Nehty jsou naše vizitka. Pokud jsou okousané, nevzhledné, špatně ostříhané či zašpiněné, vždy poutají negativní pozornost. Nehty ale také může napadnout plíseň, která nehet zdeformuje a způsobí změnu barvy a k té se můžete dostat, i když dodržujete hygienu a o nehty pravidelně pečujete. Co s tím? Jak ji poznat? Jak může vzniknout? Na toto téma jsme si povídali s MUDr. Katarínou Třískovou, dermatoložkou z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Jak může vzniknout mykóza nehtů na ruce?
Postižení nehtů na rukou je poměrně vzácné (na rozdíl od nehtů na nohou) a nejčastějším původcem je Trichophyton rubrum a Trichophyton mentagrophytes z kvasinek Candida. Nakazíme se buď z jiných mykotických handsložisek na kůži nebo stykem s infikovanými předměty, anebo od jiného člověka. Opět faktory, které hrají roli, jsou poruchy buněčné imunity, poruchy cirkulace, neuropatie, cukrovka, poranění, vlhko i časté máčení rukou. 

Jak ji poznáme?
Nehet je žlutavý, ztluštělý až drolivý, může se deformovat, ztrácet lesk. Často tyto změny začínají od okraje nehtu a postupují směrem dolů až na celý nehet a mohou vést až k jeho odloučení. V případě kvasinek bývají bolestivé, zduřelé a zarudlé nehtové valy, často je možné vytlačit kapku hnisu. 

Jak se starat o napadený nehet?
Pokud je postižená celá nehtová ploténka, je dobré vyhledat dermatologa. Jinak se snažte postiženou část nehtu postupně zbrušovat a zakapávat, nebo mazat antimykotickými přípravky a sledovat, jak nehet odrůstá.

Je možné si lakovat nehty, které léčíme z mykózy?
Pokud to je antimykotický lak, tak ano. Jinak ne, bránil by průniku lokálně aplikovaných přípravků a neviděli bychom, jak a zdali nehet odrůstá a je zdráv.

Co si myslíte o umělých nehtech? Jsou oblíbené, ale nemohou způsobit vhodné prostředí pro tvorbu mykóz?
U někoho mohou být tzv. predispozičním faktorem. Může se jimi poškozovat nehtová ploténka a nehty být proto méně odolné vůči infekci. Ale i při nedodržování hygienických zásad se můžeme nakazit.  

Může se mykóza z nehtů přenést na jiné části těla? Nebo se týká jen nehtů?
Ano, může se přenést. A samozřejmě i opačně, tedy z jiných části kůže právě na nehty.

medicom clinicDěkujeme paní doktorce za rozhovor. Mykóza se netýká jen nehtů, může napadnout i místa na těle, kde byste ji nečekali. Proto sledujte naše články, náš letní speciál, kde se dozvíte více.

Naše články na téma mykóza: //zena-in.cz/kategorie/mykozy

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Reklama