Jednou z možností je použití diagnostického testu. Jak funguje a jak rozeznáme podle projevů typ obtíží? Zkusily jsme najít odpovědi na vaše časté otázky…

Pokud mluvíme o vaginálních obtížích, co nejčastěji je jejich příčinou?
ca1.jpgNejčastěji dochází k nerovnováze poševní mikroflóry, k narušení přirozeného prostředí a k přemnožení některých druhů mikroorganismů. Podle toho, co je v převaze lze rozdělit nejčastější onemocnění pochvy na kvasinkové a bakteriální. Kvasinková vaginální infekce se nazývá vaginální mykóza nebo kandidóza a bakteriální označujeme jako bakteriální vaginóza.

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy a jaké jsou příznaky bakteriální vaginózy?
Obě onemocnění se příznaky liší a obě jsou nepříjemná, nicméně dobře zvládnutelná i samoléčbou. Vaginální mykóza se projevuje hustým až hrudkovitým výtokem nejčastěji bílé barvy, nepříjemným svěděním a často i pálením intimních partiích. Bakteriální vaginózu většinou svědění nedoprovází, ale i zde se vyskytuje výtok, který je řidší - žlutavé, šedivé či zelenavé barvy, a často zapáchá po rybách – zvláště po pohlavním styku.

Jaké jsou rozdíly v léčbě těchto dvou častých infekcí, se kterými má zkušenosti velké množství žen?
Oba zmíněné typy onemocnění se léčí odlišně. S kvasinkovou infekcí bojují lokální antimykotika a na bakteriální infekci, spíše na samém začátku léčby příznaků, se doporučují prebiotika, probiotika, přípravky k okyselení poševního prostředí. Je však dobré s léčbou začít včas, nic neodkládat, nečekat, že přejde to samo přejde. V lékárně jsou dostupné volně prodejné přípravky, jak na léčbu mykózy, tak bakteriální vaginózy. Navíc je tam přítomný odborník, který rád poradí.

Můžeme si vaginální potíže nějak sami upřesnit? Jaký zjistíme, jaký druh infekce nás trápí?
Chcete-li si zvolit léčbu sama, bez konzultace nebo mít téměř jistotu, o jaký typ potíží se jedná, doporučuji se otestovat testem, který je jednoduchý, spolehlivý a uděláte si ho sama.

Zvládnete tedy jak samodiagnózu, tak i léčbu sami z pohodlí domova? Nebo kdy je dobré navštívit lékaře?
Ano, lze se otestovat a dle toho zvolit i správnou léčbu. Test zakoupíte v lékárně a je dost praktické, mít ho doma pro případ potíží. V lékárně pak najdete přípravky na léčbu jak kvasinkové infekce, tak bakteriální vaginózy. A kdy se obrátit na lékaře? Vždy, když cítíte nejistotu, když léčba, kterou jste zvolila nezabírá, když se přidají další komplikace – horečka, krvácení…a když máte infekci poprvé a jste mladší 18 let.

Co když nás ale trápí bakteriální vaginóza, jak se léčí a jaká je prevence?
ca2.jpgBakteriální vaginóza je stav nerovnováhy poševního prostředí, začínají se množit bakterie, které nejsou prospěšné a škodí. Čím dříve vytvoříme prostředí, které umožní návrat rovnováhy, tím lépe. Z přípravků na léčbu příznaků bakteriální vaginózy často volíme ty s prebiotky či probiotiky. A prevence? Je trochu svízelná- přiměřená hygiena, chráněný styk, správná životospráva,.. ale pak stačí pořádný stres a opět to vypukne.

Co když se vaginální mykóza vrací? Jak se jí zbavit na delší dobu, ideálně navždy?
V případě, že se vám „mykóza“ stále vrací, bylo by vhodné stav konzultovat s lékařem. Možná zvolí jiný typ léčby, možní zjistí, že se nejedná o stále stejné opakující se onemocnění. Doporučí i zásah do stravování, intimní hygieny a života vůbec. Opakované vaginální infekce mohou také být důsledkem jiného onemocnění- např. cukrovky. I proto je konzultace s lékařem na místě!

Může mít vliv na vaginální mykózu i styl našeho života, jídelníček?
Ano, i jídelníček a životní styl mají vliv na naše intimní zdraví. V případě vaginální mykózy někdy infekce spouští nadbytek bílého pečiva, bílého cukru…
Proto trpíte-li častěji vaginálními infekcemi, je vhodné zvažovat i změnu jídelníčku a životního stylu.

Jaká je ideálně prevence před vaginální mykózou?
ca3.jpgVzhledem k tomu, že jsme každá trochu jiná a každá máme jiné mikrobiální osídlení pochvy, nejde zcela jednoznačně zaručit, že dodržováním obecných zásad již potíže nepřijdou. Ale mezi ty klasické patří – přiměřená hygiena, nepoužívání parfemovaných hygienických pomůcek, mýdel, ubrousků, zdravá strava s omezením cukrů, chráněný pohlavní styk,..
Opakuje-li se vaginální onemocnění častěji, je dobré přeléčit i sexuálního partnera.

Pokud žena trpí některou z infekcí, jak dlouho by neměla mít pohlavní styk?
To záleží spíše na tom, jakou léčbu zvolila, na jak dlouhou dobu. V době léčby je pohlavní abstinence doporučována. Sama žena nejlépe pozná, kdy je jí už pohlavní styk opět příjemný.

Může zhoršit stav vaginálních obtíží menstruace?
Často naopak dochází k tomu, že je spíše po menstruaci lépe. Avšak zahájit léčbu během menstruace nebývá doporučováno. Je-li přesto menstruace to, co zhoršuje potíže, navštivte lékaře.

Zajímavé informace o intimním zdraví ZDE

216-Canesten-GYN-KV-KOMBI-banner-1000x200px-D-02-FINAL.jpg

Naše články:

Komerční sdělení

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI. Připravek Canesbalance  a Canestest jsou zdravotnické prostředky. Přípravky Canesten GYN 1 den, Canesten GYN 6 dní a vaginální tableta přípravku Canesten GYN Combi Pack jsou léčivé přípravky k vaginálnímu použití. Krém přípravku Canesten GYN Combi Pack je léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku clotrimazolum.

Reklama