Výběr správné velikosti mezizubního kartáčku pro každý mezizubní prostor musí dělat zubní lékař či dentální hygienistka. A to proto, aby si pacient mezizubním kartáčkem spíše neublížil. Volba správné velikosti mezizubního kartáčku je prvním krokem ke správně vyčištěným zubům.

V zubní ordinaci vám zároveň váš lékař či hygientistka ukáže, jak s kartáčkem zacházet. Nácvik probíhá za použití fotografické i obrazové dokumentace a modelů. Následně si pacient vyzkouší použití pomůcek přímo v ústech. Je zásadní provádět nácvik ve více návštěvách, aby pacient mohl sdělit ošetřujícímu eventuelní problémy, které je možné zkontrolovat a opravit.

swgswMezizubní kartáček pracuje na principu miniaturního kartáče na čištění lahví – přesně takový tvar má mezizubní prostor. Kartáček nesprávné velikosti může způsobit, že bakterie usazené v mezizubním prostoru nebudou při použití menšího kartáčku dostatečně vyčištěny a při použití kartáčku většího dojde k traumatizaci (poškození) dásně.

Čištění mezizubním kartáčkem stačí jednou denně pohybem tam a zpátky.

Trvanlivost mezizubních kartáčků je různá. Menší (tenčí) velikosti lze používat cca 1 týden. Potom dochází k výraznému opotřebení štětin a kartáčky přestávají být účinné. Větší velikosti se silnějšími štětinami je možné používat cca 3 týdny. Míra opotřebení je také dána správnou technikou používání.

 

Reklama