Hortenzie můžeme pěstovat také v nádobách. Nejvhodnější jsou druhy dorůstající do výšky maximálně jeden metr. V nádobách pěstované hortenzie dáváme na terasy a balkony po 15. květnu a před prvními mrazíky je opět uklidíme na přezimování do interiéru.

Hortenzie

Výběr nádoby a substrát

HortenzieNádoby pro hortenzie musí být hlubší. Jelikož se jedná o keře, potřebují větší prostor pro kořenový systém. Proto nejsou vhodné truhlíky. U hortenzií se nevyhneme stěhování rostlin na zimu do interiéru. Výsadbové nádoby by měly být z co nejlehčího materiálu, ideálně plastové nebo terakotové. Kamenné a betonové nádoby jsou příliš těžké. Pokud bychom chtěli z estetických důvodů použít jiný materiál například beton nebo kámen, vysadíme rostlinu do plastové nádoby, kterou vložíme do kamenné či betonové. Na podzim při zazimování vyjmeme lehčí plastovou i s rostlinou.

Substrát pro výsadbu by měl stejně jako u rostlin ve volné půdě být kyselejší. Proto do něj přimícháme rašelinu nebo zakoupíme speciální substrát pro hortenzie. Na dno nádoby dáme drenážní vrstvu – keramzit nebo hrubší štěrk, na který položíme netkanou textilii, díky čemuž se nevyplavuje zemina.

Péče o hortenzie v nádobách

  • Stanoviště – protože hortenzie mají rády vlhko a nesnesou vyschnutí substrátu, bude jim vyhovovat polostinné stanoviště. Nádobové rostliny snáze vysychají, v polostínu rychlému vysychání částečně zamezíme, v horkých letních dnech nebude hrozit přeschnutí substrátu v době, kdy budeme například v práci.
  • Zálivka – rostlinám v nádobách musíme zajistit dostatečný přísun vody, protože snadno vysychají. Nesnášejí tvrdou vodu, proto bychom měli provádět zálivku nejlépe dešťovou nebo převařenou vodou. Nesmí být příliš studená, rostlinám by způsobila teplotní šok. Zaléváme odstátou vodou.
Rada odborníka: „Ačkoliv hortenzie potřebují dostatek vody, nesmíme je přelít. Rostliny by začaly zahnívat. Nádoba musí být opatřena drenážním otvorem, kterým odteče přebytečná voda pryč,“ radí Alena Pobudová z  OBI Praha Štěrboholy

 

Reklama