Náš maz je také v ochranném plášti pokožky. Je také součástí této vrstvy! Sebum je směs různých lipidů. Skládá se především z glyceridů, skvalenu a cholesterolu.

63dd21c81f50dobrazek.jpg

Jak vypadá pleť s narušenou hydrolipidovou bariérou?
Nejjednodušší je zaznamenat nepříjemné pocity po očištění pokožky mýdlem, gelem nebo mycí pěnou. Můžete si umýt obličej a poté jej utřít do sucha. Pokud je po 15-30 minutách vaše pokožka suchá, zarudlá nebo citlivá, vaše kožní bariéra je narušena.

Taková kůže může být během dne podrážděná, pálit nebo svědit. U mastné pleti se to může projevit dodatečnou nadprodukcí kožního mazu. Kůže se tak snaží kompenzovat nedostatky v bariéře sama. .

Kůže s poškozenou bariérou může být také mnohem méně elastická, s jemnými mimickými vráskami. Podráždění pokožky je pak rozhodně snazší. Hydrolipidová bariéra je ochranná vrstva na kůži, která působí podobně jako ochranný film. Jeho úkolem je chránit pokožku před negativním vlivem vnějších fyzikálních, biologických a chemických faktorů; proti patogenním mikroorganismům (např. bakteriím, virům nebo plísním), volným radikálům, toxinům a dalším environmentálním stresorům.

Hydrolipidová bariéra chrání před smogem, prachem, znečištěním a nepříznivými povětrnostními podmínkami. Díky tomu, že zabraňuje ztrátě vody z epidermis, pomáhá udržovat optimální úroveň hydratace pokožky a zabraňuje jejímu vysoušení. Důležité je, že především díky molekulám lipidů pomáhá udržovat pružnost pokožky a oddaluje projevy prvních známek stárnutí. Je také důležité, aby udržoval kyselé pH, které zabraňuje růstu mikroorganismů, jako jsou bakterie a plísně.

Obnova hydrolipidové vrstvy
Může to být docela problematické, což neznamená, že je to nemožné. Klíčem je zde reagovat co nejdříve, jakmile se objeví jakékoli znepokojivé příznaky. Ignorování nadměrné suchosti, nepohodlí nebo opakovaného podráždění je extrémně škodlivé pro hydrolipidovou bariéru pokožky. Pamatujme, že kůže je naším ochranným pancířem proti nežádoucím látkám. Pokud nás nezajímá, jak doplňovat lipidy, můžeme se vystavit dalším zdravotním následkům. Drogérie má ve svém sortimentu veškerou kosmetiku potřebnou k obnově hydrolipidové vrstvy.

Na regeneraci pokožky má samozřejmě velký vliv správná péče. Krém obnovující hydrolipidovou bariéru, balzámy, pleťové vody bohaté na živiny – to vše jistě pozitivně ovlivní rekonstrukci hydrolipidové bariéry. Nezapomínejme však, že správná péče je pouze jedním z prvků, kterému bychom měli věnovat pozornost.

Kromě toho bychom měli – v rámci možností – bojovat proti negativnímu vlivu vnějších faktorů. Chraňme pokožku před sluncem, větrem či mrazem používáním nejen ochranné a promašťující kosmetiky, ale také péčí o vhodné oblečení. Některé materiály používané při výrobě oděvů mohou navíc dráždit pokožku.

Kromě toho se vyplatí postarat se o vlhkost v místnostech, kde se zdržujeme, zejména v topné sezóně a v horkém počasí, kdy klimatizaci nejčastěji používáme. Dobrým řešením, jak zabránit ztrátám vody ze vzduchu, bude například pořízení speciálního zvlhčovače.

Důležitá strava a voda
Kromě toho byste měli věnovat pozornost svým každodenním návykům. Kouření cigaret nebo častá konzumace alkoholu rozhodně nejsou aktivity podporující rekonstrukci hydrolipidové bariéry. Zkontrolujme také, co máme na talíři. Vyplatí se dbát na pestrou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu a také na produkty obsahující nenasycené mastné kyseliny, např. ryby. Vhodné tukové látky mají velký význam pro udržení rovnováhy vody a elektrolytů.!
Nezapomínejte pít vodu každý den. Epidermální buňky si udrží správnou vlhkost nejen používáním hydratační kosmetiky – velmi důležitá je i hydratace zevnitř.