U dětí je vitamín D důležitý například pro správný vývoj zubů a kostí, ale i celkově pro správnou činnost imunitního systému. V Česku slunečního záření bohužel nemáme dostatek a to může vést k řadě zdravotních komplikací nejen v zimním období. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím,“ říká MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice.
5e833577be795obrazek.png
Jak posílit nejen v současné době svou imunitu? Vsaďte na probiotika s vitamínem D

Imunitní systém závisí také na stavu střevní mikrobioty. Věděli jste, že člověk se asi z 50 % skládá z bakterií?Bakterie ve střevech mají obrannou funkci, která při jejich nedostatku ztrácí na účinnosti. Především u dětí následně dochází v důsledku celkového oslabení k tradičním nemocem, v zimě zejména k nachlazení, rýmě nebo chřipce.

Oblíbená probiotika

Oblíbeným doplňkem stravy se tak v českých lékárnách stala probiotika, která udržují střevní mikrobiotu v rovnováze a jsou dostupná právě i v kombinaci s tolik potřebným vitamínem D.V posledních letech proto lékárny zaznamenávají nárůst poptávky po probioticích celkově, a to jak pro maminky na mateřské, kojence i pro dospělé.

Probiotika s vitamínem D

Probiotika doplněná o vitamín D je novinka, která poskytuje 2 benefity současně.„V posledních letech jsme zaznamenali výrazný nárůst poptávky po probioticích celkově, a to jak pro maminky na mateřské, kojence i pro dospělé. Probiotika doplněná o vitamín D jsou novinka a už teď si je zákazníci žádají,“ říká PharmDr. Václav Čámský z lékárny Arkády v Praze.

Vitamín D se nachází téměř ve všech lidských tkáních a buňkách a podílí se na správné funkci životně důležitých orgánů. Jeho správné množství v krvi je 30-60 ng/ml, hladina dlouhodobě nižší než 30 ng/ml může vést kromě dočasného poklesu imunity také k chronickým onemocněním.

Potraviny obsahují málo vitamínu D, bez doplňků to nejde

5e845303233a4obrazek.png
Rybí tuk nebo mléčné výrobky, zvláště pak acidofilní mléka a podobně, sice opravdu obsahují vitamín D, ale ve srovnání se slunečním zářením je to pro potřebu člověka zanedbatelné množství,“ říká MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice. Odborníci proto doporučují doplňovat vitamín D v podobě tablet či kapek, klidně i v kombinaci s dalšími vitamíny a ostatními „posilujícími látkami“. „Češi nemají moc na výběr. Buď musí svému tělu zajistit vitamín D slunečním zářením, nebo mohou zajít do lékárny a koupit si doplněk stravy s přiměřeným obsahem vitamínu D, což je někdy lepší varianta,“ uzavírá.

Vzhledem k českým zeměpisným šířkám doporučují odborníci hledět na pravidelný přísun vitamínu D už u novorozenců, ba dokonce u těhotných žen. Jak už bylo řečeno, jeho hladina závisí na správném vývoji kostí či zubů dítěte. V kombinaci s probiotiky ve formě kapek je ideální volbou.

Více informací naleznete zde. 
5e8324c5bbf3aobrazek.png

5e847a79d64adobrazek.png
Vhodným doplňkem stravy pro podporu imunity nejen v zimním období jsou kapky BioGaia s vitamínem D. Obsahují unikátní patentovaný kmen bakterií Lactobacillus reuteri Protectis® v kombinaci s vitamínem D. Kmen Protectis® pochází z mateřského mléka, a tak je zcela přirozený lidskému organismu. Díky tomu BioGaia® podporuje rovnováhu střevní mikrobioty. Denní dávka 5 kapek obsahuje navíc 10 µg vitamínu D (400 IU) pro podporu správné funkce imunitního systému dětí a přispívá ke zdravému růstu a vývoji kostí a zubů. Je vhodný pro novorozence od 2. týdne věku.

Čtěte také:

1. https://www.bbc.com/news/health-43674270
2. QVIA, prodeje kategorie probiotik v lékárnách, 2019

Reklama