Sendwich

Strava a celková úprava životního stylu jsou nejlepším způsobem, jak udržet srdce zdravé. Jídelníček je přitom třeba přizpůsobit věku, pohlaví, pohybovým aktivitám i aktuálnímu zdravotnímu stravu. Nicméně obecné zásady jsou pro všechny stejné. O individuální úpravě je pak možné poradit se s odborníky (nutričními terapeutkami).

S konkrétními otázkami se můžete obracet např. na bezplatnou Informační linku zdravého životního stylu 800 175 324 nebo on-line poradnu info@flora.cz.

„Vlčímu“ hladu a následnému přejídání (často vedoucímu k přibírání kil) zabráníte tím, že budete jíst pravidelně a v menších dávkách. Odborníci doporučují jíst 5krát denně, proto mezi hlavními jídly nezapomínejte na svačiny. Přitom myslete na to, že fyzikální zákony platí i v případě jídelníčku, a příjem energie by se proto měl rovnat jejímu výdeji.

Naše strava by měla být pestrá a vyvážená. Co to ale znamená? Jídelníček by měl být složený tak, aby v něm bylo odpovídající zastoupení jednotlivých živin a minerálních látek. Zatímco např. bílkoviny by měly tvořit 10-15 % doporučeného denního příjmu energie, u tuků se jedná o 30-35 % a u sacharidů o 55-60 %. Důležité ale není pouze kvantita, ale také kvalita.

Sacharidy

U sacharidů je např. důležité rozlišovat mezi jednoduchými a složenými. Zatímco jednoduché, které bychom si měli dopřát jenom občas, jsou obsaženy ve sladkostech, sladkých nápojích, ale např. i ovoci, složené najdeme ve vláknině. Proto, i když bychom měli denně sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, převažovat by měla zelenina a méně sladké druhy ovoce. Zatímco např. ve 100 g hroznového vína je obsaženo 18 g sacharidů a 289 kJ energie, u pomeranče to je necelých 12 g sacharidů a 197 kJ energie. Už víte, čemu dát přednost? (Pokud Vás zajímá, kolik sacharidů a energie obsahuje Vaše oblíbené ovoce, využijte kalkulačku na www.ekalkulacka.cz).

Tuky

V případě tuků bychom měli dávat přednost tzv. „dobrým" tukům, tedy kvalitním rostlinným olejům a produktům z nich vyrobeným (např. margaríny). Ty, na rozdíl od tuků živočišných, obsahují méně nasycených a více vícenenasycených mastných kyselin. Tato skutečnost napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, a tím udržovat Vaše srdce zdravé. Některé z nich dokonce patří do skupiny tzv. esenciálních mastných kyselin, tedy takových, které jsou pro nás nezbytné, ale protože si je naše tělo nedokáže samo vytvořit, musíme je přijímat stravou. V našem jídelníčku by se (s výjimkou ryb) jen výjimečně měly vyskytovat tučné živočišné výrobky (tučné maso, uzeniny, plnotučné mléčné výrobky). Živočišné tuky totiž obsahují nasycené mastné kyseliny, které zdraví našeho srdce neprospívají. Jejich doporučenou denní dávku pokryjeme běžnou konzumací mléčných výrobků a masa (které by v našem jídelníčku určitě neměly chybět).

Bílkoviny

Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu enzymů a jiných nezbytných látek. I bílkoviny rozlišujeme dle kvality, a to na tzv. plnohodnotné a neplnohodnotné. Plnohodnotná bílkovina obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, navíc ve správném vzájemném poměru. Jako plnohodnotné můžeme označit bílkoviny v potravinách živočišného původu (maso, mléko a mléčné výrobky, vejce). Rostlinným bílkovinám (v luštěninách, obilovinách, zelenině) pak říkáme také neplnohodnotné. Proto jsou maso a mléčné výrobky (ty i kvůli obsahu vápníku) nedílnou součástí pestrého a vyváženého jídelníčku. Protože ale současně obsahují i zmiňované, pro náš organizmus nevhodné, nasycené mastné kyseliny, je důležité si vybírat méně tučné druhy.

Neodpovídá Váš jídelníček zásadě „pestrý a vyvážený“? Poraďte se s nutriční terapeutkou na bezplatné Informační lince 800 175 324. Začněte malým krůčkem, ke kterému přidáte další, a za chvíli si zásady zdravého životního stylu „bezbolestně" osvojíte.

Reklama