle šest dní. I pak je ale množství hormonu nízké, takže test nevyjde úplně jasně.

pregnancy

Ideální je, pokud si těhotenský test uděláte dva až tři týdny od pohlavního styku. V tuto dobu je nejoptimálnější hladina hCG v moči a správnost výsledku by tím měla být zaručena. Vy ale můžete pozorovat změny ještě dříve.

Nejčastější příznaky těhotenství

 • Větší či menší žaludeční nevolnosti postihují až 90 procent žen, takže je velká pravděpodobnost, že si je také „užijete“. Nastupují ve chvíli, kdy se začne tvořit zmíněný těhotenský hormon hCG. Často ale nejde jen o ranní nevolnosti, jak se jim říká. Některé ženy přepadají naopak odpoledne či večer. Je to čistě individuální.
 • Napětí v prsou a jejich zvýšená citlivost až bolest bývají jedním z prvních příznaků. Zpočátku je budete nejspíše připisovat očekávané menstruaci, ale příčina je jiná. Bouřivé hormonální změny ve vašem těle související s otěhotněním, kdy prsa rostou a připravují se na kojení.

„Pamatuji si, že mi začala být malá podprsenka a nemohla jsem se prsou ani dotknout. To mi připadalo divné, protože až takové potíže jsem před menstruací nikdy neměla. Výsledek prvního těhotenského testu byl sice takový neurčitý, ale ten další už dal po týdnu mému tušení za pravdu,“ říká Natálie (31).

 • S očekávanou menstruací můžete spojovat také bolesti a křeče v podbřišku. Na počátku těhotenství se ale objevují proto, že roste děloha a natahují se děložní vazy. Někdy se může objevit i slabé krvácení. Pokud je ale silnější a doprovázené velkými křečemi, raději vyhledejte lékaře. Mohl by vám hrozit potrat.

„Pobolívalo mě břicho, prsa byla napjatá a citlivá a k tomu všemu ještě plačtivá nálada. Nebylo pochyb, že mohu každým dnem očekávat menstruaci. Jenže když se ani po týdnu nedostavila, opustil mě klid. Těhotenský test pak už jen potvrdil, že jsem na ni čekala marně,“ vzpomíná Radka (26).

 • Únava a náladovost zpočátku těhotenství pravděpodobně nemine ani vás. Na tělo jsou kladeny obrovské nároky a vy nebudete toužit po ničem jiném, než zalézt do postele. Mimochodem, udělat to je nejlepším řešením. Můžete mít také pocit, že na vás „něco leze“. Přitom nemusíte být daleko od pravdy. V tomto období máte oslabený imunitní systém.

„Když jsem ráno rozlepila oči, nechtělo se mi vůbec nic. Takovou únavu jsem už dlouho nezažila. Bolest hlavy a zvýšená teplota, to také hovořilo pro nastupující nachlazení. Omluvila jsem se v práci a čekala, kdy se dostaví i bolest v krku nebo rýma. Jenže nic! Až lékařku, kam jsem nakonec kvůli únavě pro jistotu zašla, napadlo, abych si udělala těhotenský test. Jo, nepletla se,“ směje se Hana (29).

 • Svou pravidelnou kávu nemůžete z čista jasna ani cítit a z parfému vaší kolegyně je vám šoufl? Pravděpodobně je to těhotenstvím. To totiž dokáže dokonale vytříbit čich.

„U všech svých tří těhotenství jsem měla kávu místo těhotenského testu. Ze dne na den jsem ji v jiném stavu nemohla vystát. A to už je u závisláka jako já na pováženou,“ svěřuje se Stáňa (42).

 • Kamkoli půjdete, budete hledat toalety. Časté močení je totiž také jedním z příznaků.

Počátek těhotenství mohou signalizovat i další příznaky:

 • Silnější výtok z pochvy
 • Zvláštní chuť v ústech
 • Leské oči a rozšířené zorničky
 • Zácpa
 • Závratě, mdloby

Čtěte také:

Reklama