Klíšťata už jsou připravena na sezónu. A co vy? Rozhodně byste neměli zůstat pozadu. Myslete nejen na své zdraví, ale chraňte také své čtyřnohé mazlíčky. I oni mohou onemocnět lymeskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou a dalšími chorobami, které tito parazité přenášejí.

pes

Existují různé způsoby, jak zvířata před klíšťaty i blechami ochránit. U veterinárních lékařů a v pet shopech narazíte na nejrůznější produkty. Od repelentů až po tablety. Jaký z nich bude vyhovovat právě vašemu zvířeti? A jsou všechny bezpečné? Máme pro vás jejich rychlý přehled.

Repelentní spreje

Výhodou je, že většina z nich je určena pro člověka i pro jeho čtyřnohého parťáka. Účinnost přípravku je však pouze několik hodin, nebo do jeho umytí. Jde tedy spíše o nouzové řešení. Pokud tedy nemáte zrovna pro psa, který se dostane do přírody jen výjimečně. Někteří však aplikaci nesnesou.

pesSpot on přípravky (pipety)

Kapky za krk patří mezi nejoblíbenější formy prevence napadení parazity. Avšak i ty nejlepší bývají účinné pouze po dobu 4 týdnů, mnohdy i méně. Jejich dobu působení ještě více zkrátíte koupáním psa. Účinná látka se totiž šíří pomocí kožního mazu, který se ve vodě (i bez šamponu) smývá. A dobře v takovém případě neudělá ani životnímu prostředí vodních živočichů, které může zatěžovat.

Antiparazitární obojky

Mají oproti spot on přípravkům velkou výhodu v době účinnosti. Některé vydrží až osm měsíců. Obojek neškodí ani lidem, kteří jsou s pejskem hodně v kontaktu. Některé druhy však mohou citlivějším páníčkům zapáchat. Nevýhodou je také možnost ztráty obojku, zvláště u aktivnějších psů. Stejně jako u spot on přípravků se účinná látka šíří po povrchu těla, takže pokud jste zvyklí psa pravidelně umývat šamponem, může dojít ke snížení účinnosti obojku.

Ochucená žvýkací tableta

Objevila se na českém trhu v loňském roce a funguje proti klíšťatům a blechám po dobu 12 týdnů. Působí zevnitř ven, takže okolí psa není nikterak zatěžováno případným zápachem. Její účinná látka není v těle psa metabolizována, ani se v něm nekumuluje. Pro klíšťata a blechy má však smrtící účinek.  Již během několika málo hodin jsou zlikvidovány téměř všechny blechy a klíšťata, která se pokusí Vašeho čtyřnohého kamaráda napadnout. Psa můžete také bez starosti koupat a šamponovat.  Váháte, zda dát tabletu své březí, nebo laktující feně? Ani tady nemusíte mít obavy. Použít ji můžete u všech plemen, jejichž hmotnost je vyšší než dva kilogramy. Dostupná je však pouze u veterinárních lékařů.

Tip redakce

obojekScalibor® je antiparazitární obojek, který ochrání Vašeho psa před klíšťaty, komáry a pakomáry po dobu 5-6 měsíců.  Díky unikátní technologii uvolňování účinné látky z obojku přímo na kůži psa, je obojek bez zápachu.

 

Reklama