Tvary obličeje dělíme do čtyř základních skupin – oválný, kulatý, hranatý a srdcovitý. A ačkoli existuje velké množství různých účesů a střihů, rozhodně ne všechny se hodí pro každý tvar. Vlasová stylistka Jana Burdová, majitelka stejnojmenného kadeřnického studia, trojnásobná držitelka titulu Kadeřník roku a art designérka značky Redken, si pro vás připravila pár rad a triků, jaký styl účesu vybrat pro kulatý obličej, na co si dát pozor a jak díky svým vlasům ihned opticky zeštíhlet.

Jana BurdováJak zjistíte, jaký máte tvar obličeje
Jaký tvar obličeje máte, zjistíte pomocí jednoduchého testu. Nejprve je potřeba, aby byl váš obličej nezakrytý a byly vidět kontury tváře. Proto vlasy sepněte nebo je sčesejte dozadu, použít můžete také čelenku. Stoupněte si před zrcadlo a pomocí suchého mýdla nebo konturovací tužky na něj obkreslete obrysy svého obličeje. Pak změřte napříč čelo v jeho nejširší části, tzn. zhruba v polovině mezi obočím a linií vlasů. Výsledek si poznamenejte. Následně změřte vzdálenost lícních kostí v jejich nejvyšších bodech, tzn. těsně pod spodní hranicí očí. Dalším rozměrem, který vás zajímá, je vzdálenost čelistí v jejich nejvyšších bodech, tzn. zhruba v polovině mezi pusou a nosem. Poslední vzdáleností k zapsání je tentokrát ta horizontální a měří se od nejvyššího bodu vlasové linie k nejnižšímu bodu brady. Pak už stačí jen jednotlivé vzdálenosti porovnat.

  • pokud máte obličej 1,5 x vyšší, než je jeho šířka, jste majitelkou oválného obličeje
  • jestliže se všechny čtyři naměřené údaje téměř shodují, obličej disponuje širokým nízkým čelem, kulatou bradu a plnými tvářemi, pak patříte mezi ženy s kulatým obličejem
  • pokud jsou šířka čela, vzdálenost lícních kostí a čelistí přibližně stejné, máte hranatý obličej
  • je-li vzdálenost mezi čelistmi malá, zároveň máte široké čelo a vzdálené lícní kosti, máte srdcovitý obličej

Jana BurdováJaká jsou tedy pravidla účesu pro kulatý tvar obličeje?
Vždy je důležité zúžit účes po stranách tak, aby kontura neměla symetricky kulatý tvar. Pokud chcete ofinu, pak raději delší, směřující z obličeje. Nikdy by neměla být rovná, horizontálního tvaru. Decentně pojatá asymetrie a vertikální linie vždy prodlouží kulatou tvář. Délku vlasů přizpůsobte postavě. Jste-li vysoká, dopřejte si v klidu delší vlasy. Drobnější postavě sluší délka maximálně po lopatky, ale nejlépe vypadá, pokud se vlasy zkrátí nad ramena. U kulatého obličeje se při výběru účesu řiďte také pohledem na sebe z profilu. Většina žen s tímto tvarem obličeje potřebuje střih, který zvětší objem vlasů na temeni, což úžasně vyváží druhou bradu. U krátkých střihů je pak tedy třeba nechat vlasy v oblasti týlu delší, nikdy si nenechte vystříhat krk, stejně jako oblast kolem uší.

Je třeba se u kulatého obličeje vyhýbat vlnám?
Přirozeně kudrnaté vlasy jsou stále velký trend, pokud máte kulatý obličej, a přesto po nich toužíte, doporučuji z nich udělat přednost, tzn. navlnit vlasy a pomocí stylingu maximálně zvětšit jejich objem. Využít princip kontrastu – vedle maxi vlasů se bude i ten nejkulatější obličej zdát křehký.

Profil - Jana Burdová

Trojnásobná držitelka absolutního titulu Hairdresser of the Year Czech and Slovak 2008, 2009, 2011 a vůbec první oceněná držitelka titulu Hall of Fame

Art Designer značky Redken, profesionální vlasové kosmetiky společnosti L´Oréal, Školitelka klientského přístupu, marketingu a základů legislativy v rámci exkluzivního vzdělávacího projektu Salon Progres kadeřnické akademie L´Oréal.

Jana Burdová

Manažerka a majitelka Studia Jana Burdová, které se specializuje na vyléčení poškozených vlasů, tvorbu střihů a barev na základě luxusně pěstěných vlasů. Tváří studia je herečka a moderátorka Tereza Kostková.

 

Reklama