Edita Dufková (1981) je mladá talentovaná spisovatelka, které právě vyšla první kniha. Edita se věnuje žánru sci-fi, což už ženy rozhodně není běžné. I přes to, že právě vychází její prvotina, není žádný nováček, protože svoje povídky, ze kterých je publikace sestavena, posílá již léta do nejrůznějších soutěží, kde si s nimi rozhodně nevede špatně. Ještě daleko zajímavěji se Edita jeví, když zjistíte, co studuje za školu – jadernou fyziku!

Edito, začněme z trochu jiného konce než je psaní. Jak jsem se dočetl, ty studuješ jadernou fyziku. Co tě k tomu vůbec přivedlo?
K fyzice mě přivedlo scifi. Přesněji řečeno, oba moji rodiče jsou fyzikové, takže fyziku jsem měla v rodině, ale moje konkrétní vědecké zaměření má opravdu na svědomí scifi. Psala jsem jednou takhle povídku, ve které se vyskytoval termonukleární reaktor. To je zařízení, které vyrábí energii stejně jako Slunce, slučováním vodíkových jader. Chtěla jsem o něm vědět víc, zajímaly mě parametry, princip fungování, ovládání, řešení poruch – zkrátka nastudovala jsem si velké množství materiálů. To téma mi přišlo natolik zajímavé, že jsem se o něm chtěla dozvědět ještě víc, a tak jsem skončila na jaderné fakultě. Teď pracuji v ústavu fyziky plazmatu, na pracovišti tokamak, kde se zabýváme, jak jinak, výzkumem právě termonukleární fúze, tedy vývojem reaktoru, který stál u počátku mého zájmu o jadernou fyziku. Mimochodem, ta povídka nikdy nevyšla – nepovedla se.

Na střední jsi vynikala spíše v přírodních, nebo humanitních vědách?
Nemám ponětí. Podle toho, jestli se zrovna probíralo něco zajímavého. Jen v češtině mě pak učitelka nechávala místo poslouchání výkladu číst si knížky a zakazovala mi vpašovávat scifi do slohových úvah.

Naše čtenářky bude určitě zajímat, kolik dalších dívek s tebou studuje a zda nejsou spolužáci tak trochu „divní“.
Přibližně třetina studentů jsou dívky, procentuální rozložení záleží na konkrétním studijním zaměření. A divní jsme všichni, protože normální člověk jde dělat do reklamy, managera nebo prodavače, tam je třeba méně znalostí a vydělá si víc. Fyzik musí být divný, jinak nebude mít dobré výsledky ve výzkumu – tam se totiž cení právě šílené nápady, které se pak uvádějí do praxe.

Dá se mezi fyziky hledat onen vztah na celý život?
Určitě, jako kdekoliv jinde.

Nepozoruješ v tomto prostředí i nějaké změny na sobě a svém chování? A jaké?
:) Rozhodně. To patří k věci. Osobně se domnívám, že takzvaně normální lidé musí být nesnesitelně nudní. Ještě že skoro žádné neznám.

Žánr sci-fi tedy s fyzikou skloubit jde, ale stále je to hodně široké téma. Na co se při svém psaní zaměřuješ ty sama?
Na cokoliv. Stačí si přečíst moje povídky a je jasné, že žádné oblíbené téma ani situaci nemám, že prostě experimentuji se vším, co mi žánr nabízí. Jestli mají něco společné, pak fakt, že jen zřídkakdy končí dobře, a jejich hrdinové se rozhodně nehřejí na výsluní společnosti a nemají ani trochu jednoduchý život.

Kolik už jsi těch povídek napsala?
Z paměti to nevím, bude jich tak k padesáti, ale opravdu dobrých méně jak dvacet.

V nové knize Za okraj světa mohou čtenáři najít tvojí kompletní práci?
Tam najdou ty nejlepší povídky, plus povídky, se kterými se ještě setkat nemohli a tak o nich ještě nemůžu tvrdit, že patří k nejlepším, a pro ty, co jim sci-fi úplně nesedne a raději by něco civilnějšího, experimentální main-stream Nezvrácené osudy. Ale netěšte se, také to nedopadne dobře!

A co třeba odborné publikování? Jsi na poli vědy podobně úspěšná jako ve fikci?
Počtem publikací určitě ne, ale tady teprv začínám. Navíc věda má svůj zvláštní pseudojazyk, který se teprve učím. Místo věty „Něco jsme naměřili, ale nejsme si tak úplně jistí, co to je“ musí být ve vědeckém článku tak dvě stránky exaktně formulovaných spekulací.

Jaké máš plány do budoucna? Chceš spíš rozbíjet atomy nebo osnovat a stavět příběhy? Stačí aspoň jedna z těch činností na uživení se?
Tak předně se nazabývám rozbíjením atomů, ale jejich slučováním – to už je takříkajíc „vyšší level“. Ve fyzice pokračovat budu nadále a rovněž tak i v psaní. To druhé je dáno nezbytností, protože jinak mě budou v hlavě otravovat příběhy, které chtějí být napsány. Na tvou druhou otázku opět odpovídám úsměvem :). Pokud by člověk bydlel pod mostem a jedl brambory s cibulí, potom samozřejmě věda + psaní na uživení stačí.

V každém případě ti přeji hodně štěstí ve všech oblastech tvých zájmů a knize přeji, ať jde na dračku. Děkuji ti za rozhovor.


Nakladatelství Laser-books je uznávaným odborníkem především na anglo-americkou fantastiku. Občas, opravdu jen jednou za mnoho let, se však objeví výrazný talent na domácí scéně, kterému z různých důvodů prozatím nevyšla povídková sbírka. Kdysi tak vyšly knihy Ivana Kmínka či Vilmy Kadlečkové a nyní přichází se souborným vydáním kratších prací Edita Dufková. A mezi velkými jmény světové fantastiky se určitě neztratí. Vezme vás na návštěvu "za okraj světa". Na návštěvu, která jistě uvízne v paměti a bude mít daleko od všednosti každodenního života. Jedno je jisté, prozatím Edita sbírala různé vavříny za jednotlivé práce, nyní uzrál čas, aby prokázala že si hravě poradí i s knižním trhem. Sbírka Za okraj světa by měla patřit k tomu nejlepšímu, co česká fantastika v tomto roce milovníkům fantastického žánru nabídne!
Reklama