Žen, které to zažily, je víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Výzkumy sexuálního chování v České republice jsou opravdu alarmující. Osmina dotázaných žen uvedla, že byla v životě alespoň jednou znásilněna, ale pouze tři ze sta znásilněných to oznámily na  policii. Ono to není nic jednoduchého. Některé ženy trestný čin raději zamlčí. Stydí se, obávají se nedůvěry i postoje veřejnosti, která nezřídka viní samotnou oběť.

Možná máte nějakou podobně bolestnou zkušenost za sebou i vy. Nebo něco takového prožila známá, příbuzná, přítelkyně... Pocity znásilněné ženy bývají tak traumatizující a hrozné, že si je jen stěží představí ten, kdo měl to štěstí, že něčím podobným neprošel.
Žena - oběť se cítí bezbranná a často prožívá smrtelný strach. Potřebuje pomoc. A příbuzní, přátelé, blízcí lidé mnohdy tápou a sami, zdecimovaní jejím zážitkem, jí nedokáží poskytnout dostatečnou podporu.

Co tedy v takovém případě dělat? Na co se soustředit? Jak se k ženě – oběti po tak traumatizujícím zážitku chovat, abychom jí co nejúčinněji pomohli?

Nejprve se oběť musí ze svého strachu a myšlenek na trestný čin vypovídat. Potřebuje trpělivého posluchače, který jí dokáže dát najevo, že při ní stojí za všech okolností.
Poškozenou ženu většinou trápí spousta pochybností: zda neměla jinak reagovat, jestli nemohla činu zabránit…V tuto chvíli je důležité nenechávat ji samotnou s jejími výčitkami - ty pouze umocňují nejistotu.
Po několika dnech šokový stav a panika ustoupí. Zůstává strach a přežívá silný pocit nedůvěry. Může dojít k situaci, že se žena začne uzavírat do sebe a odmítat kontakty s okolím. 
Tady je potřeba pomoci jí najít cestu do předchozího rytmu života.
Samozřejmě: soucit a účast jsou bezpodmínečně nutné a pomáhají. Ale všeho moc škodí. Pokud je účasti a soucitu příliš, mohou ženě spíš uškodit. Prohlubují její psychické trauma a dlouhodobě ji potvrzují v roli oběti.

Z výpovědí mnoha postižených vyplývá, že podobně silně traumatizující zkušeností jsou následné kontakty s policií, výslechy, soudní přelíčení a další případná lékařská vyšetření. Žena je znova a znova nucena vzpomínat na svůj otřesný zážitek.

I v těchto situacích musíme být oběti oporou. Je potřeba si uvědomit, že pouze přesné informace pomohou policii, soudu a dalším institucím vykonávat kvalitně jejich práci. Nakonec čím rychlejší rozsudek, tím účinnější pomoc pro samotnou oběť násilného činu.

Nezřídka však ani nejpoučenější okolí - ani při své nejlepší vůli - pomoci nedokáže. Potom je dobré vědět kam, na koho se obrátit. Výborné výsledky s pomocí obětem všech násilných činů má například občanské sdružení Bílý kruh bezpečí, který účinně a diskrétně pomáhá už od roku 1991.
Jedná se o bezprostřední, bezplatné a hlavně ODBORNÉ poradenství. Oběti i jejímu okolí se zde dostane morální, psychologické i právní pomoci.

NONSTOP linka Bílého kruhu bezpečí: 257 317 110
 
zdroj: http://www.bkb.cz/index.php

Reklama