„Imunitní systém našeho organismu je důležitým ukazatelem kvality fungování našeho těla. Nezdravý životní styl, nedostatek důležitých živin, minerálů a vitamínů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu zatěžují organismus,” říká MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lékařka, která v rámci své praxe využívá homeopatie a přírodní léčebné metody. Lidé pak hledají rychlé řešení v podobě jednoho léku “na všechno” - hlavně se rychle uzdravit a nastoupit do práce.

5bdac5f98c461obrazek.jpg
Tak jako se příroda připravuje na zimní klid i my se musíme připravit na toto období. A jak na to, to nám poradí MUDr. Magdaléna Záchová:

1. Pozor na přetopené místnosti!

PROBLÉM: Začínáme topit a málo větráme, aby teplo neutíkalo. Ale pozor na suchý vzduch v místnostech. Je velkou zátěží na sliznice a ty jsou pak náchylné k virům.
ŘEŠENÍ: Doporučuje se dodržovat správná vlhkost vzduchu, ať již zvlhčovači či mokrým ručníkem na topení. Správná vlhkost se pohybuje mezi 40 až 60 %. Je nutné i preventivně pečovat o naše sliznice. Ideálně je proplachovat mořskou solí, a to jak preventivně, tak i při prvních příznacích podráždění. Sůl je účinná dezinfekce. Dále se doporučuje preventivní používání éterických olejů v místnostech, kde spíme i kde pracujeme (např. Eucalyptus, levandule, máta). Velmi účinná je i prevence a léčba homeopatickými léky jako je Echinacea angustifolia či Ferrum phosphoricum.

2. Zvýšený příjem vitamínů

PROBLÉM: Je nám zima a uchylujeme se spíše k teplým pokrmům, což je správně. Ale čerstvé ovoce a zelenina jsou stále potřebné, i když v jiném režimu než v létě. A nejen ovoce a zelenina, ale i vitamíny D a B či hořčík.
ŘEŠENÍ: Doporučuje se jíst hodně ovoce a zeleniny, ale ne jakéhokoliv. Zaměřte se na sezónní ovoce např. jablka, hrušky, švestky či rakytník. Ale pozor na citrusy, ty jsou dle čínské medicíny vhodné spíše pro letní období. V zimním období mohou tzv. „ochlazovat“ organismus, což může vést paradoxně k větší náchylnosti k infektům. Dále je velmi potřebný pro imunitní systém vitamín D. Běžně jej čerpáme v letních měsících ze slunce, ale pro zimu je ho málo. Vitamín D je nejvíce zastoupený v rybím tuku, ale i vaječném žloutku či mléce. Velmi důležitý pro toto zatěžkávající období je hořčík (magnesium), který umí bojovat s podzimní únavou a na zimní období je potřeba ho tělu dodat (například dobře vstřebatelné Magnesium 300+).

3. Pohyb venku

PROBLÉM: Zima, sychravo …. že by psa ven nevyhnal!
ŘEŠENÍ: Ale i když je zima, je to právě přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu, který je potřeba dodržovat. Je nutné se venku pohybovat co nejvíce, jen tak se organismus může připravit na přicházející změny klimatu. A to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pro případné obavy z nachlazení při sportovních aktivitách venku je vhodné použít homeopatika jako je Rhus toxicodendron (při rychlém zpocení a následném vychladnutí) nebo Arnika montana (podporuje imunitu a svalovou regeneraci).

4. Podzimní nálady

PROBLÉM: Pochmurné počasí, krátké dny, málo sluníčka, návrat dětí do školy, nadcházející závěr roku, zvýšené pracovní tempo. Nic z toho nepřidá na dobré náladě a proto máme pocit, že se utápíme v tzv. podzimní depresi.
ŘEŠENÍ: I V tomto období bychom neměli zapomínat hlavně sami na sebe a najít si čas na odpočinek, samozřejmostí by měl být vyvážený jídelníček s dostatkem vitamínů. . . Ale i tady může pomoci homeopatie. Pokud převládá pocit, že toho máte hodně a nic nezvládáte, pomůže vám Argentum nitricum. Nebo naopak, stres vás tak paralyzuje, že nejste schopni práci dokončit? Pak zkuste lék Gelsemium sempervirens nebo Ferrum phosphoricum.
 
5. Homeopatie

Homeopatie, díky svému principu podobnosti a možnostem ředění, je ideálním řešením pro prevenci a podporu vlastní imunity vůči hrozícím onemocněním a zdravotním problémům. Je zde možná i samoléčba po konzultaci s lékárníkem. Více informací naleznete na portálu Svethomeopatie.cz.

Homeopatie pro podporu imunity dospělých:

  • Oscillococcinum – podporuje především protivirovou imunitu. V rámci prevence infekčních onemocnění je nejvhodnější užívat jednu tubu tohoto léku týdně po celé zimní období. Krom toho jej lze použít i v časných stádiích nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení nebo například opar. V těchto případech podáváme 1 tubu v intervalu 6–8 hodin po dobu 2–3 dní.
  • Echinacea angustifolia – ve fytoterapeutických dávkách vysušuje hlen na sliznicích dýchacích cest a stimuluje především protibakteriální imunitu. Podáme v ředění 9 C 1x denně 5 granulí.
  • Ferrum phosphoricum – kromě účinku obecně protizánětlivého má i výrazný imunostimulační efekt a také eliminuje volné radikály, tedy toxické molekuly poškozující tkáně. Podává se v ředění 5 C 3x denně 5 granulí.

Vitamíny a doplňky stravy pro podporu imunity:

  • Tinktura z černého bezu – látky v ní obsažené brání replikaci chřipkového viru a tím pádem celkově podporují protivirovou imunitu.
  • Vitamín C – slouží jednak jako „zametač“ volných radikálů, má antioxidační působení, zlepšuje činnost imunitního systému, ale kromě výše uvedených pozitiv také podporuje činnost nadledvinek. To platí zejména pro situace, kdy jsou nadledviny výrazněji zatíženy, například při stresu z nového prostředí. Doporučuje se podávat 100–200 mg denně.
  • Vitamíny skupiny B – jsou důležité zejména pro správné fungování nervové soustavy.
  • Vitamín D
  • Magnesium – je důležité pro správnou funkci mnoha tělesných systémů a ve stresu jeho potřeba výrazně stoupá. Jeho nejvýraznějším účinkem je především celkové zklidnění a dobrý spánek.

Homeopatické doporučení v rámci prevence dětí v období podzimu a zimy:

  • Oscillococcinum - preventivní dávkování je 1x týdně 1 tuba. U dětí, které trpí častěji na nachlazení se osvědčilo preventivní dávkování zvýšit na 2x týdně (například v pondělí a ve čtvrtek).
  • Echinacea 5 C - užívat 5 granulí 1x denně po dobu 7 dnů, pak týden pauza, znovu 7 dnů a týden pauza. Takto pokračovat během celého zimního období. Tento lék je vhodný v kombinaci s Oscillem a Siliceou nebo konstitučním lékem dítěte.
  • Silicea 15 C - 10 granulí 1x týdně během zimního období, vhodný pro všechny děti, které začaly navštěvovat kolektiv.
  • Thymuline 9 C - tento lék je na lékařský předpis. 5 granulí 1x denně 1x za týden, celkem 4 týdny po sobě. Následně stačí 1 dávka á 2 týdny během celého zimního období. Lék má silný imunostimulační účinek jak v dětském, tak v dospělém věku.
  • Aviaire 15 C - tento lék je na lékařský předpis. Vhodný u dětí, které trpí na časté záněty středního ucha. 5 granulí 1x denně 1x za týden, celkem 4 týdny po sobě. Poté stačí 1 dávka á 2 týdny během celého zimního období.

Homeopatické doporučení v rámci prevence pro pohyb dětí v období podzimu a zimy:

  • Dulcamara 9 C - vhodné pro jedince, kteří mají tendenci onemocnět, jsou-li ve vlhkém prostředí (např. návštěvy bazénů). Dávkování: 5 granulí před návštěvou bazénu a dále 5 granulí večer po návštěvě bazénu.
  • Echinacea 5 C - vhodné pro děti předškolního a mladšího školního věku, které jsou náchylné k nemocem. Velmi účinný proti žlutým rýmám. Dávkování: 1x denně 5 granulí po dobu zvýšeného výskytu onemocnění HCD.
  • Rhus toxicodendron 5 C - vhodné pro sportovce nebo děti, které se rychle zpotí a mohou prudce vystydnout. Dávkování: 10 granulí rozpustit v 0,5 l vody a popíjet během sportovního výkonu.
  • Arnika Montana 9 C - vhodné pro sportovce nebo děti provozující venkovní podzimní sporty (fotbal, atletika, etc.), podporuje imunitu a zlepšuje svalovou regeneraci. Dávkování: 10 granulí do 0,5 l vody a popíjet během sportu (možné podávat během sportovního výkonu v kombinaci s lékem Rhus toxicodendron 9 C).

Zdroj a více na Svethomeopatie.cz nebo na nových webových stránkách Homeopatické lékařské asociace hla-homeopatie.cz
 
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované v tiskové zprávě mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.