Uhnizďování oplozeného vajíčka je považováno za rozhodující fázi početí. Zárodek se při něm uchytí na připravené děložní sliznici, do které se postupně zanoří a započne tak svůj devítiměsíční vývoj. K nidaci dochází po oplození přibližně v třetím týdnu menstruačního cyklu a někdy je doprovázena příznaky podobnými běžné menstruaci, například pnutím v prsou nebo v podbřišku či slabým krvácením. U některých žen však snahy o otěhotnění opakovaně nevycházejí právě v tomto bodě. K oplození vajíčka sice dojde, k jeho zahnízdění už nikoliv.

shutterstock-2056555628.jpg

Foto: Shutterstock

Dbejte na kvalitní výživu a psychický klid

Prvním krokem, který může žena při opakovaných neúspěšných pokusech o dítě udělat, je zamyslet se nad svou životosprávou a zejména pak nad tím, co jí. „Dle východní medicíny vede konzumace některých potravin k nadměrné vlhkosti organismu. To má za následek nízký nárůst děložní sliznice, do níž se embryo uhnízdí jen těžko,“ říká lékařka Kateřina Veselá z reprodukční kliniky Repromeda. Mezi potraviny, které za nadměrným vnitřním vlhkem stojí, patří sladkosti, bílé pečivo, veškeré výrobky z kravského mléka, smažená jídla, slazené nápoje či tvrdý alkohol.

Pšenice a pasterizované mléko mají dle lékařky extrémně zahleňující a ochlazující účinek a působí tak i na prostředí v malé pánvi. Takový stav se u některých žen může projevit například opakovaným odmítáním embrya. Vhodné jsou naopak obiloviny a luštěniny, vařené nebo dušené drůbeží maso, ryby, zelená zelenina, mrkev, dýně a jiné potraviny, jež příznivě působí na slezinu a trávicí soustavu.

Důležité je dbát také na to, aby strava byla lokální a sezónní. „Poměrně překvapivě totiž spoustě žen neprospívá ani celoroční nadbytek syrové barevné zeleniny, protože ta organismus ochlazuje. Nevhodná je tak zejména v zimě, i když v létě její přiměřené množství naopak přijde vhod. Doporučuji řídit se přírodou. Nejvhodnější k jídlu je to, co se právě sklízí v našem podnebí,“ uvádí Veselá.

Podobně důležitá jako vyvážená strava je vyrovnaná psychika. Tu lze podpořit nejen eliminací stresových spouštěčů, ale i cvičením. „Vnitřní zklidnění ostatně prospěje každé ženě, která plánuje otěhotnět. Lze ho dosáhnout pomocí jógy, meditace či například tradičního čínského cvičení cchi-kung, které dokáže uvolnit nahromaděný stres a napětí. Jeho pravidelné cvičení uvolní emoce, uklidní mysl a pomůže napravit držení těla,“ radí odbornice na reprodukční zdraví.

shutterstock-1683296803.jpg

Foto: Shutterstock

Embryo lze také „přilepit“

Pokud však žena na správnou životosprávu dbá a početí se přesto nedaří, je na místě zvážit návštěvu odborníka. „Lékaře by žena měla vyhledat tehdy, pokud se o dítě marně pokouší přibližně rok, v případě žen starších 33 let je návštěva vhodná dokonce již po půl roce,“ podotýká Kateřina Veselá.

V případě, že odborníci odhalí potíže s nidací, přistoupí lékaři na reprodukční klinice při umělém oplodnění k některé z metod, jež mohou zahnízdění výrazně pomoci. „Lidské embryo je krátce po oplození pokryto ochrannou vrstvou. Ta musí během nidace prasknout, aby se uvolněné buňky mohly usadit v připravené děložní sliznici. Pokud k prasknutí nedojde, nidace se nezdaří. V takovém případě lze narušení embryonálního obalu dopomoci metodou zvanou asistovaný hatching,“ vysvětluje Kateřina Veselá. Asistovaný hatching, v reprodukční medicíně známý pod zkratkou AH, se řadí mezi mikromanipulační techniky a je vhodný zejména u starších žen, jejichž vajíčka mají přirozeně tvrdší obal.

Šance na přilnutí embrya po embryotransferu zvyšuje také použití speciálního kultivačního média EmbryoGlue. Jak název napovídá, médium díky obsahu látky zvané hyaluronan funguje jako tkáňové „lepidlo“. „Koncentrace hyaluronanu se u ženy zvyšuje také během přirozeného početí, jeho přítomnost v médiu tak napodobuje prostředí v ženské děloze. Kromě toho roztok EmbryoGlue obsahuje velké množství sacharidů a proteinů, které poskytují rostoucímu embryu dostatek vitamínů, živin a hormonů a dodávají mu energii pro další vývoj,“ uzavírá lékařka.

Zdroj: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.