O tom, jak poznat bronchitidu, tedy zánět průdušek, jsme si povídali s primářem plicního oddělení. Za jeho odpovědi mu děkujeme.

Na naše dotazy odpovídá MUDr. Jan Faktor, primář plicního oddělení, EUC Klinika České Budějovice

Pane doktore, co je bronchitida, tedy zánět průdušek za onemocnění?
Akutní tracheobronchitida, jak správně zní název tohoto onemocnění, je zánět postihující oblast průdušnice a průdušek, který většinou nasedá na akutní infekční zánět horních cest dýchacích. Běžně bývá označován jako nachlazení. Toto onemocnění je nejčastějším představitelem infekcí dolních cest dýchacích.

Jaké jsou příznaky?
Onemocnění začíná bolestí a škrábáním v krku s pocitem celkové slabosti a únavy.
Dráždivý kašel může posléze přejít na kašel s vykašláváním sklovitého nebo bělavého hlenu, výjimečně jsou hleny hnisavé. Teplota bývá většinou jen lehce zvýšená.
Pro tracheobronchitidu je typický krátký, akutní průběh kašle. Pokud trvá kašel déle než 3 týdny, pátráme i po jiné příčině kašle.
5c741058d7c20obrazek.png

Co je příčinou tohoto onemocnění?
Původcem nemoci jsou všechny typy respiračních virů.

Jak takového pacienta vyšetřujete?
Při fyzikálním vyšetření lze poslechem zjistit suché i vlhké bronchitické fenomény (např. pískot na hrudi), jindy je poslechový nález normální.
Při vykašlávání hnisavého hlenu se provádí mikrobiologické vyšetření, které nám při potřebě pomůže stanovit přítomnost eventuální bakterie a její citlivost na antibiotika. Snímek hrudníku je většinou bez patologických změn a provádí se jen u kašle, který trvá delší dobu.

Je nějaká skupina lidí, která je ohrožena více než ostatní?
Komplikace akutní tracheobronchitidy u dosud zdravých osob jsou výjimečné a onemocnění probíhá bez následků. U oslabených starších osob se onemocnění může komplikovat zápalem plic.

Může pacient s bronchitidou nakazit své okolí?  
Nakažlivost neboli infekciozita je minimální.
5c7410f7744acobrazek.png

Jaká je pomoc? Musíte nasadit antibiotika? Co radíte svým pacientům?
U akutní tracheobronchitidy většinou stačí podávat léky snižující teplotu, aplikovat inhalace a zavést šetřící režim. Důležitý je tedy klid na lůžku, podávání hojně tekutin.
Podle typu kašle se podávají léky kašel tlumící – kodeinová nebo nekodeinová antitusika nebo léky usnadňující odkašlávání.
Antibiotika se indikují až při přetrvávajícím vykašlávání hnisavého hlenu, návratu obtíží a při průkazu bakteriální příčiny. Doba podávání bývá 5 až 7 dní. V každém případě je důležité tyto infekce doléčit.

Může být onemocnění chronické?
Do chronicity přechází onemocnění jen výjimečně.

Respirační infekce obecně jsou jednou z největších sociálně ekonomických zátěží lidské populace. Předpokládá se asi 430 milionů epizod infekčních zánětů dolních cest dýchacích ročně.

Ročně onemocní 5–10 procent obyvatel. Celosvětově se výskyty liší dle geografických, klimatických a sociálně-hygienických podmínek.

Až řádově větší je zátěž v zemích s nízkým hrubým domácím produktem než v zemích vyspělých.


Doporučujeme naše články:

  • Chcete vyhrát boj s nachlazením či bronchitidou? Vsaďte na Soledum®, účinnou zbraň z přírody
    Začíná to škrábáním v krku, které přejde v nepříjemnou bolest. Ucpaný nos ztěžuje dýchání, a co teprve ten nepříjemný tlak v dutinách a obtěžující kašel!
    Kdo by neměl zkušenost s nachlazením, které nakonec může přerůst třeba až v bronchitidu neboli zánět průdušek. Proti všem těmto příznakům je možno bojovat jednou 100 % přírodní účinnou látkou s názvem cineol obsaženou v přípravku Soledum.
  • Jak se orientovat v tom, jaký kašel nás trápí? Jak jej správně popsat?
    Proč je hlen živnou půdou pro zárodky nemocí? Jaké přípravky spolehlivě zabírají pro úlevu, léčbu a prevenci zánětu? Co když se z kašle stane zánět průdušek?  O tom jsme si povídali s odbornicí PharmDr. Bc. Hanou Kotolovou, Ph.D.  z Brna.

soledum.png 

Reklama