Foto: Shutterstock

Možná se poslední dobou točíte v kruhu myšlenek o budoucnosti, o financích, o dětech o manželství… zkrátka věci teď nejsou tak, jak by měly být a vy se necítíte šťastná. Možná se vám to nebude líbit, ale trápit se a být nešťastná k životu patří, svět je někdy plný chaosu. Stejně jako teď. Jenže někdy se člověku těžko odděluje, jestli trpí duševní nemocí, nebo je jen smutný.

Možná, že o duševním zdraví něco víte a máte základy psychologie v malíčku. Někteří lidé ale nikoliv, a tak jsou ze svých pocitů zmatení a řešení odkládají na neurčito. Psychické onemocnění je přitom důležité od běžného splínu a úzkosti odlišit. Nespíte? Není se čemu divit, stačí se podívat na zprávy. Nedokážete se koncentrovat? Ano, ale je vůbec něco takového možné, když máte doma děti nebo manžela a nemáte soukromí? Nemůžete se přestat bát, samozřejmě, vakcína na covid ještě není dostupná…

Jinými slovy pro mnohé z nás rok 2020 zahrnuje určitý stupeň úzkostí a deprese. Otázka ale zní: Kdy vyhledat pomoc?

Za prvé, obvyklý rozdíl mezi pocitem úzkosti a smutku a vážnější poruchou je ten, že jste podrážděná, apatická, unavená, nesoustředěná už poměrně dlouhou dobu bez přestávek. Často s tím souvisí i ztráta zájmu o koníčky, ztráta chuti k jídlu, nespavost. Intenzita a doba trvání je sice individuální, ale podle průzkumů by se mělo jednat o nejméně šest měsíců těchto příznaků, opakujících se každý den, ale pokud jsou příznaky opravdu intenzivní, například tak, že nemůžete vstát ani z postele a omezují váš běžný den, k odborníkovi byste měla zajít (případně se s ním spojit online), po dvou týdnech, kdy každý den takové stavy trvají.

Samozřejmě máte právo zajít k terapeutovi i v případě, že se cítíte úzkostně tři dny. Nepůjde o žádnou ostudu. Velkou obezřetnost byste měla však věnovat právě dlouhotrvajícím opakujícím se stavům. V takovém případě neváhejte okamžitě kontaktovat odborníka, říct o svých pocitech partnerovi, rodičům, kamarádce. Nestyďte se za to, že trpíte, rok 2020 je bohužel rokem, který duševním nemocem přeje, ale na druhou stranu je i obdobím, které odhaluje masky, se kterými se společnost naučí žít.

Reklama