til

Myslíte si, že rostliny musí mít kořeny, protože bez nich by prostě nemohly přežít? Tak to se pletete. Možná už jste slyšely o tilandsiích - květinách bez kořenů!

til

Tilandsie jsou vzdušné rostliny, které pochází z Jižní Ameriky. U nás se dají pěstovat nejen ve skleníku, ale i v přizpůsobených pokojových podmínkách.

Pěstování tilandsií

tilTilandsie patří mezi epyfitní rostliny, což jsou rostliny, které jsou schopné žít na jiných rostlinách. Tilandsie mají nádavkem tu výhodu, že nemají žádný kořenový systém, tedy jsou schopné žít i volně zavěšené, často jsou k vidění například přilepené na různé dřevěné povrchy, kůry... Tilandsií je samozřejmě spousta druhů, jsou tilandsie běžné i tilandsie vzácné, do jedné jsou ale velice krásné a péče o ně není zas až tak náročná.

Skuteční mistři pěstitelé si tvoří z tilandsií a materiálů, na kterých jsou tilandsie zavěšeny, nádherné živé obrazce a krajinky. Je skutečně nádherné umístit tilandsie na různé samorosty.

Lepení tilandsií

Jako vhodné a pro rostliny nejméně zatěžující se ukázal klasický chemopren. Do zvoleného podkladu uděláme žlábek, který vytřeme lepidlem. Lepidlo necháme chvilku zaschnout a pak do něj usadíme tilandsii - nebojte se ji vtlačit, aby mohutnější rostlina později nevypadla. Je dobré udělat žlábek o trochu větší. U členitějších samorostů samozřejmě žlábky občas dělat není potřeba, pokud umisťujete tilandsii na rozvětvení.

Přilepené tilandsie nechte dva dny stranou ve stínu, teprve po té je zavěste na zvolené místo a oroste.

Prostředí

Většina tilandsií si libuje v polostínu. Pokud chcete své tilandsii maximálně zlepšit prostředí, pěstujte ji na dřevu, které dlouho drží vlhkost (ideální je kůra korkového dubu). V pokoji je dobré v teplých měsících hojně větrat. Nenechte na tilandsie dopadat značnou část dne přímé sluneční světlo, například jižní okno tilandsiím příliš nesvědčí.

V létě je možné tilandsie pěstovat i venku, například v korunách stromů. Čerstvý vzduch zkrátka tilandsiím prospívá.

Teplota vhodná pro pěstování tilandsií by neměla spadnout pod 15 ˚C!

Zálivka

tilDobře, slovo zálivka je trochu nadnesené, protože tilandsie nezaléváme, ale rosíme. Dobrým pomocníkem je nějaký rozprašovač a od léta do podzimu je vhodné, rosit tilandsie každý den. V zimních měsících postačí rosit dvakrát týdně. Zálivku je ale dobré přizpůsobit vytápění a specifikům každého bytu - myslím, že každý člověk záhy zjistí, jak se květinám daří a zda je „nepřelévá", nebo naopak netrápí suchem. Rosíme ve chvílích, kdy na rostliny nedopadá světlo, tedy ideálně večer.

Rostlinky je také možné napájet ponořením do vody, například v kbelíku nebo ve vaně.

Voda na zálivku by měla být alespoň hodně odstátá, lépe převařená a vychlazená, případně destilovaná. Docela ideální je voda dešťová, ale tu budete shánět těžko. Zalévat vodou z kohoutku můžete také, ale tilandsiím to příliš nesvědčí, protože taková voda obsahuje různé chemikálie a soli, které mohou rostlinkám škaredě uškodit.

Co si přečíst?

O pěstování tilandsií v našich zemích nevyšlo mnoho. Nejlepší literaturou na trhu je tenká kniha s prostým názvem Pěstujeme tilandsie autorů Jaroslava Blovského, Jana Gratiase a Zdeňka Ježka, kterou v roce 2001 vydalo nakladatelství Brázda. Zdeněk Ježek pak také sám sepsal knihu Rostliny pro vzdušné zahrady, kterou v roce 2007 vydalo nakladatelství Grada.

Znáte tilandsie? Líbí se vám? Zkoušela jste je někdy pěstovat? Věděla jste, že existují květiny bez kořenů?

Reklama