Máte problém s nehty?? Nevíte, co je příčinou vašeho problému? Poradíme vám, jak bezpečně poznat plísňové onemocnění nehtů

Bohužel plísně nepoznáme hned, jakmile napadnou naše nehty, na rozdíl například od sliznice. Plíseň napadá více nehty na nohou než na rukou, nejčastějí bývají postiženy nehty palců u nohou, po nic následují nehty malíčků.Je to důsledek toho, že tyto dva prsty na nohou jsem vystaveny většímu tlaku v obuvi.

Než plíseň napadne nehty, projeví se často ještě svěděním a šupením mezi prsty, například na nohou. Drobné olupování kůže není zpočátku téměř vidět a nemusíme si ho vůbec všimnout.

Po napadení nehtu se nehet stává nelesklým, jeho struktura na povrchu zhrubne, může se objevit i rýhování. Nehet také mění svou tloušťku, stává se silnějším. Postupem času mění barvu, je nezdravě zažloutlý. V prostoru mezi nehtem a podnehtím se začíná časem tvořit měkká hmota.

Šupinky z napadeného nehtu, které se odlupují a částečky této hmoty jsou velmi infekční. Tyto částečky zůstávají na povrchu podlahy, v textiliích apod. aktivní i několik měsíců.

Pokud nemocný člověk pozná některé z těchto příznaků, je nutné co nejdříve vyhledat kožního lékaře, který určí rozsah onemocnění a zahájí léčbu. Pro svou vysokou nakažlivost je nehtová plíseň velmi nebezpečná pro ostatní.

Pro více informací navštivte stránky www.zdravenehty.cz

Článek byl konzultován s dermatoložkou z FN Karlovo náměstí v Praze, MUDr.K. Třískovou

 
Reklama