rosnatka

Masožravek, respektive masožravých rostlin, je celá řada druhů. A koluje o nich také spousta fám a nepravd, například, že vám domy vyhubí mouchy a moly. Pokud chcete pěstovat masožravky za tímto účelem, pořiďte si raději biolit a budete mít klid. Pokud vás ale zajímají masožravé rostliny jako takové, vyhovuje vám jejich vzhled a chtěla byste nějakou vlastnit, jen se bojíte, že se o ně nebudete umět postarat, pořiďte si třeba rosnatku. Pěstování rosnatek není příliš náročné a nevyžaduje žádné velké znalosti...

Kdo by je neznal...

Rosnatky (rod Drosera) jsou snad nejznámější masožravé rostliny. Ano, jsou to takové ty malé, orosené, většinou s kruhovitými listy. Rostou volně v přírodě takřka po celém světě (i u nás je v rašeliništích najdete). Ve své podstatě je lze dělit na dva základní druhy, a to rosnatky tropické a rosnatky přezimující. V naší přírodě najdete přirozeně zástupkyně druhé skupiny, ale do pokojových podmínek jsou vhodnější rosnatky tropické, které rostou celoročně a není potřeba je „zazimovat“. Dlužno dodat, že ještě existují australské rosnatky, které také zazimují, ale protože pochází z druhé polokoule, mají nastavené hodiny trochu jinak, ale ty jsou u našich pěstitel tak vzácné, že se s nimi pravděpodobně ani nesetkáte. My se dnes budeme věnovat rosnatkám tropickým, protože jejich pěstění je (jak už jsem zmínil) pro našince v pokojových podmínkách nejjednodušší.

Zajímají vás tyto druhy rosnatek (od ostatních zatím ruce pryč)!

Drosera adelae, aliciae, capensis, capillaris, collinsiae, dielsiana, petiolaris (paradoxa, lanata, falconeri, ordensis), prolifera, schizandra, spathulata.

Pěstování a zalévání

Pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad, nemusíte se při pěstování rosnatek ničeho obávat. Předně rosnatky nepěstujeme v hlíně, ale ve směsi rašeliny a písku či perlitu (poměr je asi 2:1). Můžeme je pěstovat v zaskleném prostředí (třeba akvárium), abychom jim zvýšili vlhkost vzduchu, ale není to nutné, většině rostlinek vyhovují normální pokojové podmínky. Rosnatky by měly mít pod květináčem stále misku plnou dešťové, odstáté nebo destilované vody - určete si proto výšku hladiny a dodržujte ji.

Přesazování

rosnatka

Stejně jako jakékoli jiné rostliny, i rosnatky je občas potřeba přesadit. Děláme to podle velikosti květináče a množství vysrážené soli z vody (bílé fleky na květináči a misce) jednou za rok, až jednou za dva roky.

Ideální místo a teplota

Máte-li v bytě severní okno, máte vyhráno. Rosnatky a přímé slunce si příliš nerozumí, ačkoli to není vždy úplným pravidlem. Ukazatelem toho, zda se vaší rosnatce na zvoleném místě dobře daří, je její bohaté orosení. Pokud na rosnatce nejsou kapky, nebo je jich málo, je dobré jí experimentálně buď přisvítit, nebo naopak poskytnout stín - ovšem je velice nepravděpodobné, že vám kvůli špatným světelným podmínkám rostlinka uhyne, jen zkrátka nebude spokojená. Také přesazování může způsobit horší orosení listů, ale to by mělo být do týdne zase v pořádku. Teplota by se měla pohybovat v létě do 35 °C , v zimě od 10 °C.

Množení

Rosnatky se docela dobře množí, a to buď semeny, řízky, nebo odnožemi. Každá rosnatka je v tomhle trochu specifická a je dobré zeptat se u konkrétního druhu zkušeného pěstitele.

Krmení

Jak již bylo napsáno v úvodu, pořizovat si masožravky a doufat, že vám doma vyhubí veškerý hmyz, by bylo bláhové. Ve své podstatě toho rosnatky zas tak moc nezbaští. Krmit je můžete hmyzem, ale nic se nemá přehánět. Nepředstavujte si, že rosnatka zdlábne pět much denně, zvládne tak maximálně jednu za měsíc, a i tak bude docela přecpaná. Krmení je pro masožravky vlastně hnojením, pokud krmit nebudete, nic se nestane, pokud ano, bude se rosnatce dařit o trochu lépe.

Reklama