Povědomí o možných problémech se zrakem je poměrně vysoké: krátkozrakost, kdy vidíte na blízko, ale vzdálené předměty vidíte špatně, dalekozrakost, kdy vidění na dálku je špatné a ještě horší je to se čtením. V populaci je dále častý astigmatismus, což je porucha vidění způsobená nestandardním zakřivením rohovky. Nejméně známá je presbyopie, tedy věkem způsobená dalekozrakost, která se, není-li řešena, projevuje častou bolestí hlavy a únavou.

Jenže zhoršování kvality vidění je často postupné, plíživé, takže si na špatné vidění můžeme zvyknout a považovat ho za normální stav. „Nestane se, že se jednoho dne probudíte a říkáte si, že včera jste viděli ostřeji než dnes. Zhoršování vidění se obvykle děje postupně, dlouhodobě a v tom vidím největší nebezpečí, protože na zhoršené vidění si lidé zkrátka zvyknou a neřeší jej včas s odborníky, buď s očním lékařem nebo například s optikem či optometristou,“ varuje optik Blahoslav Žilka. „Jenže snížená kvalita vidění může být nebezpečná nejen v běžném životě, kdy například přehlédnete překlep v dokumentu v práci, ale především v přímo život ohrožujících situacích, kdy může dojít k fatálním následkům,“ dodává Blahoslav Žilka. „Vždyť k zubaři chodíme každého půl roku na preventivní prohlídku, s očima bychom se měli odborníkům svěřit alespoň jednou za dva roky,“ dodává Blahoslav Žilka.

Zdroj: www.shutterstock.com

Zdroj: www.shutterstock.com

Oční kontrola navíc může odhalit mnohé o celkovém zdravotním stavu člověka. Na zadní oční stěně lze čitelně vidět cévy a právě jejich stav hraje klíčovou roli při včasné diagnóze metabolických chorob. Vysoký krevní tlak signalizují nepravidelnosti a zúžení krevních cév. Cukrovka se projevuje na malých krevních cévkách včetně těch na zadní straně očí. Sítnicové cévy, které jsou zúžené nebo specificky tvarované, zase upozorňují na riziko mrtvice. Tuky se vážou na stěnu cév a mohou měnit jejich strukturu. Taková změna poukazuje na možnou vyšší hladinu cholesterolu v krvi, hrozbu sklerózy nebo vysokého krevního tlaku. Málokdo z laické veřejnosti tato fakta zná, proto i když nemáte problémy s viděním, měli byste jednou ročně absolvovat prohlídku u očního odborníka. I v mladém věku může vyšetření zraku zvrátit vývoj kvality vidění a zároveň pomůže odhalit potenciální ohrožení dalšími chorobami.

Podle Blahoslava Žilky panuje v péči o zrak řada předsudků a mýtů, např. že oči můžeme trénovat tím, že budeme co nejčastěji odkládat brýle nebo řada nesmyslů o používání kontaktních čoček, např. že se mohou dostat „za oko“ nebo že způsobují oční infekce. Špatná informovanost kolikrát odvrátí od korekce zraku ty z nás, kteří ji potřebují, z jakéhokoliv důvodu nechtějí nosit brýle, ale bohužel ani o kontaktních čočkách kvůli zmíněným mýtům ani neuvažují.

Vidění a tedy naše oči jsou pro náš život a jeho kvalitu více než důležité. Pravidelné kontroly u očního specialisty, správné brýle, ať již dioptrické nebo sluneční, či kvalitní kontaktní čočky, to vše by mělo být součástí zdravého aktivního života každého člověka. O tom, jak o svůj zrak pečujete, se s námi můžete podělit i v diskuzi, kterou na stránkách našeho magazínu spustíme v průběhu tohoto týdne.

Čtěte také:

Reklama