Neustále slýcháváme nebo čteme, co vše je pro naši pokožku dobré a co bychom si měly pořídit. To pak nemáme pouze jeden krém, ale hned několik pěstících přípravků. Ovšem kombinací různých výrobků můžete způsobit velkou neplechu. Jak tedy naší pleti neškodit?

Opalovací krémy, séra, denní a noční krémy, oleje, scruby, čistící mléko, … Většina žen vlastní hned několik kosmetických výrobků, které mají chránit a pečovat o náš zevnějšek. Používání různých druhů a značek nám může více uškodit než pomoci. To už vám bohužel nikdo při výběru kosmetiky neřekne. Je proto na vás dávat si pozor na kombinaci produktů, důkladně číst složení a příbalový leták. Navzájem neslučitelné ingredience nebo jen rozdílné pH může vyvolat pupínky.

kosmetika

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Na co dávat pozor?

  • Retinol. Právě tato forma vitamínu A je velmi zrádná. Retinol je obsažen ve spoustě anti-aging přípravků. Má za úkol účinně bojovat proti vráskám. Ovšem nevýhodou je, že může způsobovat přecitlivělost pokožky na sluneční záření. Právě proto by se produkty s obsahem retinolu měly používat výhradně večer, ne ráno.
  • Kyselina glykolová, salicylová, retinol nebo peptidy by se neměly používat současně. Je dobré to mít na paměti. Vyhnete se případným problémům, které mohou být i závažnějšího charakteru. Jestli máte doma produkty, které je obsahuji, nemusíte je vyhazovat. Zcela postačí, když je budete střídat.
  • Téměř polovina žen má citlivou pleť. Začervenání a podráždění, viníkem může být právě nevhodná kombinace produktů. Pokud jste si vědoma toho, že vaše pokožka čas od času trpí, buďte při výběru zvláště opatrná. „Používání produktů se vzájemně bijícími se látkami způsobuje podráždění pokožky, vyrážku či dokonce lokální kožní dermatitidu. Příkladem problematických složek je vitamin C a měděné peptidy, které jsou často používanou složkou v krémech proti vráskám. Stejně tak bychom neměli používat společně hydroxykyseliny a retinoly, které dokáží navzájem vyrušit svůj efekt,“ popsal doktor Tomáš Kampe ze společnosti LR Health & Beauty.
  • Aknózní pleť je velmi náchylná. Zde je dobré se míti zvláště na pozoru. Možná si řeknete, proč, vždyť jsou produkty speciálně navržené pro tento druh pleti. Ano, pravda, ale „vysoká koncentrace silných přípravků proti akné často dokáže počáteční problémy ještě zhoršit. Kůže se kvůli kombinaci kyselin a peptidů zanítí, zčervená a projevy akné se následkem reakce ještě zhorší,“ vysvětluje Kampe.

Co dělat, když je pokožka podrážděná po použití nevhodného přípravku?

  • Okamžitě pleť umýt čistou vodou či Jarischovou vodou.
  • Látky jako je alantoin, panthenol, bisabolol, rutin, alkaloidy nebo pektiny naopak dokáží pokožku zklidnit.
  • Pomůže vám i obyčejná kostka ledu. Krouživými pohyby přejíždějte po obličeji. Nikdy ale nenechávejte kostku ledu dlouho na jednom místě, podráždění by mohlo být intenzivnější.
  • Vyzkoušet můžete i babskou radu, kterou je vývar z heřmánku. Ten je znám pro své regenerační a zklidňující účinky, které fungují i na pleť. Jen pozor, na někoho účinkuje přesně opačně a způsobí alergickou reakci.

Čtěte také:

Reklama