63db9080b50b7obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zdravý vztah
Ve zdravém vztahu vše funguje. Občas přijde nějaká hádka nebo rozpor či výměna názorů, ale to je normální. Pokud se krize vyskytuje jen občas, ale obecně se shodujete, otevřeně diskutujete o problémech a těšíte se na toho druhého, mluvíme o ideálu.

Podle vztahového terapeuta Jor-El Caraballa se můžete cítit tak unavení, že jakmile začnete zjišťovat příčinu, přijdete na to, že vám nic jako pohyb, zdravá strava nebo vitamíny nepomáhá a jste jen v přítomnosti člověka, který z vás energii vysává. To je toxický vztah. A v tom se můžete nacházet i přesto, že svého partnera milujete. 

Znaky toxického vztahu

1.Málo podpory a tolerance

Zdravé vztahy jsou založené na vzájemné podpoře v těch oblastech, kterým se věnujete. Partner by vám měl pomoci v dosahování vašich snů a měli byste mít pocit, že se o něj můžete opřít i v horších chvílích. Pokud naopak cítíte podkopávání nohou, žádnou snahu o pomoc a shazování všeho, co byste si přáli nebo co jste dokázali, je to špatně.

Aby vztah fungoval, je třeba zapojit z obou stran i toleranci. Obě strany mají jiná přání, požadavky, potřeby a zvyky a je nutné mezi nimi najít střed a kompromis. Z něčeho musíte ustoupit, něco si zase prosadit, ale pokud ve vztahu pociťujete pouze to, že se musíte podřizovat, bude asi problém právě v (ne)zdravé toleranci.

2. Toxická komunikace

Její znaky jsou urážení, posmívání, křičení, neposlouchání toho, co ten druhý říká a co si přeje a pouze stěžování, házení problémů na druhého člověka, pomlouvání nebo nehezké komentování polovičky před ostatními. Jakmile se komunikaci vyhýbáte jen proto abyste měli klid, není to dobré znamení.

3. Závist

Partneři by si měli vzájemně přát a rozhodně nezávidět. Nepřejete si úspěchy a dosáhnutí cílů? Soutěžíte mezi sebou, kdo to dotáhne dál? Není třeba víc dodávat.

4. Žárlivost

Říká se, že zdravá žárlivost je vyloženě žádaná a vítaná a vede ke spokojenosti. Je to přirozená lidská emoce, ale jakmile žárlivost přejde v přehnanou, kterou doprovází podezírání, nedůvěra, případně kontrolování osobních věcí, může to váš vztah silně narušit. 

5. Lhaní

Vzájemně si lžete? Nebo jsou lži pouze jednostranné? Je to jedno, lhaní zkrátka do zdravého vztahu nepatří. I pokud jsou to dobře míněné lži a partner toho druhého jen nechce naštvat, i v tomto případě se nejedná o nic dobrého.

Pokud se ve vztahu necítíte dobře, odhalení příčin je základ. Poté s tím můžete hlouběji pracovat, buď sami nebo například u odborníka.

Zdroj: Healthline, Womenshealthmag, Insider, Heysigmund, Jor-El Caraball

Čtěte také: