64f096810dceepexels-ximena-mora-1727200.jpg

Léčba ekzému je běh na dlouhou trať. Čím dřív si tohle uvědomíte, tím lépe pro vás. To ale neznamená, že byste na ni měli rezignovat. Nejúčinnější řešení bývají většinou ta nejjednodušší, i když se jim zuby nehty snažíme vyhnout. S ekzémem je to podobné. 

Atopický ekzém a co jej způsobuje

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je chronická forma kožního onemocnění, které nejčastěji postihuje kojence a děti. Může však přetrvat až do dospělosti. Projevuje se kožní vyrážkou, která je zarudlá, suchá a nepříjemně svědí. 

U závažnějších projevů se mohou objevit drobné pupínky, ekzém se může rozšiřovat nebo mokvat. Jak spolehlivě poznat atopickou pokožku?

  • je suchá a šupinatá
  • na dotek je hrubá
  • mohou se na ní vyskytovat stroupky
  • ve zhoršených případech mokvá
  • vyskytují se na ní zánětlivé pupínky a puchýřky

Nejčastěji ekzém způsobují potraviny, zejména některé alergeny, které mohou stav pokožky zhoršit. Patří mezi ně třeba mléko a mléčné výrobky, sója, ořechy, ryby, citrusové ovoce, čokoláda, rajčata nebo vejce. Dráždit pleť ale stejně tak mohou nevhodné kosmetické a mycí přípravky, pot, stres nebo hormonální výkyvy

Ne vždycky lze jednotlivé spouštěče identifikovat, a pokud ano, ne pokaždé půjdou zcela vyřadit. I menší změny ale mohou mít velký dopad na vzhled vaší kůže. Než začnete ve velkém vyřazovat celé skupiny potravin, všímejte si drobných změn a toho, jak na ně vaše pokožka reaguje. To vám pomůže s udáním směru, kterým se vydat. 

Svědivá a šupinatá kůže: Co s tím?

Atopiky trápí obecně suchá a zarudlá kůže, a to nejen ve chvíli, kdy se vyrážka zhorší, ale i během klidového stavu. Na to máme jednoduchou radu: hydratovat, hydratovat, hydratovat!

Promazávání a hydratace je u atopické kůže úplný základ. Ideální jsou přípravky, které posilují kožní bariéru a zmírňují suchost kůže. Často bývají přímo určeny pro atopiky, a jsou tomu i uzpůsobeny: obsahují pečující látky, posilují kožní bariéru a většinou bývají bez parfemace. 
Přípravky na atopickou pokožku používejte ideálně po koupeli a jemném osušení. Právě tehdy je kůže schopna pojmout co nejvíce pečujících látek. Krém nanášejte na celé tělo, nikoliv jen na konkrétní místa postižená vyrážkou. 

Proč je atopický ekzém častější u dětí

Ekzém je kožní problém, který je způsobený narušením kožní bariéry. Silnou kožní bariéru mezi pokožkou a vnějším prostředím pomáhá vytvářet protein filaggrin, a právě toho mají děti většinou nedostatek. Kůže, která obsahuje malé množství této bílkoviny, hůře zadržuje vodu a umožňuje přístup bakterií a jiných dráždivých látek z vnějšího prostředí směrem dovnitř. 

Atopický ekzém na těle: Kde se nejčastěji vyskytuje

Vyrážka si může libovat kdekoliv – v podpaží, v loktech, na obličeji, v podkolenních jamkách. Častý je také atopický ekzém na rukou

Svědivá ložiska atopického ekzému postihují obvykle části těla v oblasti kožních záhybů. Takovým místům byste tam měli věnovat zvýšenou péči a hydrataci nejen v době, kdy se ekzém horší, ale i v rámci prevence.

Jak vyléčit atopický ekzém

Kromě pravidelné péče ve formě promazávání a hydratace kůže, je čas od času potřeba silnější kalibr. A to zejména u zanícených a oteklých míst, která svědí a bolí. Na těchto místech je potřeba zklidnit podrážděnou pokožku a obnovit kožní bariéru. 

  • Kortikoidy se používají v akutní fázi atopického ekzému. Abyste si je pořídili, je potřeba lékařský předpis. Jejich účinek nastupuje rychle. Používat se ale mají krátkodobě, a spíše pro překonání nejhorší fáze. Je třeba je postupně vysazovat. 
  • Emolienční přípravky obnovují, zjemňují a hydratují kůži. Často se skládají z olejů, vosků a vazelín a pomáhají udržovat v kůži vlhkost. 
  • Dermokosmetika je profesionální kosmetikou, která je pro každodenní péči o atopickou pokožku téměř nezbytností. Takové produkty pořídíte na e-shopu nebo v lékárně bez předpisu. Obsahují hydratační složky a extrakty, které zmírňují podráždění, svědění i zarudnuté a mají pozitivní vliv na regeneraci pokožky. 

TIP: Celou řadu produktů pro ošetření atopické pokožky nabízí také značka dermokosmetiky Eucerin se svou řadou AtopiControl. Můžete tak o své tělo pečovat doslova od hlavy až k patě s těmi nejšetrnějšími přípravky.

Atopický ekzém: Babské rady

Kam medicína nemůže, tam nastrčí bábu? Po internetu koluje nespočet babských rad, které slibují zázraky na počkání, rychlou úlevu i vyléčení ekzému. Některé opravdu pomoci mohou, jiné jsou spíše dílem náhody a metody pokus-omyl. 

Pokud máte vyrážku bolestivou a nechce ustoupit, pak vám spíše než babské rady pomůže dermatolog. Chcete-li ale ke stávající léčbě přidat i pár tipů, kterými můžete ekzém pomoci zneškodnit, směle do toho.

64f0974c375ccchristin-hume-0mof-fe0w0a-unsplash.jpg

  • Tea tree oil se na atopický ekzém doporučuje často, protože působí protizánětlivě. Na kůži by se však neměl nikdy aplikovat přímo, vždy jej smíchejte s krémem nebo olejem. Působí jako rychlá první pomoc, pokud se vám zanítí nějaké místo na kůži.
  • Ovesná koupel je jednoduchá na přípravu, a přitom pomáhá o atopickou pokožku pečovat. Zklidňuje podráždění a svědění pokožky. Stačí smíchat ovesné vločky (celé či drcené) s vodou a nechat je v ní změknout. Poté je nechejte vylouhovat v napuštěné vaně. Kromě domácích ingrediencí na ovesnou kaši si ale můžete směs ovesných vloček do koupele rovnou koupit. Často obsahují i další příměsi, jako je konopný olej, který pomáhá pokožku hydratovat. Nezapomeňte jen, že atopikům nedělá horká voda dobře. Napusťte si spíše vlažnou a buďte ve vaně maximálně 15 minut.
Reklama